MENU
klinika

Përgjigjet mjekja e përgjithshme

Vuaj nga ulçera në duoden. Shërohet apo jo?

04.02.2020 - 11:14

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Përshëndetje, vuaj nga ulçera në duoden. Çfarë të bëj?

Përgjigjet mjekja e përgjithshme: Sëmundja ulceroze është e kurueshme dhe e shërueshme plotësisht, çka do të thotë që një i sëmurë që është diagnostikuar një herë me ulcer, nuk do të thotë që gjithë jetën do të vuajë nga ulcera. Por ky kontingjent të sëmurësh duhet të ketë kujdes në lidhje me mosabuzimin me pije alkoolike, duhan, kafe e ushqime pikante.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Parandalimi i sëmundjes

Pse ndodh ulcera gastro-duodenale?