MENU
klinika

Gjirokastra: Atdheu është yni!

Shtypi francez: Peticion drejtuar fuqive të mëdha

10.06.2020 - 12:23

        Nga Aurenc Bebja

“La République Française” ka botuar, të shtunën e 26 qershorit 1880, në ballinë një shkrim në lidhje me peticionin e Lidhjes shqiptare të Gjirokastrës drejtuar asokohe Fuqive të Mëdha, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Berlin, 24 qershor

Lidhja Shqiptare e Gjirokastrës sapo ka dërguar peticionin e mëposhtëm, që t’u jepet anëtarëve të konferencës:

“Të gjithë shqiptarët, në emër të njerëzimit janë duke i bërë thirrje edhe një herë, drejtësisë së fuqive të mëdha, duke u kërkuar atyre që të marrin seriozisht, rrezikun me të cilin kërcënohen, duke parë kështu atdheun e tyre, t’i jepet të huajve.

Shqiptarët u kërkojnë Fuqive të Mëdha, që t’u mbrojnë kombësinë dhe integritetin e atdheut të tyre.

Përndryshe, ata do të detyroheshin të vdisnin të gjithë, me armët në duar, në mbrojtje të të drejtave të tyre natyrore sesa të mbeten në mëshirën e të huajve.”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Filip Shiroka – poeti i dallëndysheve

“Kombi qytetërohet me mësimin e gjuhës”

Çfarë shkruante Durham për mikun e saj gazetar?

“Burrat e Kosovës e të Korçës janë kulmi i racës shqiptare”