MENU
klinika

Në këto kohë është domosdoshmëri

6 ushqime që ju mbajnë të hidratuar gjatë verës

22.07.2020 - 07:04

Dehidratimi është një nga “vuajtjet” verore më shumë se të zakonshme, që thuajse e përjetojmë të gjithë këtë periudhë! Temperaturat më të larta se mesatarja të kombinuara me aktivitete të gjata në natyrë, shumë prej tyre fizike, kërkojnë konsum shtesë të ujit. Por, mos pirja e mjaftueshme e ujit mund të çojë në lodhje, ngërçe të muskujve, migrenë, presion të ulët të gjakut dhe madje edhe probleme të organeve të brendshme.

Mos lejoni që dehidratimi të prish harmoninë e ditëve tuaja verore!H2O duhet të jetë gjithmonë një zgjedhje, madje dhe nëpërmjet ushqimeve. Këtu janë gjashtë prej tyre që sa më shumë t’i konsumoni, aq më shumë të hidratuar ju mbajnë…

Shalqiri

Një fetë shalqi vlen sa një gjysmë gote ujë, përveç fibrave, antioksidantëve, vitaminës C, vitaminës A dhe magnezit që ka. Konsumojeni sa më shumë, sidomos gjatë këtyre ditëve të nxehta të verës.

Kastraveci

Ka 95%  ujë! Ky është një nga ushqimet më të mirë për të qëndruar të hidratuar. Shërbehet në sallatë, ose mund të haet edhe gjatë një vakti dreke me salmon. Është fantastik edhe për lëkurën.

Qumësht i skremuar

Në dallim nga shumë produkte të tjera të kësaj liste, ky nuk është një frut apo perim i freskët. Qumështi i skremuar merr numrin më të ulët të kalorive nga sasia e lartë e ujit që shtohet. Studimet kanë treguar që qumështi me pak yndyrë ndihmon për të na mbajtur të hidratuar. Kjo është, për shkak të elektroliteve dhe proteinave në qumësht, të cilat mund të ndihmojnë në zëvendësimin e humbjes së lëngjeve në trupin tonë.

Luleshtrydhe

Rreth 91% e peshës së tyre vjen nga uji. Lyejini ato me mjaltë ose çokokrem, hidhni në një tas me fruta ose kënaquni me një nga recetat e ëmbla të luleshtrydheve.

Portokalli

Një gjysmë gote me lëng portokalli ka po kaq sasi uji, gjë që i bën ata një burim super të fortë hidratimi.

Pjepri

Ne e duam këtë frut për shumë arsye, por një nga kryesoret është që pjepri ka shumë ujë dhe na mban të hidratuar gjithë kohës. Mund të konsumohet me pak kanellë në formë sallate, bashkë me nenexhik dhe agrume të tjera ose edhe në formë lëngu. Është fantastik!

Nga kremrat kundër diellit te pirja e duhanit

Tetë zakone të këqija që na bëjnë të plakemi më shpejt

E vërteta tronditëse pas ‘rregullit të 5 sekondave’

Çfarë ndodh kur ushqimi bie në dysheme

Nga humbja në peshë, te lënia e cigares

Si të ulni nivelet e larta të yndyrnave në gjak