MENU
klinika

Ja si e shpjegojnë mjekët

Çfarë është kjo dhimbje e fortë që kam në gjoks?

17.08.2020 - 13:09

Ndonjëherë është e vështirë të tregoni ndryshimin midis një sulmi në zemër, urthi dhe probleme të mushkërive. Shumë lloje të problemeve shëndetësore mund të shkaktojnë parehati në gjoks, me simptoma aq intensive sa të nxitoheni në spital.

Ju mund të shqetësoheni se dhimbja në gjoks është për shkak të një sulmi në zemër, i cili ndodh kur bllokohet fluksi i gjakut në zemër, zakonisht nga një mpiksje gjaku dhe arterie të ngushtuar. Simptomat klasike përfshijnë presionin ose shtrydhjen në gjoks dhe dhimbjen në shpatull, krah, qafë, nofull ose shpinë.

Sidoqoftë, mjekët thonë se simptomat e sulmit në zemër , më shpesh te të moshuarit, nuk i përshtaten kësaj liste standarde. Të moshuarit me gjendje të tjera mjekësore, si diabeti, mund të mos kenë  dhimbje klasike apo presiom gjoksin gjatë një sulmi në zemër. Ata shpesh kanë të vjella, gulçim ose lodhje që është e re dhe e pashpjegueshme.

Shkaqe të tjera:

Përtej një sulmi në zemër, dhimbja në gjoks mund të burojë nga një numër kushtesh. Këtu janë disa nga më të zakonshmet:

 • Angina e qëndrueshme. Kjo ndodh kur arteriet e bllokuara ngadalë zvogëlojnë sasinë e gjakut të pasur me oksigjen që arrijnë në zemër.

  Shkakton dhimbje të ngjashme me një sulm në zemër, por nuk shkakton vdekjen e qelizave  të muskujve të zemrës. Angina është më e zakonshme se sulmet aktuale në zemër dhe mund të përparojë me muaj,rritja e anginës mund të sinjalizojë një sulm të afërt në zemër.

 • Perikarditi. Një infeksion, dëmtim, trajtim i kancerit ose reagim i ilaçeve mund të ndezë perikardin (qesen mbrojtëse rreth zemrës).

  Dhimbja është tipike e mprehtë dhe presion, e vendosur në qendër ose në anën e majtë të gjoksit . Përkeqësohet kur merrni frymë thellë ose shtriheni.

 • Urth. Ndonjëherë acidi në stomak mund të rikthehet në ezofag, tubi që lidh gojën dhe stomakun. Simptomat mund të përfshijnë një dhimbje djegëse dhe shtrënguese në gjoks, të përziera; një shije e thartë në gojë; dhimbje fyti; dhe kollitje.
 • Emboli pulmonare. Kjo është një mpiksje gjaku që formohet diku në trup (si venat në këmbë) dhe udhëton në mushkëri. Mund të jetë vdekjeprurëse. Simptomat përfshijnë dhimbje në gjoks ose siklet që përkeqësohennë marrjen e frymës së thellë, vështirësi në frymëmarrje, kollitjen me gjak, një rrahje të shpejtë të zemrës ose zbehje.
 • Probleme të tjera të mushkërive. Dhimbje të mprehta, si thikë në gjoks mund të ndodhin në mushkëri nëse keni pneumoni, bronkit, astmë ose pneumotoraks (një vrimë në indin e mushkërive që dërgon ajër midis murit të gjoksit dhe mushkërive; gjendja është e zakonshme tek duhanpirësit).
 • Sulmi i panikut. Dhimbje të mprehtë në gjoks (së bashku me gulçim, palpitacion dhe marramendje) mund të ndodhin nëse pësoni një valë të papritur të ankthit. Zakonisht nuk zgjat shumë.
 • Kostokondriti . Një dëmtim i tepërt nga sporti ose ngritje e rëndë mund të ndezë murin e gjoksit midis brinjëve dhe gjirit. Rezultati: një dhimbje therëse në gjoks. Ajo ikën me kohën dhe pushimin.

Bëhuni specifik në lidhje me simptomat tuaja.

Për të ndihmuar mjekun të diagnostikojë dhimbjen në gjoks, duhet të jeni në gjendje t’i përgjigjeni pyetjeve të mëposhtme:

 • Kur filloi dhimbja dhe sa zgjati?
 • A keni pasur dhimbje si kjo më parë?
 • A dukej ndonjë gjë që të sillte dhimbjen (të tilla si ushtrimi fizik ose zemërimi) dhe a lehtësoi ndonjë gjë nga dhimbja?
 • Së bashku me dhimbjen, a patët nauze, gulçim ose djersitje të papritur?
 • Si u ndje dhimbja: e mprehtë dhe goditje e fortë? Therje? Presion? Djegie?
 • Ku e keni ndjerë dhimbjen: në mes të gjoksit ? Nga njëra anë?
 • A ndjeve dhimbje kudo, si në qafë, krah apo shpinë?

Kur dhimbja në gjoks është e papritur dhe e fortë, telefononi urgjencën. “është gjëja e duhur për të bërë”.

Por jo gjithmonë duhet të telefononi urgjencën nëse jeni duke përjetuar dhimbje në gjoks. Nëse vazhdon me muaj, ka të ngjarë të jetë mirë të vlerësoheni në zyrën e mjekut  në vend të departamentit të urgjencës.

Dhimbja e kraharorit është e zakonshme, dhe shumicën e rasteve  nuk është sulm në zemër, por duhet të siguroheni që nuk është kërcënuese për jetën.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN