MENU
klinika

Vizitoni mjekun menjëherë!

Cilat janë efektet anësore të ilaçeve kundër ankthit?!

12.02.2020 - 16:20

Ilaçet kundër ankthit ndihmojnë në zvogëlimin e simptomave të ankthit, siç janë sulmet e panikut, ose frika dhe shqetësimi i skajshëm.

Ilaçet më të zakonshme kundër ankthit quhen benzodiazepines. Benzodiazepinat mund të trajtojnë çrregullimin e ankthit të përgjithësuar. Në rastin e çrregullimit të panikut ose fobisë sociale (çrregullimi i ankthit shoqëror), benzodiazepinat zakonisht janë trajtime të linjës së dytë, pas antidepresantëve të tjerë.

Ashtu si ilaçet e tjera, ilaçet kundër ankthit mund të shkaktojnë efekte anësore. Disa nga këto efekte anësore dhe rreziqet janë serioze. Efektet anësore më të zakonshme për benzodiazepinat janë përgjumja dhe marramendja.

Efektet e tjera anësore të mundshme përfshijnë:
të përziera
Shikim i turbullt
dhimbje koke
ngatërrim
lodhje
makthe

Tregoni mjekut nëse ndonjë prej këtyre simptomave është e rëndë ose nuk zhduket:

të qenët i përgjumur
marramendje
Problemet me koordinimin
Vështirësi të menduarit ose të kujtuarit
Pështymë e shtuar
Dhimbje muskulore ose nyje
Urinim i shpeshtë
Shikim i turbullt

Nëse keni ndonjë prej simptomave më poshtë, telefononi menjëherë mjekun:

i nxituar
urtikarie(skuqje dhe djegie të lëkurës)
Enjtje e syve, fytyrës, buzëve, gjuhës ose fytit
Vështirësi në frymëmarrje ose gëlltitje
të ngjirurit e zërit
kriza
Zverdhja e lëkurës ose syve
depresion
Vështirësi në të folur
Zverdhja e lëkurës ose syve
Mendime për vetëvrasje ose dëmtim të vetvetes
Vështirësi në frymëmarrje

Efektet anësore të zakonshme të beta-bllokuesve përfshijnë:

lodhje
Duart e ftohta
Marramendje ose kokëfortësi e lehtë
Dobësi

Beta-bllokuesit në përgjithësi nuk rekomandohen për njerëzit me astmë ose diabet sepse mund të përkeqësojnë simptomat që lidhen me të dy kushtet.

Efektet anësore të mundshme nga buspironi përfshijnë:

marramendje
Dhimbje koke
të përzier
nervozizëm
lightheadedness
eksitim
Probleme me gjumin

Ilaçet kundër ankthit mund të shkaktojnë efekte të tjera anësore që nuk përfshihen në listat e mësipërme. Për të raportuar ndonjë efekt negativ serioz që lidhet me përdorimin e këtyre ilaçeve, ju lutemi kontaktoni menjëherë mjekun që ka shkruar recetën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mesazh nga një baba i penduar

“Po nuk shpëtoi vajza, vras veten!”