MENU
klinika

Nga Eu Observer

Sërish Putin po gënjen por këtë herë…

19.03.2020 - 16:28

Rusia ka mbrojtur vazhdimisht veten lidhur me të dhënat e koronavirusit, pasi Bjellorusia tha që vendi i saj fqinj ishte “plot ” me të infekuar dhe BE akuzoi Moskën për “gënjeshtra të tjera”.

“Arsyet pse numri i konfirmuar zyrtarisht i të infektuarve në Rusi në këtë fazë mbetet relativisht i ulët mund të jenë me karakter kompleks,” tha një zëdhënës i ambasadës ruse të BE-së.

Rusia kishte raportuar më parë 93 raste të infeksionit koronavirus dhe asnjë vdekje në qendrën e situatës së OBSH. Ajo e përditësoi atë shifër në 114 të martën dhe në 147 deri të enjten (19 mars).

Vendi me 145 milion njerëz ka lidhje të gjera biznesi dhe turizmi me pikat e nxehta të virusit, Kina, BE dhe Irani.

Autoriteti rus i testimit, Rospotrebnadzor, gjithashtu tha se kishte testuar mbi 116,000 njerëz, duke e bërë raportin e vendit të testeve ndaj diagnozave pozitive (0.1%).

“Sigurisht që shifrat e tanishme të Rusisë nuk janë të besueshme, ashtu siç nuk janë në shumicën e pjesëve të botës,” i tha kësaj faqe interneti Judyth Twigg, një profesor i politikës në Universitetin e Commonwealth të Virginia, në SHBA.

Por nëse Rusia qëllimisht gënjeu WHO, nuk do të befasonte Eugene Finkel, një profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Johns Hopkins (JHU) në Uashington. “Unë, personalisht, nuk do t’i besoja qeverisë ruse ” tha ai. Shërbimi shëndetësor i kujdesit shëndetësor i Rusisë, veçanërisht në qytetet e vogla, mund të “ketë kufizuar aftësinë e qeverisë për të mesuar me të vërtetë numrat e saktë,” vuri në dukje ai.

Por të dhënat e krizës ishin gjithashtu pjesë e llogaritjeve politike të presidentit rus Vladimir Putin, tha Finkel.

Kriza ndihmoi Putinin “t’i tregojë të gjithëve se ai mund të mbrojë shtetin nga çdo kërcënim i imagjinueshëm,” shtoi profesori.

OBSH nuk iu përgjigj EUobserver kur u pyet nëse i besonte figurave të Rusisë. Por agjensia e KB në Gjenevë nuk kishte një mekanizëm për verifikimin e të dhënave, tha ajo.

Por, nga ana e saj, Rusia ka hedhur poshtë akuzat e BE-së.

“Këto nuk ia vlejnë të komentohen,” i tha zëdhënësi rus EUobserver.

Përkthyer dhe përshtatur nga Eu Observer/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Cila është "shënjestra" e radhës?

Putin nuk do të ‘ngatërrohet’ më me NATO-n