Mori edhe dy medalja të arta në Botëror

Gruaja e Behramit shkëlqen në Kupën e Botës në ski

26.02.2021 - 17:29

Pas dy medaljeve të arta dhe të bronzta të fituara në Kampionatin Botëror në Cortina, Lara Gut-Behrami, skiatorja nga Ticino e Zvicrës shtrin dominimin e saj në Kupën e Botës.

Në Volata del Passo San Pellegrino, bashkëshortja e futbollistit shqiptar Valon Behrami, fitoi zbritjen e tretë të sezonit me 2 të qindtat përpara austriakes Siebehnofer. Dhe e treta u rendit zvicerania tjetër Corinne Suter, një konkurrente shumë e fortë.

Për Gut-Behramin, është suksesi i 31-të në Kupën e Botës, i dhjeti në garën e dishezës. Me dy gara të mbetura të sezonit dhe 200 pikë më shumë për garë, tani kryeson Goggia me një epërsi prej 150 pikësh ndaj Suter dhe Breezy Johnson.

Amerikania u ndal në vendin e pestë pas gjermanes Weidle, 36 qindtat nga Gut. Më e mira nga skiatoret italiane ishte Laura Pirovano, e teta me 90 të qindtat më shumë nga fituesja. Të shtunën në orën 11:00 është planifikuar zbritja e dytë, të dielën slalomi special.