MENU
klinika

Skenarët për të cilët flasin mediat vendase

Kryeministri italian Giuseppe Conte drejt dorëheqjes?

25.01.2021 - 20:11

Pavarësisht se qeveria e tij mori vetbesimin në Senat pak ditë më parë, kryeministri italian, Giuseppe Conte është shumë pranë dorëheqjen, shkruajnë mediat italiane.

Nesër në mëngjes në 9, sipas asaj që mësohet nga burime të kualifikuara të qeverisë, do të mblidhet Këshilli i Ministrave.

Në takim, kryeministri Giuseppe Conte do të komunikojë dy dorëheqjet e ministrave, të cilët u tërhoqën nga ish-kryeministri Matteo Renzi.

Është një javë vendimtare për qeverinë Conte, shkruan “La Republica”, sipas të cilës kryeministri pritet të japë dorëheqjen dhe do të tentojë një rimandatim për formimin e qeverisë së re.

Sipas asaj që mësohet nga burimet e mazhorancës, Kryeministri Giuseppe Conte ka shkuar tashmë në zyrë e Presidentit të Republikës.

A ka ndonjë bisedë për dorëheqjen e Conte? Ai duhet ta kishte dhënë tashmë atë. Ekziston një plan i vendosur vaksinimi, shkollat ​​janë të hapura në çdo qytet tjetër, ka dy milion vende pune në rrezik, dhe ne jemi në rrezik të gjendjeve shpirtërore të Conte”, tha Matteo Salvini.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN