MENU
klinika

PËRGJIGJET MJEKU

Cila është lidhja midis koronavirusit dhe duhanit?

20.12.2020 - 11:11

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Cila është lidhja midis koronavirusit dhe duhanit?

Mjeku: Koronavirusi i ri (COVID-19) është një sëmundje e frymëmarrjes, e cila sulmon kryesisht mushkëritë dhe traktin respirator.

Pirja e duhanit dëmton mushkëritë tuaja dhe dobëson sistemin tuaj imunitar.  Kjo, pra, rrit rrezikun e zhvillimit të ndërlikimeve serioze nga COVID 19.

Nuk ka asnjë provë që nikotina mbron nga koronavirusi.  Disa studiues ende po studiojnë këtë mundësi, ashtu si shumë të tjerë.  Por ende nuk është nxjerrë ndonjë përfundim domethënës.

Kjo është një hipotezë që për fat të keq është përhapur gjerësisht, shpesh pa përmendur saktësine e lajmit.

Duhanpirësit gjithashtu janë më të rrezikuar nga sëmundje të tjera si sulmi në zemër, diabeti, kancere të ndryshme ose pneumoni bronkiale

Çdo formë e konsumit të duhanit rrit këto rreziqe, pra jo vetëm cigare, por edhe kanabis, apo drogera te tjera.

A janë duhanpirësit më të rrezikuar nga ndërlikimet?

Është shumë e mundshme, megjithëse këta mekanizma janë ende duke u hetuar.  Ajo që është e sigurt është se njerëzit që vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare, sëmundje të mushkërive ose diabet kanë një rrezik më të lartë për të zhvilluar një formë të rëndë të koronavirusit.  Sidoqoftë, duhani ka një ndikim në dy nga këto tre sëmundje.

Ne gjithashtu e dimë që sistemi mbrojtës i bronkeve dëmtohet nga duhani.  Sidoqoftë, ai është një mekanizëm mbrojtës efektiv kundër sulmeve të tjera virale siç është gripi.  Mund të dyshojmë për një efekt të ngjashëm me COVID-19.

Dihet gjithashtu prej kohësh që pirja e duhanit dëmton ciliet në rrugët e frymëmarrjes.  Lëvizja e këtyre cilieve është e nevojshme për të hequr bakteret, por edhe pluhurin, viruset dhe mukusin nga trakti respirator.  Kur ciliet ballafaqohen me tym, ato paralizohen ose dëmtohen, dhe ky mekanizëm i rëndësishëm mbrojtës mbyllet.

Çfarë mund të bëni?

Nëse jeni duhanpirës, ​​tani është një kohë e mirë për t’u përpjekur ta lini duhanin.

të ndaloni pirjen e duhanit, trupi juaj fillon të riparohet vetë:

pas 8 orësh, oksigjenimi i gjakut kthehet në normale,

pas 24 orësh, një sistem pastrimi është vendosur në mushkëritë tuaja,

pas 3 ditësh, ju merrni frymë më lirshëm dhe ju merrni frymë më shpejt

Nëse nuk mundeni ta lini akoma, përpiquni të pini duhan jashtë sa më shumë që të jetë e mundur për të kufizuar ekspozimin e të dashurve tuaj ndaj tymit, i cili është gjithashtu i dëmshëm për shëndetin e tyre.  Ky tym pasiv është gjithashtu i dëmshëm për ju, edhe nëse jeni duhanpirës.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përgjigjia e studimit francez

A të mbron duhani nga Covid-19?