MENU
klinika

A mundet?

Gjermania po përpiqet të zgjidhë çdo problem në Evropë!

21.09.2020 - 17:37

Koha po mbaron për Gjermaninë për të gjetur një kompromis në lejimin e vendeve amerikane, britanike dhe vendeve të tjera jo-evropiane të futen në skemën e bashkëpunimit të mbrojtjes në zhvillim e sipër.

Qeveria e Kancelares Angela Merkel ka marrë përsipër detyrën e zgjidhjes së çështjes deri në fund të vitit, kur përfundon mandati gjashtë-mujor i Gjermanisë në krye të Këshillit Evropian.

“Është një çështje e rëndësishme për t’u zgjidhur, veçanërisht për partnerët e ngushtë të NATO-s,” tha Karl-Heinz Kamp, i dërguari special në Ministrinë Gjermane të Mbrojtjes, gjatë një diskutimi në Konferencën vjetore të Lajmeve të Mbrojtjes këtë muaj.

Sfida është gjetja e gjuhës së përbashkët midis dy grupeve brenda BE-së: shtetet anëtare që kërkojnë lidhje me të huajt dhe ato vende që preferojnë ta trajtojnë axhendën e mbrojtjes vetëm.

Polonia, Suedia dhe Hollanda po drejtojnë një grup kombesh që avokojnë për hapje. Por Franca, për shembull, po ndjek një qëndrim më kufizues, veçanërisht ndaj Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara.

In this photograph taken from the Mediterranean shores near the city of Antalya, Turkey, a merchant ship, top right, sails past the research vessel Oruc Reis, Thursday, July 23, 2020. Greece has warned Thursday it will do “whatever is necessary” to defend its sovereign rights in response to plans by neighbor Turkey to proceed with an oil-and-gas research mission south of Greek islands in the Eastern Mediterranean. The dispute over seabed mineral rights has led to increased navy deployments by both NATO members in the region, where the Oruc Reis, is being prepared for a survey mission. (Ibrahim Laleli/DHA via AP)

Që nga fillimi, administrata e Trump ka parë krijimin e BE-së të një mekanizmi të bashkëpunimit në mbrojtje, të quajtur PESCO dhe fondin e mbrojtjes evropiane me një miliarda dollarësh me një shkallë mosbesimi.

Përpjekjet rrezikojnë të minojnë NATO-n nëse Amerika dhe kompanitë e saj të fuqishme të mbrojtjes mbahen larg, pretendon Uashingtoni.

Toni është zbutur kohët e fundit, megjithatë, ndërsa zyrtarët në të dy anët e Atlantikut përpiqen të ndërmjetësojnë një kompromis.

“Një nga gjërat që COVID-19 ka sjellë me të vërtetë vëmendje të theksuar është domethënia e bazës sonë të integruar industriale të mbrojtjes”, tha Gregory Kausner, drejtori ekzekutiv për bashkëpunimin ndërkombëtar, i cili punon në Pentagon për shefin e blerjes Ellen Lord.

“Ne e mirëpresim përpjekjen e BE-së për të investuar në mbrojtje. Në një farë mënyre, sa më shumë para të investohen për mbrojtjen, përfshirë institucionet e BE, aq më mirë, ”tha Camille Grand, ndihmës sekretari i përgjithshëm i aleancës për investimet e mbrojtjes.

po p

“Pastaj ka një pikë të dytë: që është e rëndësishme që ato projekte të lejohen sa më të plotë të jetë e mundur [përfshirja] e aleatëve jo-BE. Sepse realiteti është me të vërtetë se ata aleatë jo-BE kanë lidhje të forta me tregun evropian të mbrojtjes, me industrinë evropiane të mbrojtjes, ”shtoi Grand.

Klima e ftohtë midis Gjermanisë dhe Shteteve të Bashkuara që buron nga marrëdhënia e testuar e Presidentit Donald Trump me vendin dhe pohimi i tij se BE po përfiton nga taksapaguesit Amerikanë për tregtinë dhe mbrojtjen.

“Qeveria gjermane është mjaft optimiste se ne do të jemi në gjendje të gjejmë një kompromis. Problemi është se aktualisht as politika turke dhe as politika e SHBA nuk ndihmon shumë për të gjetur një konsensus të tillë, ”tha Kamp.

Ne kemi një problem të rëndë në NATO me kohezionin e saj të brendshëm sepse disa aleatë kanë konflikte me aleatë të tjerë,” shtoi ai. “Ne kemi një mosmarrëveshje Turko-Franceze në Mesdhe dhe kemi një mosmarrëveshje Greko-Turke. Turqia nuk sillet gjithmonë, më lejoni të them, në rrugën e një aleati ideal të NATO-s, dhe kjo thjesht i bën gjërat pak më të vështira. ”

Në të njëjtën kohë, përplasja ende nuk ka prekur negociatat e hyrjes së palëve të treta, sipas zyrtarëve dhe analistëve.