MENU
klinika

Këto 5 mënyra e mbushin atë me vitamina dhe antioksidantë

Bëjeni kafen tuaj më të shëndetshme!

27.04.2020 - 08:13

Shtoni një dozë të shëndetshme të vitaminave, antioksidantëve dhe përfitimeve ushqyese për të rregulluar kafeinën tuaj të përditshme çdo mëngjes. Këto 6 përbërës kanë përfitime të papara për shëndetin tuaj, nga rritja e humorit, energjisë dhe mbrojtja e zemrës suaj deri në përmirësimin e jetës seksuale.

Spërkateni pak kanellë në filxhanin tuaj të kafes për shëndetin e zemrës

Kanella mbi filxhanin tuaj të kafes do japë një dozë të fuqishme (dhe të shijshme) të antioksidantëve. Kanellë është përdorur si një erëz dhe medicinalisht për mijëra vjet. Erëza është e ngarkuar me komponime mbrojtëse.

Sipas një studimi të besueshëm mbi minjtë, kanella mund të mbrojë zemrën dhe trurin tuaj. Një studim mbi qelizat njerëzore sugjeron se mund të ulë edhe rrezikun nga kanceri, gjithashtu mund të forcojë sistemin tuaj imunitar.

Xhenxhefil ndihmon në zhdukjen e dhimbjeve të muskujve

Xhenxhefili përmban burim të fuqishëm antioksidant dhe komponime anti-inflamatore. Xhenxhefili gjithashtu mund të zvogëlojë dhimbjen e muskujve, ul kolesterolin dhe ndihmon në tretjen.

Para se të konsumoni kafen, grini pak xhinxher mbi filxhan.

Përmirësoni shëndetin tuaj me kërpudha

Kafe dhe kërpudha tingëllon pak çuditshëm për veshin tonë, por ato mbrojnë në mënyrë perfekte zemrën tuaj. Kërpudhat kanë cilësi antivirale, anti-inflamatore dhe forcuese të imunitetit. Të mbushur me antioksidantë, kërpudhat kanë efekte antikanceroze dhe studime të tjera mbi minjtë sugjerojnë që kërpudhat mund të parandalojnë sëmundjen e mëlçisë. Ato gjithashtu mund të ndihmojë në tretjen për shkak të prebiotikës së tij të fuqishme.

Marka e njohur e kafesë me kërpudha Four Sigmatic na tregon se pirja e kafesë me kërpudha është e dobishme për trupin tuaj. Ka përfitime të shumta shëndetësore duke përfshirë edhe problemet me stomakun. Ju mund të blini kërpudha pluhur dhe t’ja shtoni kafes sipas dëshirës.

Ndihmoni tretjen tuaj me një dozë shafran të Indisë

Shafran i Indisë është një erëzë ku shumë prej përfitimeve të saj medicinale vijnë nga përbërësi kurkumin, i cili ka veti të fuqishme antioksiduese dhe anti-inflamatore. Ky termocentral antioksidues mbështet detoksifikimin e mëlçisë, ndihmon në tretjen dhe madje mund të ndihmojë në trajtimin e depresionit.

Për të rritur përfitimet shëndetësore të shafranit në kafe, bashkojeni atë me një majë piper të zi. Piperi përmirëson biodisponibilitetin e shafranit, duke e bërë erëzën më efektive në doza më të vogla.

Ëmbëlsoni filxhanin tuaj me kakao antidepresiv

Kur shtoni pluhurin e papjekur të kakaos, kafeja merr një shije shumë të mirë. Ky super-ushqim është një nga antioksidantët më të fuqishëm dhe përmban nivele të larta hekuri me bazë bimore. Është e mirë edhe për zemrën tuaj.

Kakao anti-inflamator ul presionin e gjakut, rrit kolesterolin HDL (të mirë) dhe ul kolesterolin LDL (të keq). Përfitimet e saj njohëse, përmirësimi i humorit dhe cilësitë antidepresive e bëjnë kakaon të shkëlqyeshme edhe për trurin.