MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Cilat janë dëmet që sjellin në organizëm bajamet e sëmura?

22.12.2020 - 10:17

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Cilat janë dëmet që sjellin në organizëm bajamet e sëmura?

Mjeku: Dëmtimet që sjellin bajamet në organizëm janë dëmtime që shkaktohen për shkak të reagimit të organizmit ndaj këtij mikrobi dhe këtu përmendim reumatizmën, dëmtime në veshka, dëmtime në zemër etj. Vetëm me anë të një mjekimi të mirë do të mund të evitojmë dëmtimet e sipërpërmendura.

Ç’ndodh në rastet kur bajamet bëhen kronike?

Kur bajamet bëhen kronike, pra pacientët sëmuren shpesh, sëmuren disa herë në vit, atëherë mund të lind nevoja për t’i hequr. Heqja e bajameve zhduk infeksionin, aq më tepër kur mund të ketë edhe ndërlikime apo infeksione të shpeshta nga ky lloj mikrobi.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Dr. Dritan Subashi, Obstetër-Gjinekolog

A duhet të hiqni dorë nga veganizmi gjatë shtatzënisë?

Kur duhet të shkoni tek një mjek!

Çfarë është dhe çfarë e shkakton gërhitjen?