MENU
klinika

Luftoi antisemitizmin, racizmin dhe ksenofobinë

Shuhet Ruth Klueger, shkrimtarja që i mbijetoi holokaustit

08.10.2020 - 14:38

        Studiuesja dhe shkrimtarja austriake Ruth Klueger, e njohur më shumë për një libër feminist në kohën e saj në kampet naziste, vdiq në Kaliforni, theksoi shtëpia e saj botuese ”Zsolnay”, në Vjenë.

Klueger vdiq në moshën 88-vjeçare, pas një sëmundjeje të gjatë.

Kur ishte 60 vjeçe, Klueger botoi një autobiografinë më të shitur të përkthyer në 10 gjuhë, duke përfshirë dy versione në anglisht me titull “Still Alive” dhe “Landscapes of Memory”.

Kujtimet japin një perspektivë feministe mbi Holokaustin dhe Luftën e Dytë Botërore, pasi Klueger theksoi se ”si gratë ishin shënjestra e mizorive naziste”.

Vajza e një mjeku dhe infermiereje hebreje, Klueger emigroi në SHBA pas luftës dhe u bë një studiuese e letërsisë gjermane.

Në vitin 2016, Klueger iu drejtua parlamentit gjerman për të përkujtuar viktimat e krimeve naziste. Në fjalën e saj ajo tha se e pranoi ftesën për shkak të qëndrimit mikpritës të Gjermanisë ndaj refugjatëve nga Siria dhe gjetkë.

“Si një e mbijetuar e Holokaustit, ajo ishte një grua bindëse dhe me ndikim që qëndroi fort kundër antisemitizmit, racizmit dhe ksenofobisë,”  – theksoi presidenti austriak Alexander van der Bellen në një deklaratë/DPA

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Golgotha Shqiptare”, Si u gjet libri i holokaustit?

‘Serbët vranë 500 000 shqiptarë’