MENU
klinika

Zemërimi vazhdon

Si një artikull gazete e ktheu Gjermaninë kundër Kinës…

21.04.2020 - 15:27

Gjermania e ka zemëruar Kinën pasi Bild, gazeta tabloid në vend, ka shkruar se shteti kinez i detyrohet shtetit gjerman një faturë prej 130 miliard dollarë, që Pekini i detyrohet Berlinit, pas efekteve negative ekonomike të koronavirusi mbi ekonominë e shtetit gjerman.

Gjermania ka ndjekur Francën, Britaninë e Madhe dhe SHBA , duke u zemruar me Kinë, që ishte edhe origjina e virusit.

Të shtunën, Donald Trump paralajmëroi se Kina duhet të përballet me pasoja nëse ajo ishte “me vetëdije përgjegjëse” për shpërthimit të pandemisë së koronavirusit.

Presidenti Trump u tha gazetarëve: “Mund të ishte ndalur në Kinë para se të fillonte dhe, dhe e gjithë bota po vuan për shkak të saj. “Nëse ishte gabim, gabimi është gabim. Por nëse ata ishin me vetëdije përgjegjshës, atëherë duhet të ketë pasoja”, tha ai.

Ai tha se kinezët ishin “të zënë ngushtë” dhe pyetja ishte nëse ajo që ndodhi me koronavirusin ishte “një gabim që doli jashtë kontrollit, apo u bë qëllimisht?”

Dhe Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë: “Unë besoj se Kina lidhet me historinë e origjinës së virusit”.

Mbretëria e Bashkuar është bashkuar me zyrtarët e inteligjencës amerikane në hetimin e pretendimeve se virusi e ka origjinën në një laborator të virusit Wuhan dhe jo në një treg të lagësht.

Një “bombë” në gazetën më të madhe tabloid të Gjermanisë, Bild, iu bashkua këtij zemërimi duke hartuar një faturë 149bn € (130b).

Trump Xi Jinping Merkel

Lista përfshin një tarifë prej 27 miliardë eurosh për të ardhurat e humbura të turizmit, deri në 7.2 miliardë euro për industrinë gjermane të filmit, një milion euro në orë për kompaninë ajrore gjermane Lufthansa dhe 50 miliardë euro për bizneset e vogla gjermane.

Bild llogariti se kjo arrin në 1,784 € (1,550 £) për person nëse PBB-ja e Gjermanisë bie me 4.2 përqind, nën titullin “Çfarë Kina na ka borxh”. Kina u përgjigj duke pretenduar se fatura “nxit ksenofobinë dhe nacionalizmin”.

Kryeredaktori i Bild, Julian Reichelt kundërshtoi kritikën, duke thënë: “Xi Jinping, qeveria juaj dhe shkencëtarët tuaj duhej ta dinin shumë kohë më parë se koronavirusi është shumë infektiv, por ju e latë botën në errësirë ​​.” “Ekspertët tuaj më të mirë nuk u përgjigjën kur studiuesit perëndimorë kërkuan të dinin se çfarë po ndodhte në Wuhan. Ju ishit shumë krenarë dhe tepër nacionalistë për të thënë të vërtetën, për të cilën mendonit se ishte një turp kombëtar.”, shtoi ai.

Përkthyer dhe përshtatur nga Express UK/  konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kërkohen vullnetarë për testimin

Kina ka gati vaksinën për koronavirusin

Po i shmanget përgjegjësisë?

Kinezët vdesin e presidenti zhduket!


Si pritet të ndryshojë situata deri në 30 qershor

Macron ende në rrezik, sondazhet “fundosin” presidentin francez

“Erëra ndryshimesh” po fryjnë në Bruksel

Meloni ka prishur planet e “të mëdhenjve” në BE

Ushtarë përtej kufirit dhe të shtëna armësh

Tensione të reja mes dy Koreve, pse Pheniani po provokon Seulin

“Në bisedime të përfshihet dhe Ukraina“

Rusia dialog me SHBA-në? Kremlini i prerë për kushtet e saj

"Muri blu” që mund t’i sigurojë fitoren presidentit

Përmbysen sondazhet, Biden kalon në epërsi ndaj Trump