MENU
klinika

Nga Bloomberg

BE do t’i bindet Erdoganit, me apo pa dëshirë…

11.03.2020 - 18:36

Bisedimet midis Bashkimit Evropian dhe Rexhep Tajip Erdogan për fatin e miliona refugjatëve në Turqi përfunduan pa marrëveshje dhe me pakënaqësi nga secila palë.

Pastaj presidenti turk u kthye në shtëpi, sërish duke u përplasur me evropianët që nuk marrin përsipër përgjegjësinë e tyre për t’u marrë me një krizë të tmerrshme humanitare.

Nuk ka asnjë përfitim nga përshkallëzimi i qeverisë: Agjencia e KB për Refugjatët vlerëson se ka më shumë se 4.1 milion refugjatë në Turqi, përfshirë 3.7 milion nga Siria.

Kjo kërkon që BE të përmirësojë kushtet financiare të marrëveshjes së vitit 2016, në të cilën evropianët ranë dakord ti japing Turqisë 6 miliardë dollarë ndihmë për refugjatët.

Por, ka më shumë të ngjarë që ata do t’i “binden” shantazhit të Erdoganit:.

Udhëheqja e BE mund të akuzojë Erdoganin për krizën, por ata duhet të pranojnë një pjesë të madhe të fajit për dështimin për të reformuar sistemet e tyre të migracionit dhe duke e lënë veten të hapur ndaj kërcënimeve turke.

Ekziston vetëm një shpresë se evropianët do të marrin disa nga refugjatët, të paktën më të prekurit. Ndoshta plani gjerman për një “koalicion të vullnetit” për të marrë më shumë mund të rishikohet.

Përfitimet politike të presidentit kohët e fundit kanë rënë: Partia e tij AK humbi zgjedhjet në shumicën e qyteteve të mëdha vitin e kaluar, dhe ish-miqtë e tij po krijojnë parti politike për ta sfiduar atë.

Erdogan ka nevojë shumë të madhe për një fitore politike, dhe evropianët, në pjesën më të madhe, dëshpërimisht duan t’i mbajnë refugjatët larg kufijve të tyre.

Pra, evropianët do të shtrëngojnë dhëmbët, e do t’i japing Erdoganit ndihmën shtesë që dëshiron.

Përkthyer dhe përshtatur nga Bloomberg/ Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Turqia 'e plagosur dhe e dëshpëruar'

Erdogan ka nisur një luftë që mund ta humbasë!

Përgjigjet Ministria e Jashtme greke

“Greqia është çmendur”, Erdogan provokon sërish

Flet edhe për rastin e parë të koronavirusit

Erdogan: Nëse sulmohemi në Siri, do të kundërpërgjigjemi ashpër…