MENU
klinika

Nga The Washington Post

SHBA duhet t’i tregojë gjithë botës të vërtetat për Kinën!

23.02.2021 - 08:26

Shtetet e Bashkuara posedojnë informacione të klasifikuara të inteligjencës në lidhje me sëmundjet në vjeshtën e vitit 2019, para pandemisë globale, në Institutin e Virologjisë Wuhan, ose WIV, i cili po kryente kërkime mbi koronaviruset e lakuriqëve, shumë të ngjashëm në përbërjen gjenetike me virusin pandemik.

Inteligjenca duhet të deklasifikohet, dhe së shpejti.

Sekretari i Shtetit i atëhershëm Mike Pompeo dhe Presidenti Donald Trump nuk humbën asnjë mundësi për të akuzuar Kinën për virusin, duke u përpjekur të devijojnë vëmendjen nga përgjigja katastrofike e Trump.

Duke lënë mënjanë këtë skandal, origjina e koronavirusit mbetet e panjohur.

Pompeo lëshoi ​​një deklaratë dhe një fletë faktesh më 15 janar duke pretenduar se qeveria amerikane “ka arsye të besojë se disa studiues brenda WIV u sëmurën në vjeshtë 2019, para rastit të parë të identifikuar të shpërthimit, me simptoma në përputhje me të dyja COVID- 19 dhe sëmundjet e zakonshme sezonale.”

Pompeo nuk pretendon kategorikisht se punëtorët kishin covid, vetëm duke rritur mundësinë e sëmundjeve sezonale, të tilla si gripi. Të dyja janë sëmundje të frymëmarrjes.

Nëse është e vërtetë, do të ishte e dobishme të dihej nëse ndonjë punëtor ishte në karantinë ose nëse ka të dhëna të lëvizshmërisë së telefonit celular për të gjetur se çfarë u ka ndodhur atyre.

Pompeo tha se informacioni amerikan “ngre pikëpyetje” në lidhje me mohimet kineze që laboratori ishte burimi.

Pompeo vuri në dukje se Kina “parandaloi gazetarë të pavarur, hetues dhe autoritete globale të shëndetit të intervistonin studiuesit në WIV, përfshirë ata që ishin të sëmurë në vjeshtën e vitit 2019”.

Matthew Pottinger, i cili ishte zëvendës këshilltar i sigurimit kombëtar nën Trump dhe është një specialist i Kinës, tha të dielën “Face the Nation” të CBS deklarata e 15 janarit ishte “hartuar me shumë kujdes” dhe “pastruar” nga administrata.

Deklarata gjithashtu pretendoi se WIV ishte angazhuar në projekte të fshehta me ushtrinë e Kinës që përfshinin eksperimente laboratorike të kafshëve.

Kur një ekip i Organizatës Botërore të Shëndetësisë kohët e fundit përfundoi vizitën e tij fillestare hetimore në Wuhan, udhëheqësi i ekipit tha se skenari i rrjedhjes së laboratorit ishte shumë i vështirë.

Sidoqoftë, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha më 9 shkurt se administrata e Biden do të “mbështetej në informacionin e mbledhur dhe analizuar nga vetë komuniteti ynë i inteligjencës për të vlerësuar raportin” nga OBSH.

Price theksoi nevojën për “transparencë të plotë”.

Transparenca e plotë është e nevojshme nga Kina por edhe nga Shtetet e Bashkuara. Inteligjenca që qëndron pas deklaratave të Z. Pompeo duhet të deklasifikohet, me mbrojtjen e duhur për burimet dhe metodat.

E vërteta ka rëndësi dhe Shtetet e Bashkuara nuk duhet të fshehin asnjë provë përkatëse.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN