MENU
klinika

Vonohen procedurat

Shqiptarët bllokohen në pikat kufitare me Greqinë

31.03.2020 - 10:58

Të shumtë janë shqiptarët, që kanë mbetur të bllokuar në pikat kufitare me shtetin fqinj, Greqinë.

Mësohet se në Kakavijë kalojnë vetëm kamionët e mallrave. Ka persona në anën e Greqisë dhe ata nuk lejohen te kalojnë.

Personat ndodhen të bllokuar mes dy shteteve. Autoritetet thonë se duhet që të aplikojnë në një konsullatë në Greqi dhe më pas të mund të lejohen të kalojnë.

Pra, duhet të vijojnë nëpër disa procedura e më pas, edhe kur të hyjnë në Shqipëri, duhet t’i nënshtrohen vetë-karantinizimit.

kolana e librave

Kryesisht këta janë persona që duan të vijnë në Shqipëri nga Greqia. Ka edhe të huaj që duan të kalojnë tranzit nëëpër vendin tonë.

Ndërkohë, situata po kaq problematike mbetet edhe në Kapshticë, pasi edhe aty ka qytetarë të bllokuar. Qeveria nuk ka lejuar kalimin e autobusëve dhe të furgoneve.

Ka njerëz që kanë pritur prej orësh në palën shqiptare, e që nuk i kanë lënë që futen në shtetin tonë. Ka vetëm mjete mallrash që kalojnë në pikën kufitare në Kapshticë.

Janë 187 shtetas shqiptarë që duan të futen në Shqipëri, pasi edhe Greqia është vatër me të infektuar me Covid-19. Edhe në Korcë është identifikuar një tjetër person me koronavirus dhe tashmë janë 15 qytetarë në qytetin jug-lindor që janë zyrtarisht të infektuar.

Mitsotakis tregon kur mund të hyjnë turistët e huaj

Greqia rihap ishujt për pushime

Ja sa shtetas erdhën në Shqipëri në 24 orë

Kakavijë/ Fluks hyrjeje në doganën shqiptare

Lëkundjet ndihet dhe në Shqipëri

Tërmet me magnitudë 5.8 në Greqi