MENU
klinika

Do t'ju duhen

6 ushqimet që reduktojnë rrezikun nga e të prekurit nga ekzema

09.03.2021 - 10:25

Ekzema është një gjendje ku pjesë të caktuara të lëkurës përflaken, bëhen të kuqe, çahen dhe ju kruhen.

Ushqimet që konsiderohen miqësore me ekzemën mund të shkaktojnë “ndezje” tek ata që janë alergjikë ndaj tyre.

Image result for eczema"

Çfarë ushqimesh rekomandohen: 

Salmoni
Vaji i peshkut përmban nivele të larta të acideve yndyrore omega-3, të cilat janë anti-inflamatore. Ju gjithashtu mund të konsideroni marrjen e një shtojce omega-3.

Mollët, boronicat, brokoli, spinaqi
Këto ushqime përmbajnë kuercetin. Eshtë një flavonoid me bazë bimore,  një antioksidant dhe antihistaminë i fuqishëm. Kjo do të thotë se mund të zvogëlojë inflamacionin, si dhe nivelet e histaminës në trupin tuaj.

Kosi
Përmban elementë të gjallë që ndihmojnë në mbështetjen e një sistemi të fortë imunitar. Kjo mund të ndihmojë në zvogëlimin e ndezjeve ose reaksioneve alergjike.