MENU
klinika

Nga The New York Times

A po e pranon humbjen Trump?

21.10.2020 - 08:49

Donald Trump ende mund të fitojë zgjedhjet presidenciale të vitit 2020.

Por edhe më shumë se në vitin 2016, nëse presidenti fiton këtë herë, ne do të duhet t’i atribuojmë fitoren e tij funksionimit të providencës hyjnore.

Filloni me mesazhet e tij të rizgjedhjes. Në vitin 2016, mesazhi i tij kundër Hillary Clinton, kishte një thjeshtësi dhe qëndrueshmëri: Ajo mbështeti marrëveshjet e këqija tregtare; ajo mbështeti luftërat idiote; ajo e shiti vendin për interesa të veçanta dhe qeveri të huaja;  më shumë imigrim të paligjshëm, më shumë pushtet në Wall Street dhe Washington, D.C.

Në vitin 2020, nga ana tjetër, fushata Trump është shumë ndryshe.

Ekzistojnë dy çështje kryesore për votuesit në këto zgjedhje: pandemia dhe ekonomia.

Shifrat  e virusit janë të tmerrshme, por shifrat e ekonomisë janë ende mjaft të mira.

Ideja e izolimit nuk mund të rikthehet, shumica e shkollave fillore duhet të jenë të hapura sepse rreziqet e përhapjes duken mjaft të ulëta, virusi është më pak vdekjeprurës sesa më parë.

Ndërkohë, vetëm sepse testet zbulojnë raste më të lehta nuk do të thotë që virusi ka ndaluar së vrarë njerëzit.

Përsëri dhe përsëri, numri i rasteve rritet dhe vdekjet rriten.

Ndodhi në Shtetet e Bashkuara gjatë verës, ka ndodhur në Evropë në muajin e kaluar, dhe tani ndoshta do të ndodhë përsëri këtu: Rastet tona janë rritur që nga fillimi i shtatorit, shtrimet në spital janë rritur për disa javë, dhe  ka të ngjarë që ata do të rriten përsëri në kohën kur godasim nëntorin.

Si çështje e politikëbërjes, kjo është sjellja më e keqe e Trump.

Kriza e Evropës tregon se dështimi i Perëndimit për të frenuar virusin është shumë më tepër sesa thjesht një problem i Trump.

Nga këto marrëzi, Zoti i surprizave mund ta shpëtojë akoma. Por çdo vendim i tij kohët e fundit ka qenë një zgjedhje për humbjen politike.

Përkthyer dhe përshtatur nga New York Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kundërshtari i Trump nis "betejën"

“Ky është fillimi i fundit të Donald Trump!”

Sulmi ndaj rivalit në zgjedhje. Ja çfarë paralajmëroi!

“Ëndrra juaj amerikane do të vdesë”, deklarata e fortë e Trump

Trump i përgjigjet kritikave të Michelle Obama

“Gabimet e burrit tënd më bënë President të SHBA”