MENU
klinika

Një test për BE-në

Si një njeri i vetëm kërcënon gjithë kontinentin…

05.03.2020 - 16:08

Për muaj të tërë, ne kemi qenë dëshmitarë të ngjarjeve që tregojnë se kishim të drejtë për paralajmërimet tona për BE dhe politikanët perëndimorë.

Turqia deri më tani ka penguar migrantët që vijnë nga jugu dhe lindja për të arritur në Evropë. Sidoqoftë, më në fund ka hapur portat. Ankaraja ka njoftuar se nuk do të bllokojë refugjatët që përpiqen të kalojnë në Evropë pasi regjimi i Asadit vrau 36 trupa turke në Idlib. Greqia ishte e para që u prek nga vendimi i marrë nga Turqia, ku gati 4 milion refugjatë jetojnë nën statusin e mbrojtjes së përkohshme. Dhjetëra mijëra refugjatë janë drejtuar për në kufirin tokësor të Turqisë me Greqinë dhe Detin Egje, ku ndodhen qindra ishuj grekë.

Sipas shifrave të cituara nga autoritetet turke, pothuajse 100,000 refugjatë kanë dalë tashmë nga Turqia. Shifra pritet të arrijë në miliona.

Pra, çfarë pasojash do të ketë kjo iniciativë? Sigurisht, kjo valë e madhe migracioni do të ndikojë thellë në politikën evropiane.

Nuk do të ishte profetike të thuash se probleme të mëdha sociale e presin Kontinentin e Vjetër, ku tendencat populiste dhe raciste po fitojnë gjithnjë e më shumë terren dhe ekonomia është alarmante.

Madje ka edhe nga ata që e konsiderojnë këtë, si fundin e projektit të BE-së. Por, nuk është vonë për asgjë.

Organet e autorizuara të BE-së duhet të veprojnë urgjentisht.

Së pari, ata duhet të paralajmërojnë forcat greke të sigurisë, të cilët tashmë kanë vrarë dy refugjatë. Pastaj, ata duhet t’i bëjnë thirrje Athinës që t’i përmbahet ligjit ndërkombëtar, pasi ajo ka njoftuar se nuk do të marrë një kërkesë të re azili për një muaj, në kundërshtim me Konventën e Refugjatëve të vitit 1951 dhe ligjin e BE për refugjatët. Turqia, e cila ka vite që kujdeset për miliona refugjatë në territorin e saj, ka qenë e duruar sepse ka respektuar ligjin që buron nga bisedimet e pranimit në BE. Ajo ka zbatuar një politikë me dyer të hapura në kufirin e saj me Sirinë, ndërkohë që mbylli pikat e saj kufitare me vendet e BE si Bullgaria dhe Greqia.

Prandaj, politikanët evropianë duhet të pranojnë që kufijtë e Turqisë, janë si ligjërisht ashtu edhe kufijtë e BE-së.

Është e pamundur të pranohet që anijet që transportojnë mijëra migrantë që përpiqen të arrijnë në tokat evropiane do të fundosen nga forcat greke të sigurisë. Mënyra e vetme për të ndaluar këtë fluks është të ofrojë mbështetje ndërkombëtare për argumentet e Ankarasë për të mbajtur në dispozicion 1 milion sirianë të mundshëm, që presin të kalojnë në Evropë përmes Turqisë në Idlib. Për ta bërë këtë, ata duhet të ofrojnë mbështetje të qartë për praninë e Forcave të Armatosura Turke, të cilat mbrojnë civilët në zonat e sigurta përgjatë kufirit verior të Sirisë.

Pasi të përmbushen këto kërkesa minimale, Turqia padyshim që do të fillojë të diskutojë përsëri për ndryshimin e situatës së refugjatëve.

Përkthyer dhe përshtatur nga Daily Sabah/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Po hapi i radhës nga Presidenti i Turqisë?

“Lufta e ftohtë” mes Erdogan dhe Trump