MENU
klinika

Të mbërthyer kokë e këmbë!

Fotot brenda Klinikës Infektive të Kosovës

30.04.2020 - 12:48

Virusi COVID-19, deri tani në Kosovë ka prekur 799 persona, 249 nga personat e infektuar janë shëruar kurse 24 kanë ndërruar jetë.

Për momentin në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, janë të hospitalizuar 33 persona me COVID-19, ndërsa që nga paraqitja e rasteve të para me virus në Klinikën Infektive janë hospitalizuar gjithsej 130 persona.

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë dhe institucionet tjera shëndetësorë në vazhdimësi janë duke bërë apel që qytetarët të qëndrojnë në shtëpitë e tyre, pasi vetëm kështu mund të parandalojnë përhapjen e virusit.

Ndërsa që nga 15 prilli, në vendin tonë kanë hyrë në fuqi masat e reja për qarkullim, ky qytetarëve iu lejohet të lëvizin vetëm 90 minuta brenda 24-orëve, dhe orari i lëvizjes përcaktohet në bazë të letërnjoftimit ( numrit të parafundit personal).

Megjithatë, këto masa pritet të lehtësohen pas datës 4 maj, kështu ka njoftuar ditë më parë ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, përcjell Telegrafi.

Ndryshe, në tri ditët e fundit në Kosovë ka rënie të numrit të personave të infektuar me coronavirus.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ish-zyrtari i OBSH-së në Kosovë

“Koronavirusi mund të rikthehet në vjeshtë”