MENU
klinika

Gjermania do të ndryshojë...

‘Pasardhësi i Merkelit’, mik i Rusisë dhe Kinës?

09.03.2020 - 19:42

Angela Merkel duhet të largohet së shpejti”, shkruante The Economist muajin e kaluar. “Angela Merkel po mbaron rrugën e vet dhe duhet të tërhiqet,” mendoi Financial Times javën e kaluar.

Disa media kryesore gjermane nuk kanë qenë më të sjellshme, dhe nuk është e vështirë të shihet pse.

Pas më shumë se 14 vjetësh në pushtet, kancelarja gjermane dhe qeveria e koalicionit të dashur, duket e lodhur dhe pa ide. Në shtëpi, ekonomia është në rënie dhe ekstremi i djathtë është në rritje.

Në Francën fqinje, Presidenti Emmanuel Macron mezi mund ta fshehë zhgënjimin e tij me qasjen ndaj rrezikut të Merkel ndaj Evropës. Një botë e re e formuar nga konkurrenca midis Kinës dhe administratës amerikane që e quan Evropën “armik” ka shkundur themelet e prosperitetit dhe sigurisë gjermane.

E megjithatë Merkel nuk ka gati një vizion të ri për vendin.

Por do të ishte e gabuar të shihej largimi i saj si zgjidhja e problemit strategjik të Gjermanisë.

Se si Gjermania do të përcaktojë interesat e saj të politikës së jashtme në epokën e pas Merkelit, do të varet nga kush e zëvendëson atë dhe çfarë lloj qeverie drejton ai person.

Më 25 prill, në një kongres të Unionit Kristian Demokratik (CDU), do të zgjidhet një drejtues i ri i partisë. Ai person do të bëhet kandidati favorit për të pasuar Merkel në 2021.

Armin Laschet, kryeministri 59-vjeçar i North Rhine-Westphalia, shteti më i populluar i Gjermanisë, ka paralajmëruar kundër demonizimit të presidentit rus, Vladimir Putin, për aneksimin e tij të Krimesë, kritikoi Uashingtonin për mbështetjen e rebelëve që përpiqeshin të rrëzonin të fortin sirian Bashar al-Asad, dhe ai ka shprehur mbështetje për përmirësimin e marrëdhënieve me Pekinin.

I pyetur në lidhje me disa nga këto komente në një intervistë të kohëve të fundit, Laschet e dënoi Rusinë si një “agresor” në Ukrainë dhe e quajti Asadin një “kriminel lufte”.

Laschet i ka përshkruar Shtetet e Bashkuara si partnerin më të ngushtë të Berlinit jashtë Evropës. Por disa në Berlin janë të shqetësuar se një koalicion i ardhshëm gjerman, do të thellojë përçarjen me Uashingtonin, veçanërisht nëse Trump fiton rizgjedhjen.

Jana Puglierin, e cila drejton zyrën e Berlinit të Këshillit Evropian për Marrëdhëniet e Jashtme, beson se Laschet mund të ndryshojë situatën në marrëdhëniet franko-gjermane.

Noah Barkin është një gazetar me qendër në Berlin.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një tjetër shtet mbështet Greqinë

“BE nuk do t’i gjunjëzohet Erdoganit!”