MENU
klinika

Dhe kjo nuk është hera e parë

Turqia dërgon aeroplanin me ndihma mjekësore në Amerikë

02.05.2020 - 12:01

Një aeroplan i ushtrisë turke me furnizime mjekësore zbarkoi të premtën në SHBA për herë të dytë për t’i ndihmuar në luftën kundër koronavirusit.

Dërgesa kishte 500,000 maska ​​kirurgjikale, 4,000 rroba kirurgjikale, 2,000 litra dezinfektues, 1.500 syze, 400 maska ​​N-95 dhe 500 mburoja për fytyrën, shkruan Anadolu.Ambasadori turk Serdar Kilic, u tha gazetarëve se autoritetet e SHBA mirëpritën ndihmën turke, e cila ai tha se do të jepte reflektime “pozitive” në marrëdhëniet turko-amerikane.

Përgatitur nën udhëzimet e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan, furnizimet bartnin një mesazh për amerikanët: “Pas shpresës, ka kaq shumë shpresë, dhe pas errësirës, ​​ka diellin shumë më të ndritshëm”, duke cituar fjalët e studiuesit të shekullit të 13-të, Jalaluddin Rumi.Turqia ka ndihmuar të paktën 57 vende, përfshirë Italinë, Spanjën dhe Mbretërinë e Bashkuar, dhe mbetet ofruesi i tretë më i madh në botë i ndihmave humanitare gjatë pandemisë.

Kujtojmë se Turqia brenda një jave ka ndihmuar dy herë Amerikën pasi që edhe të marten ka dërguar një avion ushtarak me ndihma.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, vit vendimtar për Evropën…


“Fëmija i ëmbël, i kthyer në vrasës gjakftohtë!”

Profili kontradiktor i atentatorit të Trump

Presidenti francez e ka edhe një “as nën mëngë”

Franca ende në “udhëkryq”, Macron pranon dorëheqjen e Attal

Çfarë dihet sot për 70-vjetorin e saj

DW: Angela Merkel, figurë simbol për Europën!

Një takim i rëndësishëm do të mbahet në nëntor

Orban ia arrin qëllimit, Ukraina “shtrin dorën” për paqe