MENU
klinika

Ndër artistët më të nominuar në kategoritë kryesore

MTV EMA 2020: Dua Lipa arrin suksesin e radhës

06.10.2020 - 16:27

Lipa është përfshirë sërish në listat e MTV EMA Awards dhe këtë vit është një nga artistët më të nominuar në disa nga kategoritë më të rëndësishme. Artistja me origjinë shqiptare është nominuar në kategorinë “Best Artist”, “Best Song” për hitin “Don’t Start Now”, “Best Pop” dhe “Best Act” për zonën e Britanisë së Madhe dhe Irlandës.

Ndërkohë listën e nominimeve e kryeson Lady Gaga me 7 të tilla. Artistja ndiqet nga grupi BTS dhe Justin Bieber me nga 5 nominime secili. Ceremonia ndërkombëtare e çmimeve këtë vit ka shtuar disa kategori të reja si “Best L:atin”, “Video for good” dhe “Best Virtual Live”.

Doja Cat dhe YUNGBLUD së bashku me disa artistë të tjerë do të konkurrojnë këtë vit për çmimin “Best New Artist”. Spektakli i ndarjes së çmimeve pritet të zgjasë 2 orë dhe do të transmetohet në mbarë botën në MTV Internationally në 8 nëntor. Ndërsa fansat e artistëve do të kenë mundësi të votojnë deri në 2 nëntor.

Lista e plotë e nominimeve

BEST VIDEO

Billie Eilish, “Everything i wanted”

Cardi B, “WAP” ft. Megan Thee Stallion

DJ Khaled, “POPSTAR” ft. Drake

Karol G, “Tusa” ft. Nicki Minaj

Lady Gaga, Ariana Grande, “Rain On Me”

Taylor Swift, “The Man”

The Weeknd, “Blinding Lights”

BEST ARTIST

Dua Lipa

Harry Styles

Justin Bieber

Lady Gaga

Miley Cyrus

The Weeknd

BEST SONG

BTS, “Dynamite”

DaBaby, “Rockstar” ft. Roddy Ricch

Dua Lipa, “Don’t Start Now”

Lady Gaga, Ariana Grande, “Rain On Me”

Roddy Ricch, “The Box”

The Weeknd, “Blinding Lights”

BEST COLLABORATION

BLACKPINK, Selena Gomez, “Ice Cream”

Cardi B, “WAP” ft. Megan Thee Stallion

DaBaby, “Rockstar” ft. Roddy Ricch

Justin Bieber, “Intentions” ft. Quavo

Karol G, “Tusa” ft. Nicki Minaj

Lady Gaga, Ariana Grande, “Rain On Me”

Sam Smith, Demi Lovato, “I’m Ready”

BEST POP

BTS

Dua Lipa

Harry Styles

Justin Bieber

Katy Perry

Lady Gaga

Little Mix

BEST GROUP

5 Seconds of Summer

BLACKPINK

BTS

Chloe x Halle

CNCO

Little Mix

BEST NEW

BENEE

DaBaby

Doja Cat

Jack Harlow

Roddy Ricch

YUNGBLUD

BIGGEST FANS

Ariana Grande

BLACKPINK

BTS

Justin Bieber

Lady Gaga

Taylor Swift

BEST LATIN

Anuel AA

Bad Bunny

J Balvin

Karol G

Maluma

Ozuna

BEST ROCK

Coldplay

Green Day

Liam Gallagher

Pearl Jam

Tame Impala

The Killers

BEST HIP HOP

Cardi B

DaBaby

Drake

Eminem

Megan Thee Stallion

Roddy Ricch

Travis Scott

BEST ELECTRONIC

Calvin Harris

David Guetta

Kygo

Marshmello

Martin Garrix

The Chainsmokers

BEST ALTERNATIVE

blackbear

FKA twigs

Hayley Williams

Machine Gun Kelly

The 1975

twenty one pilots

VIDEO FOR GOOD

Anderson .Paak, “Lockdown”

David Guetta & Sia, “Let’s love”

Demi Lovato, “I Love Me”

H.E.R., “I Can’t Breathe”

Jorja Smith, “By Any Means”

Lil Baby, “The Bigger Picture”

BEST PUSH

AJ Mitchell

Ashnikko

BENEE

Brockhampton

Conan Gray

Doja Cat

Georgia

Jack Harlow

Lil Tecca

Tate McRae

Wallows

YUNGBLUD

BEST VIRTUAL LIVE

BTS, Map Of The Soul Concert Live Stream

J Balvin, Behind The Colores Live Experience

Katy Perry @ Tomorrow Land, Around The World

Little Mix, UNCancelled

Maluma, Papi Juancho Live

Post Malone, Nirvana Tribute

BEST ACT (Home Region)

Lady Gaga (US)

Megan Thee Stallion (US)

Cardi B (US)

Justin Bieber (CANADA)

The Weeknd (CANADA)

Dua Lip (UK & Ireland)