MENU
klinika

Editoriali i The Washington Post

Si e tronditi epidemia sistemin kinez…

09.02.2020 - 17:10

Tetë mjekë kinezë shprehën shqetësimin për një sëmundje të re në Wuhan në dhjetor dhe u qortuan për përhapjen e thashethemeve.

Njëri prej tyre, Li Wenliang, vdiq të premten nga ajo që tani është identifikuar si një koronavirus i ri, dhe ai shpejt u bë një simbol i të folurit të së vërtetës. Heroiizmi i Li është i pamohueshëm. Historia e tij tregon se si kjo epidemi po teston sistemin autoritar të Kinës.

Dr. Li, një 34-vjeçar në Spitalin Qendror të Wuhan, u qortua nga policia pasi ai ndau shqetësimin për shtatë raste të reja të pneumonisë në një grup bisedash në internet në 30 dhjetor. Në atë kohë, komisioni i shëndetit të Wuhan u thoshte spitaleve që të mos thonin asgjë publikisht dhe thjesht të raportonin rastet brenda vendit.

Policia i akuzoi tetë mjekët. Ata e detyruan Dr. Li të nënshkruante një deklaratë duke iu përgjigjur pyetjeve “A mund ta ndaloni sjelljen tuaj të paligjshme?” Dhe “A e kuptoni se do të ndëshkoheni nëse nuk ndaloni një sjellje të tillë?” Ai shkroi, “Unë mundem” dhe ” Unë e kuptoj”.

Në një sistem rreptësisht totalitar, kjo mund të ishte fjala e fundit. Por nuk ishte ashtu.

Kina është një shtet autoritar, me një palë, i cili mund të heshtë me lehtësi disidentët një për një, por ka kufij në kontrollin e saj, veçanërisht kur miliona njerëz në mediat sociale zemërohen, ashtu siç janë zemëruar për vdekjen e Li dhe dështimin e qeverisë për të informuar publikun që në fillimin e epidemisë.

Sipas Li Yuan të New York Times, hashtagu # WeWantFreedomOfSpeech u krijua në platformën e mediave sociale të Kinës, Weibo në orën 2 të mëngjesit të premten, dhe kishte më shumë se 2 milion shikime dhe mbi 5,500 postime nga 7 e mëngjesit, para se të fshihej.

Kjo nuk është kriza e parë e epokës dixhitale që ekspozon zemërimin e popullit në Kinë: Tërmeti Sichuan dhe skandali i produkteve të qumështit të kontaminuar të vitit 2008 dhe katastrofa e trenit Zhejiang në 2011 e bënë po ashtu këtë.

Përhapja e koronavirusit paraqet një sfidë për shëndetin publik kinez, për Kinën dhe vullnetin e shtetit kinez.

Por në të njëjtën kohë, ai po trondit themelet e një sistemi politik të ndërtuar mbi sigurinë e Presidentit Xi Jinping se partia i di më mirë të gjitha. Tani kinezët dyshojnë…

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Raportimet e Organizatës Botërore të Shëndetësisë

A mund të shërohemi nga koronavirusi?