MENU
klinika

Ja ç'tregojnë fotot krahasuese

A e mashtroi lideri i Koresë së Veriut botën me daljen në ekran?

05.05.2020 - 19:43

Teoricientë të ndryshëm pretendojnë se Kim Jong Un ka një person sozi, pasi udhëheqësi i Koresë së Veriut bëri paraqitjen e tij të parë në publik pas disa javësh me thashetheme se kishte vdekur.

Media shtetërore transmetoi imazhet e Kim në një ceremoni ku preu shiritin e një fabrike plehrash të premten e kaluar në periferi të Phenianit, paraqitja e tij e parë që prej 11 prillit.

Fotografitë kanë shkaktuar debate të shumta në internet ku disa përmendin traditën e autokratëve, përfshirë Adolf Hitlerin, Joseph Stalin dhe Saddam Hussein- se njeriu që doli në publik ishte sozia dhe jo diktatori aktual i Koresë Veriore. Veshët dhe dhëmbët e Kim kanë qenë në fokus, shumë duke krahasuar imazhe të datuara të një Kimi të ri, me fotot e fundit të javës së kaluar.

28033096-8289109-With_regards_to_Kim_s_auricular_structure_the_differences_are_fa-m-58_1588695084564

Një vështrim i shkurtër i imazheve të publikuara nga makina e propagandës koreane tregonte se fotografia e Kim me dhëmbë të shtrembër është një version i edituar në mënyrë të ashpër të një prej fotove të publikuara zyrtarisht.

Ish-deputetja konservatore Louise Mensch shkroi: ‘Nuk është i njëjti person. Nuk jam i sigurt nëse na përshtatet për të shkuar bashkë me të apo jo, por këto të dy nuk janë të njëjta.” Sa i përket strukturës aurikulare të Kim, ndryshimet janë shumë më delikate, dhe ekziston një sugjerim i paqartë që lobet e tij kanë ndryshuar formën.

28033090-8289109-image-a-45_1588693119723

Por disa nga krahasimet përdorin imazhe të udhëheqësit të Koresë së Veriut nga një dekadë më parë dhe dieta e tij indulgjente ka ndryshuar strukturën e tij të fytyrës që nga atëherë.

Jennifer Zeng, bloger që ka një qëndrim të ashpër kundër Partisë Komuniste Kineze, ndau foto të shumta që kanë fituar vëmendje në internet.

28035158-8289109-image-a-46_1588693828629

Ajo shkruajti: ‘A po shfaqet Kim Jong-un më 1 maj? 4 gjëra për të parë: 1. Dhëmbët 2. Veshjet 3. Flokët 4. Motra”, citon Mail.

Zeng gjithashtu ndau një fotografi ku theksohej një pikë në kyçin e dorës së Kim, megjithatë, ekspertët thanë që gjatë fundjavës se kjo mund të lidhej me një procedurë kardiovaskulare, për të cilën disa besojnë se ishte arsyeja e mungesës së tij të fundit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pikëpyetjet e mëdha në lidhje me shëndetin e tij

Kim Jong Un ka vdekur?

Letra e Trump për Kim Jong-Un dhe dyshimi i gazetares

Deri tani asnjë rast, a ka shpëtuar Koreja e Veriut nga koronavirusi?