MENU
klinika

Përgjigjet mjekja infeksioniste

Jam i infektuar me COVID-19. Çfarë duhet të pres?

25.03.2020 - 16:33

Ndërsa  mjekët dhe ofruesit e kujdesit punojnë për të zvogëluar përhapjen e koronavirusit COVID-19, sëmundjen që ajo shkakton, njerëzit po përpiqen të kuptojnë se çfarë të bëjnë nëse marrin një diagnozë COVID-19.

Lisa Maragakis, drejtoresha e parandalimit të infeksionit në Johns Hopkins Medicine, shpjegon se çfarë të pritet.

A ka ndonjë trajtim specifik për COVID-19?

Jo. Disa ilaçe po testohen për të parë nëse ato mund të shkurtojnë kohëzgjatjen ose zvogëlojnë ashpërsinë e COVID-19. Këto teste mund të prodhojnë disa gjetje së shpejti. Megjithatë, një vaksinë që mund t’i parandalojë njerëzit të infektohen, është të paktën një vit larg – një vlerësim më i mirë bazuar në informacionin aktual.

Çfarë  ndodh zakonisht kur virusi hyn në trup?

Pika virale e transmetuar nga kolla ose teshtija e një personi të infektuar hyjnë përmes hundës, gojës apo syve – pikat e zakonshme të hyrjes për viruset e frymëmarrjes. Edhe nëse nuk kolliten ose teshtijnë direkt mbi ju, mund të merrni virusin nëse prekni diçka që një person i infektuar preku kohët e fundit dhe pastaj prekni fytyrën, hundën, gojën ose sytë. Nga atje, ai udhëton në pjesën e prapme të pasazheve të hundës dhe në mukozën në pjesën e prapme të fytit. Ky është vendi ku simptomat – siç është dhimbja e fytit dhe kolla e thatë – shpesh fillojnë.

Pastaj virusi përhapet poshtë pasazheve të rrugëve të frymëmarrjes në mushkëri. Kur membranat e mushkërive bëhen të përflakura, është më e vështirë për ta të punojnë siç duhet. Kjo situatë mund të krijojë fazën e pneumonisë. Përveç shkaktimit të problemeve në mushkëri, virusi mund të shkaktojë gjithashtu nauze, diarre ose dispepsi nëse infekton qelizat në sistemin gastrointestinal. Në rastet më të rënda, COVID-19 mund të çojë në dështim të organeve dhe vdekje.

Sa kohë duhet për të shfaqur simptoma pasi të keni ekspozuar COVID-19?

Simptomat mund të shfaqen menjëherë pas dy ditësh pas ekspozimit në aq kohë sa 14 ditë më vonë, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Një studim i ri i udhëhequr nga studiues në Shkollën e Shëndetit Publik Johns Hopkins Bloomberg siguron një kohë mesatare prej rreth pesë ditësh. Kjo është arsyeja pse periudha e karantinës 14-ditore përdoret nga CDC për njerëzit me ekspozim të mundshëm ndaj koronavirusit të ri.

Nëse sëmurem me COVID-19, sa kohë do të zgjasë para se të ndihem më mirë?

Ata me raste të butë të COVID-19 duket se shërohen brenda një deri në dy javë. Për raste të rënda, rikuperimi mund të zgjasë gjashtë javë ose më shumë. Rreth 1% e të infektuarve në të gjithë botën do të vdesin nga sëmundja.

A mund të sëmurem nga COVID-19 më shumë se një herë?

Studiuesit nuk e dinë ende nëse mund të ndodhë rikrijimi. Disa pacientë vazhdojnë të testojnë pozitivisht për virusin për një kohë pasi simptomat e tyre janë larguar.

Pasi të ndihem mirë përsëri, kur do të jetë e sigurt për mua të dal në publik?

Për shkak se testet kanë gjetur material gjenetik viral tek pacientët pasi të keni marrë veten nga COVID-19, është më mirë të supozoni se mund të jeni ngjitës për ca kohë dhe të merrni masa paraprake për të shmangur infektimin e të tjerëve. Sigurohuni që të ndiqni udhëzimet e mjekut . Në përgjithësi, ju mund të ktheheni në aktivitete normale pasi të kenë kaluar të paktën shtatë ditë nga fillimi i simptomave DHE 72 orë pas etheve dhe simptomat e tjera po përmirësohen.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Silva Bino mesazh të rëndësishëm qytetarëve

“Ja elementi kryesor për të luftuar COVID-19!”

Reagon Shtëpia e Bardhë për koronavirusin

“Media bën panik për të dëmtuar Trumpin”