MENU
klinika

Gjermania do të ndryshojë...

‘Pasardhësi i Merkelit’, mik i Rusisë dhe Kinës?

09.03.2020 - 19:42

Angela Merkel duhet të largohet së shpejti”, shkruante The Economist muajin e kaluar. “Angela Merkel po mbaron rrugën e vet dhe duhet të tërhiqet,” mendoi Financial Times javën e kaluar.

Disa media kryesore gjermane nuk kanë qenë më të sjellshme, dhe nuk është e vështirë të shihet pse.

Pas më shumë se 14 vjetësh në pushtet, kancelarja gjermane dhe qeveria e koalicionit të dashur, duket e lodhur dhe pa ide. Në shtëpi, ekonomia është në rënie dhe ekstremi i djathtë është në rritje.

Në Francën fqinje, Presidenti Emmanuel Macron mezi mund ta fshehë zhgënjimin e tij me qasjen ndaj rrezikut të Merkel ndaj Evropës. Një botë e re e formuar nga konkurrenca midis Kinës dhe administratës amerikane që e quan Evropën “armik” ka shkundur themelet e prosperitetit dhe sigurisë gjermane.

E megjithatë Merkel nuk ka gati një vizion të ri për vendin.

Por do të ishte e gabuar të shihej largimi i saj si zgjidhja e problemit strategjik të Gjermanisë.

Se si Gjermania do të përcaktojë interesat e saj të politikës së jashtme në epokën e pas Merkelit, do të varet nga kush e zëvendëson atë dhe çfarë lloj qeverie drejton ai person.

Më 25 prill, në një kongres të Unionit Kristian Demokratik (CDU), do të zgjidhet një drejtues i ri i partisë. Ai person do të bëhet kandidati favorit për të pasuar Merkel në 2021.

Armin Laschet, kryeministri 59-vjeçar i North Rhine-Westphalia, shteti më i populluar i Gjermanisë, ka paralajmëruar kundër demonizimit të presidentit rus, Vladimir Putin, për aneksimin e tij të Krimesë, kritikoi Uashingtonin për mbështetjen e rebelëve që përpiqeshin të rrëzonin të fortin sirian Bashar al-Asad, dhe ai ka shprehur mbështetje për përmirësimin e marrëdhënieve me Pekinin.

I pyetur në lidhje me disa nga këto komente në një intervistë të kohëve të fundit, Laschet e dënoi Rusinë si një “agresor” në Ukrainë dhe e quajti Asadin një “kriminel lufte”.

Laschet i ka përshkruar Shtetet e Bashkuara si partnerin më të ngushtë të Berlinit jashtë Evropës. Por disa në Berlin janë të shqetësuar se një koalicion i ardhshëm gjerman, do të thellojë përçarjen me Uashingtonin, veçanërisht nëse Trump fiton rizgjedhjen.

Jana Puglierin, e cila drejton zyrën e Berlinit të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet e Jashtme, beson se Laschet mund të ndryshojë situatën në marrëdhëniet franko-gjermane.

Noah Barkin është një gazetar me qendër në Berlin.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një tjetër shtet mbështet Greqinë

“BE nuk do t’i gjunjëzohet Erdoganit!”


Si pritet të ndryshojë situata deri në 30 qershor

Macron ende në rrezik, sondazhet “fundosin” presidentin francez

“Erëra ndryshimesh” po fryjnë në Bruksel

Meloni ka prishur planet e “të mëdhenjve” në BE

Ushtarë përtej kufirit dhe të shtëna armësh

Tensione të reja mes dy Koreve, pse Pheniani po provokon Seulin

“Në bisedime të përfshihet dhe Ukraina“

Rusia dialog me SHBA-në? Kremlini i prerë për kushtet e saj

"Muri blu” që mund t’i sigurojë fitoren presidentit

Përmbysen sondazhet, Biden kalon në epërsi ndaj Trump