MENU
klinika

Mësojini

5 arsye pse duhet t’i bëni pjesë të dietës tuaj ushqimore arrat

13.02.2021 - 10:56

Devinder Bains, trajner personal dhe trajner i të ushqyerit në Fit Squad DXB, ka ndarë disa nga këshillat e ekspertëve për superushqimin që do t’ju ndihmojë të bëni një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme.

Arrat janë në dispozicion në shumicën e supermarketeve dhe janë një mënyrë me kosto efektive për të shtuar disa përfitime të vërteta shëndetësore në dietën tuaj ditore. Ato janë të shijshme në tasat e mëngjesit, smoothie, sallata, skuqje dhe bukë. Ata janë gjithashtu të shkëlqyeshëm si një meze të lehtë të shëndetshme më vete. Këtu janë pesë arsye më shumë pse arrat duhet të shfaqen rregullisht në vaktet tuaja:

Ndihmon funksionin e trurit, gjendjen shpirtërore

Arrat janë të larta në acidet yndyrore Omega-3, të cilat janë thelbësore për zhvillimin dhe funksionimin e trurit. Në bashkëpunim me nivelet e larta të vitaminës E që janë gjithashtu të pranishme në arra, Omega-3 mund të përmirësojë kujtesën, veçanërisht në ato me dëmtime njohëse. Ushqimet e pasura me Omega-3 kanë qenë gjithashtu të lidhura me rritjen e humorit dhe ndihmën me ankthin dhe depresionin e butë deri të moderuar.

Ul rrezikun e diabetit Tipi 2

Megjithëse mjaft e lartë në kalori, energjia aktuale e thithur nga trupi nga arrat është 21 përqind më e ulët se sa pritej. Arrat mund të ndihmojnë në frenimin e oreksit dhe uljen e urisë, e cila nga ana tjetër kontrollon peshën dhe ul rrezikun e zhvillimit të diabetit Tipi 2. Një studim ka treguar gjithashtu se shtimi i vajit të arrës në dietën tuaj mund të ndihmojë në kontrollimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Mbani zorrën të shëndetshme

Ngrënia e arrave mund të rrisë bakteret e dobishme në zorrë, duke ulur inflamacionin në të gjithë trupin dhe duke luftuar çdo rrezik në rritje të mbipeshës, sëmundjeve të zemrës dhe kancereve të caktuara që vijnë me shëndet të dobët në zorrë.

Përmirëson pjellorinë mashkullore

Dietat e pasura me ushqime të përpunuara dhe sheqerna mund të kenë një efekt të dëmshëm në pjellorinë mashkullore, por superushqimet e shëndetshme e luftojnë këtë. Arrat janë të pasura me antioksidantë, të cilët luftojnë radikalet e lira që dëmtojnë membranat e spermës.

Mbështet plakjen e shëndetshme

Arrat janë të pasura me vitamina thelbësore, minerale, yndyra dhe fibra që mbështesin jo vetëm shëndetin e trurit por lëvizshmërinë fizike ndërsa plakeni. Një studim i mbi 50,000 grave të moshuara tregoi se një dietë e pasur me ushqime të shëndetshme, përfshirë arra, ul rrezikun e dëmtimit fizik.

Burimi: Abcnews