MENU
klinika

Ç'planifikon për Ukrahinën?

Putin frikëson BE-në dhe SHBA-në!

24.06.2020 - 14:49

Komente të Presidentit rus Vladimir Putin në lidhje me legjitimitetin e kufijve të Rusisë në një dokumentar të transmetuar në televizionin rus kanë alarmuar disa aleatë të SHBA, nga frika se ai mund të nisë një sulm të mëtejshëm ushtarak në Ukrainë.

Në dokumentarin “Rusia. Kremlini. Putin. “, i transmetuar në 21 qershor, presidenti rus pretendoi se disa ish republika sovjetike” morën “disa nga” territoret tradicionalisht historike të Rusisë “, kur BRSS u shpërbë në 1991.

Të nesërmen, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha, “Jo, Rusia nuk ka pretendime territoriale kundër fqinjëve të saj”, por disa zyrtarë amerikanë dhe evropianë thanë që megjithatë janë të shqetësuar që Putini mund të bëjë një veprim tjetër agresiv në një përpjekje për të larguar vëmendjen nga keqmenaxhimi i pandemisë së koronavirusit dhe uljes së çmimeve të ulëta të naftës.

Fokusi i menjëhershëm i shqetësimit tani, thonë zyrtarët nga të dy anët e Atlantikut, është rajoni Donbas i Ukrainës lindore, ku trupat ruse dhe forcat ukrainase të mbështetur nga NATO janë në.

Më 12 qershor, pas një konference video midis Sekretarit të Shtetit Mike Pompeo dhe zyrtarëve të Bashkimit Evropian, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus përshkroi atë që ajo e quajti “vendosmëri të përbashkët të SH.B.A. dhe BE për të mbështetur sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës dhe insistimin tonë që Rusia të pushojë veprimet e saj agresive në rajonin Donbas. ”

“Ne riafirmojmë angazhimin tonë të palëkundur ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të të gjitha ish republikave sovjetike, përfshirë Ukrainën,” i tha më vonë një zëdhënëse e Departamentit të Shtetit Time. “Krimea është pjesë e Ukrainës. Ne vazhdojmë të mbështesim sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. ”

Por mbështetja e Ukrainës është një nga gjërat e pakta që aleatët transatlantikë mund të bien dakord në këto ditë, pasi aleanca e SHBA-së është dobësuar nën politikën e jashtme “Amerika e Para” e Administratës Trump.

Dy zyrtarë evropianë thonë se ata kanë frikë se Putini mund të kërkojë të shfrytëzojë tensionet në rritje midis SHBA dhe aleatëve të saj të NATO-s.

“Putin mund të nuhasë dobësi,” tha një nga zyrtarët, të cilët të dy kërkuan anonimatin.

“Aleanca Atlantike po shkatërrohet, Presidenti Trump po tërheq trupat amerikane nga Gjermania sepse ai thotë se gjermanët nuk po i përmbushin angazhimet e tyre për shpenzimet e mbrojtjes, dhe Putin ka probleme në shtëpi. Kjo mund të shtojë telashet.”

Disa zyrtarë amerikanë mendojnë se vështirësitë e rizgjedhjes së Trump, megjithatë, mund të kenë efektin e kundërt dhe t’i shërbejë Putinit.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Times/ konica.al