MENU
klinika

Koronavirusi në Shqipëri

Rast i ri në Mirditë, një infermiere rezulton pozitive

31.03.2020 - 12:30

Qarkut të Lezhës i është shtuar edhe një rast tjetër me COVID-19, duke e çuar në shtatë numrin e të infektuarve.

Gjatë 24 orëve të fundit ka rezultuar pozitiv me ketë virus një infermiere e spitalit të Mirditës e cila është bashkëshortja e punonjësit të administratës së spitalit, i cili rezultoi të dielën i infektuar me covid-19.

Ndërkohë janë izoluar të gjithë personat e kontaktit të dy të prekurve në Mirditë, mes të cilëve dhe personeli mjekësor dhe për çdo rast që shfaq simptoma do t’iu bëhet menjëherë testimi, për të parë nëse janë prekur apo jo nga koronavirusi.

kolana e librave

Sipas burimeve të 7 personat e infektuar me Covid-19 në qarkun e Lezhës ndodhen në gjendje të stabilizuar shëndetësore dhe pa rrezik për jetën.

Gjithashtu po mbahen nën monitorim të gjithë personat e kontaktit të të infektuarve me qëllim që të ndërpritet zinxhiri i transmetimit në komunitet