MENU
klinika

Nga The Washington Post

Kim Jong-un është vërtet rrezik për Biden!

16.01.2021 - 08:27

Presidenti Biden dhe ekipi i tij do të kenë një mori çështjesh urgjente për të zgjidhur me marrjen e detyrës, mbi të gjitha pandeminë, rimëkëmbjen ekonomike.

Megjithatë, shanset janë të mira që, ashtu si në tranzicionet e kaluara presidenciale, Koreja e Veriut do të gjejë një mënyrë për ta vendosur veten tek prioritetet.

Në të kaluarën, regjimi Kim tërhoqi vëmendjen me provokime që përfshinin raketa dhe prova bërthamore, dhe ky mund të ishte rasti edhe në 2021. Sidoqoftë Biden dhe ekipi i tij duhet të jenë në mbrojtje nga një formë tjetër e krizës së Koresë së Veriut, një që përfshin një përzierje katastrofike të covid-19, armëve bërthamore dhe një ekonomie në kolaps.

Fjalimi i udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un në Kongresin e Partisë së Punëtorëve në fillim të këtij muaji e bëri shumë të qartë se denuklearizimi nuk është në kartat për administratën e Biden.

Përkundrazi, Kim përcaktoi një axhendë mjaft ambicioze për modernizimin e armëve duke përfshirë raketa hipersonike, raketa balistike, mjete ajrore pa pilot, nëndetëse me energji bërthamore të afta të lëshojnë raketa balistike dhe armë taktike bërthamore.

Kim gjithashtu tha se ai dëshiron të zhvillojë ICBM me precizion duke synuar deri në gati 10,000 milje.

Biden shpejt mund ta gjejë veten duke u përballur me provokime raketash – ashtu siç ndodhi kur ishte zëvendëspresident, kur Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë dhe shpërtheu një pajisje bërthamore menjëherë pasi Presidenti Barack Obama mori detyrën.

Por ka një ndryshim këtë herë. Kim ka mbyllur vendin dhe ka dëmtuar një ekonomi tashmë të dobët. Ky mund të bëhet burimi i vërtetë i krizës.

Kim duhet t’i frikësohet fuqisë ushtarake amerikane shumë më pak sesa perspektiva e një pandemie që zhvillohet nëpër një infrastrukturë të shëndetit publik praktikisht inekzistente.

Ndërsa Koreja e Veriut ende pretendon se nuk ka raste covid-19 në vend, ajo ka mbyllur plotësisht kufijtë e saj.

Ekonomia e ka pësuar shtrenjtë si rezultat, regjistrimi i një rënie ekonomike në vitin 2020, i krahasueshëm me urinë e madhe në vitet 1990, kur 10 përqind e popullsisë u zhduk.

Normalisht, Kina dhe Koreja e Jugut do të ndihmonin, por koreano-veriorët kanë mbyllur pothuajse të gjithë tregtinë kufitare nga frika e hyrjes së virusit në vend. Tregtia nga viti në vit me Kinën, larg dhe larg partneri kryesor tregtar i Veriut, është poshtë mbi 70 përqind. Në të vërtetë, kur një zyrtar i shqetësuar i qeverisë së Koresë së Jugut u përpoq të defekonte në Veri vitin e kaluar, ushtria e Koresë së Veriut jo vetëm që e qëlloi atë por edhe dogji trupin për të shmangur çdo transmetim të virusit.

Vaksinat janë larg.

Koreja e Jugut, burimi më i mundshëm, nuk i ka akoma dhe nuk ka të ngjarë të marrë më herët se prilli.

Kina ka problemet e veta me variantin e ri të virusit dhe diplomacia e saj e vaksinave është përqendruar në Afrikë dhe Amerikën Latine.

North Korean leader Kim Jong Un arrives for a military parade in Pyongyang marking the 105th anniversary of the birth of late North Korean leader Kim Il Sung on April 15.

E gjithë kjo do të thotë se nuk ka fund në horizont.

Studimi ynë i pavarur zbuloi se në përgjigje të virusit MERS në 2015, Koreja e Veriut qëndroi e mbyllur për dy herë më shumë sesa Koreja e Jugut, ku ndodhi shpërthimi.

A mundet ekonomia e Koresë së Veriut të mbijetojë me të vërtetë duke u mbyllur për një vit apo më shumë? Unë nuk mendoj kështu.

Koreja e Veriut mund t’i përgjigjet kësaj gjendje të vështirë duke u përpjekur të marrë nën kontroll tregjet private në rritje brenda vendit.

Kongresi i fundit i partisë sugjeron që masa të tilla mund të përfshijnë detyrimin e qytetarëve  të Koresë së Veriut të dorëzojnë dollarë të çmuar, renminbi dhe euro të marra nëpër tregjet e zeza në këmbim të fitimeve të pavlefshme të Koresë së Veriut.

Nëse regjimi bëhet mjaft i dëshpëruar për të ndërmarrë masa të tilla, ai do të mund të gjendej përballë kongregacioneve të Koreanëve të Veriut të zemëruar, të cilat nga ana tjetër mund të bëhen ngjarje mbizotëruese të 19 njerëzve, duke shtuar krizën.

Në rastin më të keq, kombinimi i sëmundjes dhe një ekonomi e përkeqësuar mund të çojë në kaos të brendshëm që mund të rrezikojë kontrollin e qeverisë mbi arsenalin e saj bërthamor.

Të gjitha këto variabla do të thotë që administrata e re e SHBA mund të përballet me një krizë të Koresë së Veriut ndryshe nga çdo përballje e Shteteve të Bashkuara më parë. 

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza/ Nga Covid tek Turqia neo-otomane

Dhjetë rreziqet kryesore që i kanosen botës në vitin 2021

Nga CNN/ Debati i fundit

Ku ndryshojnë Trump dhe Biden?


Pse lëvizja mund të rrisë tensionet mes dy vendeve

SHBA zhvendos sistemin raketor Typhon pranë Kinës

Gratë snajperiste poshtëruan iranianët

Kush fshihet pas Kupolës së Hekurt?

Pse “dragoi” ka në dorë rrjedhën e luftës?

Rusia mund të tërhiqet nga Ukraina, falë Kinës

Teherani kërcënon me një armë të re

Hakmarrja e Izraelit ndaj Iranit nuk do të vonojë

Franca dhe Gjermania dalin jashtë loje

Veriu i Evropës merr në dorë “frenat” e NATO-s