MENU
klinika

Çfarë po na tregon koronavirusi

Kina ka ndryshuar taktikat, jo strategjinë!

22.04.2020 - 15:51

Që nga fillimi i pandemisë koronavirus, Kina ka luftuar të kontrollojë narracionin rreth rolit të saj në krizë.

A është Pekini një viktimë, që tani po ndihmon vendet e tjera në përpjekjet e tyre, apo “e keqja” e historisë, përgjegjëse për vuajtjet në të gjithë botën?

Kina ka dhuruar sasi të mëdha të furnizimeve mjekësore në pjesë të Evropës dhe Afrikës. Media shtetërore e Kinës, e cila ka një ndikim të madh në pjesën më të madhe të botës në zhvillim, gjithashtu është lavdëruar nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) dhe të tjerët për përgjigjen e saj ndaj dhe rimëkëmbjes, në kontrast me shumë vende të tjera.

Kriza e koronavirusit paraqet një mundësi kryesore për Kinën dhe statusin e saj si një superfuqi dhe udhëheqëse globale..

Në të njëjtën kohë, megjithatë, Pekini nuk ka qenë në gjendje të shmangë kritikat lidhur me vonesat fillestare në përgjigjen e vendit, që kanë shtuar skepticizmin dhe dyshimet tek ajo.

Asnjë mbështetje

Kur dolën raporte për afrikanët që keqtrajtoheshin dhe diskriminoheshin në jug të Kinës këtë muaj, Pekini u duk se e mori incidentin seriozisht.

Kina ka investuar miliarda në ruajtjen e marrëdhënieve ekonomike dhe diplomatike në të gjithë kontinentin Afrikan vitet e fundit.

E megjithatë, në vend që t’i dënojë ata që janë përgjegjës për diskriminimin e pretenduar anti-afrikan, diplomatët kinezë dhe media shtetërore janë detyruar të kundërshtojnë raportet, duke akuzuar mediat perëndimore dhe qeverinë amerikane se po përpiqen të shkatërrojnë marrëdhëniet midis Pekinit dhe aleatëve të saj në Afrikë. Ditët e fundit, disa madje kanë kritikuar mediat afrikane se janë “mashtruar”.

“Miqësia tradicionale Kinë-Afrikë nuk do të prishet nga nxitja e disa forcave,” tha Hua Chunying, Drejtor i Departamentit të Informacionit të Ministrisë së Jashtme të Kinës, të mërkurën në Twitter.

Një pionier i kësaj qasje është Zhao Lijian. Një ish-diplomat i lartë në Pakistan, Zhao është shfaqur si mbrojtësi kryesor dhe kritik i Kinës për përgjigjet perëndimore ndaj virusit.

Në mars, Uashingtoni thirri ambasadorin e Kinës në SHBA për t’u ankuar që Zhao postoi, duke sugjeruar që ushtria amerikane mund të ketë qenë përgjegjëse për sjelljen e koronavirusit në Wuhan, ku rastet u zbuluan për herë të parë vitin e kaluar.

Qasje e re

Rëndësia e ndryshimit të bisedës rreth koronavirusit dhe trajtimit të Kinës është e qartë, e cila mund të shpjegojë pse qasja më agresive e favorizuar nga diplomatët si Zhao dhe Hua ka dominuar përgjigjen e Pekinit.

James Green, një studiues i lartë i kërkimit shkencor në Universitetin Georgetown dhe ish-diplomat amerikan, i tha CNN në një email se “për të devijuar trajtimin e dobët të shpërthimit fillestar të koronavirusit në Wuhan dhe humbjen e jetëve, organet e propagandës CCP po përpiqen të thonë se Kina dhe CCP po e shpëtojnë botën nga rrëmujat e koronavirusit, dhe bota është mirënjohëse! ”

Të mërkurën, Zhao tha se “akuzat kundër Kinës janë jotransparente, të padrejta dhe fyese për sakrificat e mëdha të bëra nga populli kinez”.

Jeff Moon, i cili shërbeu si diplomat amerikan në Kinë, si dhe asistent përfaqësues i tregtisë amerikane për çështjet e Kinës nën udhëheqjen e Presidentit Trump, tha se “ajo që ka ndryshuar nuk është substanca apo toni i diplomacisë publike të Kinës, por fakti që ne tani e marrim Kinën dhe propagandën zyrtare më seriozisht për shkak të ndikimit në rritje global të Kinës. ”

Në të vërtetë, Moon argumenton se qasja më agresive e ndërmarrë nga diplomatët sot mund të jetë më shumë një kthim në formën historike, kur përfaqësuesit e Pekinit u sulmuan kundër “qenve drejtues kapitalistë” dhe akuzuan Uashingtonin për ndjekjen e ndryshimit të regjimit.

“Vendet e tjera nuk i morën seriozisht deklarata të tilla derisa filluan të kishin një ndikim të prekshëm në çështjet botërore,” tha Moon.

“Kriza Covid-19 është shembulli i fundit, dhe mbase më domethënësi, se si deklaratat e politikës kineze ndikojnë në punët e botës. Ekziston një gjeneratë e re e zyrtarëve kinezë që po përdor Twitter dhe mjete të tjera të reja në mënyrë agresive, por kjo është ndryshimi i taktikës dhe jo strategjisë “.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kërkohen vullnetarë për testimin

Kina ka gati vaksinën për koronavirusin

Po i shmanget përgjegjësisë?

Kinezët vdesin e presidenti zhduket!