MENU
klinika

New York Times jep arsyet

I zhdukur për 19 ditë! Mos vallë Kim Jong-un po e bën me qëllim?

01.05.2020 - 16:28

Kanë kaluar nëntëmbëdhjetë ditë pasi lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un u pa në mediat shtetërore të vendit të tij, më 12 prill, një ditë pasi ai kryesoi një takim të Byrosë Politike të Partisë në pushtet.

Ka patur shumë spekulime lidhur me zhdukjen e Kim Jong-un. Disa ekspertë janë përpjekur të zbulojnë vendndodhjen e tij duke përdorur imazhet satelitore; të tjerët kanë spekuluar hapur për kandidatët e mundshëm që mund ta pasojnë atë.

Pyetjet që bëhen vazhdimisht janë: Pse nuk iu bashkua ceremonisë së ditëlindjes së gjyshit të tij dhe themeluesit të vendit? A ka bërë ai operacionin kardiovaskular në Spitalin Hyangsan, siç ka pretenduar një uebfaqe me qendër në Seul?

Kim Yeon-chul, ministri i Koresë së Jugut, i cili tha se Kim nuk është i sëmurë, sugjeroi që mungesa e tij nga ceremonia e 15 Prillit mund të lidhet me betejën kundër pandemisë së koronavirusit.

Mund të jetë edhe që Kim duket se po largohet nga hija e gjyshit të tij të famshëm.

Asambleja e Lartë e Popullit, Parlamenti i Koresë së Veriut, rishikoi Kushtetutën në prill dhe gusht të vitit të kaluar, dhe Kim u përshkrua si ai që “përfaqëson shtetin”, një frazë që konkurron me titullin e Kim Il-sung (“kreu të shtetit”) kur ai ishte president.

Rishikimet i dhanë gjithashtu të drejtën Kim të emërojë dhe të kujtojë përfaqësuesit diplomatikë, një fuqi që nuk e zotëronte as gjyshi i tij.

Propaganda e mediave shtetërore të Koresë së Veriut po glorifikon imazhin e Kim pas samitit midis Kim dhe Presidentit Trump në Hanoi, Vietnam, në shkurt të vitit të kaluar.

Këtë vit, për herë të parë që kur erdhi në pushtet Kim në 2012, Pyongyang nuk mbajti një takim kombëtar në shkallë të gjerë, ku morën pjesë zyrtarë, vizitorë të huaj dhe qytetarë që shënuan ditëlindjen e Kim Il-sung.

Një tjetër tipar kryesor i festimeve të përvjetorit të lindjes së Kim Il-sung ka qenë botimi i një editoriali në Rodong Sinmun, gazeta e partisë, për të lavdëruar arritjet e tij. Këtë prill, redaksia e botoi tre ditë me vonesë, një vendim i jashtëzakonshëm.

As pyetjet në lidhje me shëndetin e Kim dhe as shqetësimet në lidhje me karantinën nuk e shpjegojnë botimin e vonuar të editorialit të gazetës.

Pyongyang ka respektuar një traditë të gjatë për të mos dhënë asnjë infromacion për udhëheqësin dhe familjen e tij, përfshirë shëndetin e tyre. Pyetjet nëse Kim ka qenë mirë dhe ka bërë operacion nuk do të marrin përgjigje.

Informacioni rreth shëndetit të tij konsiderohet shumë i rëndësishëm, pasi mund të ketë pasoja për stabilitetin e regjimit.

Pyongyang duket se i konsideron këto spekulime si të papërshtatshme dhe të panevojshme. Në vitin 2014, Kim “u zhduk” për 41 ditë. Babai i tij, Kim Jong-il, gjithashtu “u zhduk” nga vëmendja e publikut për 51 ditë në vitin 2008. Në të dyja rastet, Koreja e Veriut nuk u përgjigj zyrtarisht ose përmes mediave të saj shtetërore për thashethemet për shëndetin e tyre.

Kim padyshim që do të rikthehet në opinionin publik kur ai të mundet, dhe ka shumë të ngjarë në një kohë që ai do ta zgjedhë dhe nuk do të përgjigjet për thashethemet.

Udhëheqësi suprem i Koresë së Veriut mund të zgjasë me qëllim mungesën e tij për të mashtruar dhe ngatërruar audiencën.

Që nga fundi i vitit të kaluar, vendi flet shumë pak për politikën e jashtme dhe ka ndaluar së botuari partitë komentet e përditshme për punët e jashtme.

Sidoqoftë, mungesa 19-ditëshe e zotit Kim nga pamja e publikut nuk është jashtëzakonisht e pazakontë duke marrë parasysh intervalet në rritje midis paraqitjeve të tij publike. Midis 2012 dhe 2020, shumica e paraqitjeve të tij në publik kanë qenë me diferencë jo më pak se 15 ditë mes tyre. Por vetëm këtë vit, Kim u zhduk për 21 ditë midis 26 janarit dhe 16 shkurt, dhe për 19 ditë midis 22 Marsit dhe 10 Prillit.

Ne duhet të përpiqemi të ndjekim lëvizjet e zKim me më shumë kujdes dhe arsye, duke përdorur kontekstin dhe shembujt e kaluar të zhdukjeve të tij.

Rachel Minyoung Lee punoi si një analiste e inteligjencës në Korenë e Veriut për Shtetet e Bashkuara.

Përkthyer dhe përshtatur nga New York Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


I sëmurë rëndë apo është zhdukur si zakonisht?

Pse e gjithë bota është shqetësuar për Kim Jong-un?

Pikëpyetjet e mëdha në lidhje me shëndetin e tij

Kim Jong Un ka vdekur?


“Fëmija i ëmbël, i kthyer në vrasës gjakftohtë!”

Profili kontradiktor i atentatorit të Trump

Presidenti francez e ka edhe një “as nën mëngë”

Franca ende në “udhëkryq”, Macron pranon dorëheqjen e Attal

Çfarë dihet sot për 70-vjetorin e saj

DW: Angela Merkel, figurë simbol për Europën!

Një takim i rëndësishëm do të mbahet në nëntor

Orban ia arrin qëllimit, Ukraina “shtrin dorën” për paqe