MENU
klinika

Mësojeni dhe ju

8 arsye për të pirë një gotë ujë me limon

14.03.2020 - 13:49

Ka më shumë se një mënyrë për ta mbajtur lëkurën e shëndetshme dhe të bukur.

Studimet tregojnë se gratë më të rritura mund ta shkëlqejnë lëkurën e tyre, si dhe të zvogëlojnë qeset e errëta, njollat dhe skuqjen, duke marrë vitaminë C.

10 Habits That Can Help You Look Fantastic Without Makeup

Për një rregullim të lehtë për të marrë vitaminën tuaj ditore ju duhet:

  • 1 gotë ujë e ngrohtë
  • lëngu i një limoni

I trazoni me një lugë dhe mundësisht e pini në stomakun bosh.

Kjo pije ndër të tjerash shërben edhe për të përshpejtuar metabolizmin tuaj prandaj:

Benefitet e Limonit në organizëm: 

Është i pasur në vitaminë C e cila:

  • Ka veti antioksiduese – mbron qelizat nga radikalet e lira
  • Zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, goditjeve si dhe ndihmon pacientët që vuajnë nga hipotensioni(presioni i ulët arterial)
  • Ngadalëson plakjen e lëkurës duke luftuar radikalet e lira & duke mbrojtur nga rrezet UV
  • Përmban polifenolë, antioksidant që ndihmon në rënien nga pesha
  • Parandalon konstipacionin – ka efekt laksativ
  • I pasur në antioksidantë – balancojnë nivelet e glukozës në gjak & lehtësojnë absorbimin e insulinës nga organizmi
  • Freskon frymëmarrjen – Stimulon pështymën e cila elemiminon bakteret që shkaktojnë erën të rëndë të gojës
  • Përmban Citrat – ul aciditetin në urinë dhe thërmon gurët e vegjël në veshka./

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN