MENU
klinika

Nga The Washington Post

Trump nuk po kërcënon vetëm Bidenin por të gjithë amerikanët!

22.11.2020 - 12:18

Edhe para se Presidenti Trump të fillonte ta bënte punën e presidentit të ardhshëm në mënyrë dramatike më të vështirë, Joe Biden u përball me sfida të pashembullta: duke marrë përsipër presidencën mes katastrofës së pandemisë dhe asaj ekonomike.

Por me 61 ditë të mbetura në presidencën e Trump, administrata e tij po rrezikon jo thjesht pasardhësin e tij, por edhe jetën amerikane dhe ekonominë për të cilën Trump është ende përgjegjës.

Normalisht, presidentët përpiqen të lehtësojnë rrugën për pasardhësin e tyre gjatë javëve të tyre të fundit.

Por Trump, i cili kurrë nuk ka treguar shumë interes, duket se vendosi t’ia bëjë Bidenit punën sa më të vështirë të jetë e mundur.

Trump ka krijuar kaos në dy nga tre agjencitë kryesore të kabinetit qeveritar që projektojnë sigurinë dhe stabilitetin brenda dhe jashtë vendit: Departamenti i Mbrojtjes dhe Departamenti i Sigurisë Kombëtare. Departamenti i tretë kryesor, Thesari, është gjithashtu në situatë të vështirë.

Drejtori i Sigurisë Kibernetike dhe Agjencisë së Sigurisë së Infrastrukturës (CISA) të departamentit, Christopher Krebs, kishte marrë një qëndrim gjithnjë e më agresiv për të mbrojtur integritetin e zgjedhjeve përballë akuzave të rreme të Trump për mashtrim. Në kohën kur Krebs u shkarkua nga postimi i postimit presidencial të martën, rrëzimi i tij dukej i pashmangshëm.

Kjo situatë do të ishte mjaft e keqe nëse përgjegjësia e vetme e CISA do të ishte siguria e zgjedhjeve. Por misioni i tij është shumë më i gjerë.

CISA përfaqësoi një histori të rrallë suksesi për administratën Trump: një agjenci që kishte fituar respekt dypartiak për punën e saj dhe udhëheqjen e qëndrueshme. 

Në krye të veprimeve të pamatura të Trump, renditet edhe rreziku nga mosveprimi i tij.

Që nga Dita e Zgjedhjeve, megjithëse ai vazhdon të postojë në Twitter, Trump është zhdukur kryesisht nga sytë e publikut.

Vendi po kalon në një makth të shëndetit publik pa udhëheqjen kombëtare. Një çerek milion amerikanë kanë vdekur nga pandemia.

Mes gjithë kësaj, Administrata e Shërbimeve të Përgjithshme po pengon tranzicionin. Duke mos e pranuar Biden si president të zgjedhur, administrata Trump po kufizon mundësinë e Biden për të patur akses në informacionin e klasifikuar.

Ku “udhëheqja” e Trump do ta çojë vendin para 20 janarit 2021, është një pyetje e hapur. Është e qartë, megjithatë, se veprimet e tij kërcënojnë jo vetëm administratën e ardhshme të Biden, por të gjithë amerikanët.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kundërshtari i Trump nis "betejën"

“Ky është fillimi i fundit të Donald Trump!”

Ç'ndodhi në debatin e dytë dhe të fundit presidencial?

“Ti je përgjegjës për vdekjet”, Trump përballet sërish me Biden