MENU
klinika

Akuzat e SHBA-së ndaj Kinës

Avionët kinezë pas hyrjes në territorin e armikut

13.08.2020 - 09:43

Kina ka dërguar avionë luftarakë përgjatë ngushticës së Tajvanit gjatë kohës kur shefi i shëndetësisë amerikane, Alex Azar vizitoi ishullin për të ofruar mbështetjen e Presidentit Donald Trump. Kjo ngjarje vjen pasi Kina, qeveria e së cilës e pretendon ishullin si të vetin, duke bërë që marrëdhëniet mes SHBA-së dhe Pekinit të përkeqësohen.

Kina kërcënoi me hakmarrje, duke nisur avionët luftarak J-11 dhe J-10 në ngushticën e Tajvanit rreth orës 9 të mëngjesit (1:00 GMT), pak para se Z. Azar të takohej me Presidenten e Tajvanit Tsai Ing-wen.

Avioni u gjurmua nga raketa anti-aeroplan Taiwanese me bazë tokësore dhe u “dëbuan” duke patrulluar avionët tajvanezë, tha forca ajrore përmes një deklarate të publikuar nga ministria e mbrojtjes.

Ministria e Mbrojtjes në Kinë preferoi të mos bëj asnjë koment sa i përket kësaj ngjarje. Por kujtojmë se kjo ngjarje vjen kur Kina paralajmëroi se do të zbatojë sanksione kundër 11 shtetasve amerikanë përfshirë zyrtarë nga e hëna, në përgjigje të masës së Uashingtonit për vendosjen e sanksioneve ndaj Hong Kongut, ndërsa akuzoi zyrtarët kinezë për kufizimin e lirive politike në qytet.

Një zyrtar i lartë në qeverinë e Tajvanit në departamentin e sigurisë, bëri me dije se Kina ishte qartë “në shënjestër” të vizitës së Z. Azar me një veprim “shumë të rrezikshëm” duke pasur parasysh se avionët kinezë ishin në shënjestër të raketave të Tajvanit.

Teksa po qëndronte para dy flamujve tajvanezë, Z. Azar i tha Presidentes Tsai në Zyrën Presidenciale: Është një nder i vërtetë të jesh këtu për të përcjellë një mesazh të mbështetjes dhe miqësisë së fortë nga Presidenti Trump në Tajvan. Përgjigja e Tajvanit ndaj COVID-19 ka qenë ndër më të suksesshmit në botë, është transparente dhe demokratike për kulturën e Tajvanit.

Hapat e hershëm dhe efektiv të Tajvanit për të luftuar sëmundjen vdekjeprurëse e kanë mbajtur numrin e rasteve në një nivel të ulët krahasuar me shtetet fqinje, me 480 infeksione dhe 7 viktima, ku shumica e rasteve janë të importuara.

SHBA-ja ka pasur më shumë raste të të infektuarëe me Covid-19 dhe numri i viktimave është më i madh se çdo shtet tjetër në botë, ka Pekinin për mungesë transparence.

Presidentja Tsai i tha Z. Azar se vizita e tij përfaqësonte një hap të madh përpara për bashkëpunimet mes dy vendeve, duke përmendur fushat e bashkëpunimit, përfshirë vaksinimin dhe hulumtimin dhe prodhimin e ilaçeve kundër Covid-19.

Tajvani ka qenë veçanërisht mirënjohës për mbështetjen e SHBA-së për të lejuar pjesëmarrjen e tij në organin vendimmarrës të Organizatës Botërore të Shëndetit, Asamblenë Botërore të Shëndetit (WHA), dhe t’i lejojë asaj një qasje më të madhe në organizatë.

Tajvani nuk është anëtar i OBSH për shkak të kundërshtimeve të Kinës, pasi Kina e konsideron Tajvanin një provincë kineze.

“Dua të ritheksoj që konsideratat politike nuk duhet të kenë përparësi kurrë mbi të drejtat e shëndetit. Vendimi për të ndaluar Tajvanin të marrë pjesë në Asamblenë Botërore të Shëndetit është një shkelje e të drejtave universale për shëndetin.”- tha Presidentja Tsai.

Azar më vonë u tha gazetarëve se ai dhe Sekretari i Shtetit Mike Pompeo kishin kërkuar të rivendosnin statusin e Tajvanit si vëzhgues në Asamblenë Botërore të Shëndetit.

“Por Partia Komuniste Kineze dhe Organizata Botërore e Shëndetit e kanë parandaluar atë. Kjo ka qenë një nga zhgënjimet kryesore që administrata Trump ka pasur me Organizatën Botërore të Shëndetit dhe paaftësinë e saj për të reformuar.- ka thënë ai.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN