MENU
klinika

"T’i bashkojmë forcat"

Koronavirusi/ Rama i prerë: S’ka nevojë për Task-Forcë opozitare, presidenciale e dixhitale

10.03.2020 - 16:16

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në mbledhjen e qeverisë deklaroi se në këto momente që po kalon vendi ynë, pasi rezulton i prekur nga koronavirusi, nuk ka nevojë për ngritjen e disa Task-Forcave.

Teksa iu kundërvu opozitës dhe presidentit Ilir Meta, kreu i qeverisë tha se Shqipëria është një vend i vogël, ndaj politika duhet të bashkojë forcat.

“Të gjithë përfaqësuesit e politikë sot kanë detyrën që të jenë bashkë dhe jo të ndahen në Task-Forca të ndryshme, që janë partitë e panjohur në planet. Në asnjë planet nuk është shfaqur task-forcë, taskë forcë opozitar, e parlamentare, dhe dixhitale. Për çfarë? Çfarë mund të nxjerrim ne politikisht përveç bojës tonë si persona që përfaqësojmë popullin. Më erdhi shumë mirë jo më larg se dje kur kryetari i opozitës mbajti një fjalë para opinionit publik që ishte as më shumë as më pak po fjalë e mbajtur nga të gjithë si vëllezërit apo si motrat në të njëjtin pozicion, në të gjitha vendet që janë në luftë. Por sot, as më shumë e as më pak, ndryshoi duke nxitur panik përmes dezinformimit. Një dezinformim i pajustifikueshëm.

Shqipëria nuk është kaq e madhe edhe ska aq ekspert që të ndahet në Task-Forca. Nëse në Italinë e madhe në një vend të G7, një vend me shërbim ekselent të shëndetësisë, sistemi kolapsoi, ku mjekë dhe infermierë në pension u bashkuan. Po në Shqipërinë e vogël çfarë më mirë mund të bëhet nga ekspertë të nderuar të këtyre task-forcave që të bashkohen me autoritetin shëndetësore dhe komunistin teknik.

Një helmatisje. këto janë maskat që janë shpërndarë për të gjithë personelin shëndetësor në qendra shëndetësore e spitale. Këto janë maska që kanë ardhur nga një fondacion ‘Bijtë e Shqipes’ nga Kanadaja. Ka pasur një regjim doganor dhe për dhuratat me natyrë humanitare. Ishin të destinuara nga një shoqatë bamirësie. ”, tha Rama.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ish-kapiteni kuqezi u drejtohet shqiptarëve

Koronavirusi, Cana këshillon me anë të videomesazhit

"Meta pas shpine, Basha në krah dhe Kryemadhi"

Balla: Aleancë e pështirë kundër reformës në drejtësi

Një ditë pas masave për koronavirusin

Ambasadorja Yuri Kim takim në Kryeministri