MENU
klinika

Juan dixhital!

RT/ Kina kërkon të zëvendësojë para, por si?

28.05.2020 - 13:38

Banka e Popullit e Kinës ka zbuluar planet për të pasur monedhën e tij sovrane gati në kohë për Lojërat Olimpike Dimërore të vitit 2022. Njoftimi vjen ndërsa pandemia e Covid-19 ka përshpejtuar një zhvendosje nga paratë e letrës.

Gjyqe të kufizuara tashmë janë duke u zhvilluar në Shenzhen, Suzhou, Chengdu dhe Zonën e Re Xiongan në provincën veriore të Hebei, tha guvernatori i bankës qendrore Yi Gang. Ai u tha gazetarëve se qeveria e Kinës planifikon të kryejë testime pilot në vendet Olimpike, megjithëse nuk ka një orar zyrtar për një lëshim.

Një anëtar pa emër i Këshillit Shtetëror me njohuri për projektin i tha Nikkei Asia Review se nëse qeveria është e kënaqur me rezultatet e testeve të këtij viti, monedha “do të lëshohet vitin e ardhshëm”. Përndryshe, “më shumë teste do të bëhen vitin e ardhshëm,” tha ai.

konica ekonomiakonica ekonomia mobile

Juan dixhital do të lidhet me numrin e smartphone të mbajtësit, me transaksione që bëhen përmes një aplikacioni. Përdoruesit do të jenë në gjendje të transferojnë para midis llogarive duke shtypur telefonat, ashtu si të keni duar të ndryshojnë para fizike. Valuta do të jetë tender ligjor, kështu që mund të shkëmbehet pa pasur nevojë për një bankë si ndërmjetës.

Madhësia e transaksioneve do të jetë e kufizuar bazuar në verifikimin e identitetit. Vetëm një numër telefoni do të lejonte vetëm transaksione të vogla, ndërsa sigurimi i dëshmisë së identitetit ose një fotografi e një karte debiti do të ngrinte kufirin. Të folurit me një përfaqësues të bankës personalisht mund të lejojë që kapaku të hiqet tërësisht. Aktiviteti kriminal i dyshuar do të zbulohet përmes historive të transaksioneve.

Sipas Eddie Yue, shefi ekzekutiv i Autoritetit Monetar të Hong Kongut, është bërë më e lehtë përdorimi dhe popullarizimi i teknologjive të reja të pagesave pasi rritja e shqetësimeve të koronavirusit i bën konsumatorët të preferojnë monedhat dixhitale ndaj parave fizike.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sa kërkon Veznezuela dhe çfarë do bëjë MB?

RT/ Shpresat tek ari i Britanisë për të blerë ushqime!