MENU
klinika

Pandemia dhe jo vetëm...

Çfarë po bën ndryshe Draghi?

09.03.2021 - 09:25

Kryeministri Mario Draghi premtoi një veprim të fortë për të kthyer fushatën e ngadaltë të vaksinimit të Italisë, duke thënë se një rrugëdalje nga pandemia e koronavirusit nuk është larg nëse vendi mund të lëvizë më shpejt.

Duke folur me anë të videos, Kryeministri i sapoemëruar i tha një konference në Romë se përparësitë e tij përfshijnë nxitjen e një rimëkëmbje për ekonominë e Italisë.

“Pandemia nuk është mundur ende, por ne mund të hedhim një vështrim të shpejtë, me përshpejtimin e planit të vaksinës, një rrugë dalje e cila nuk është e largët,” tha Draghi.

Kryeministri tha se ai është angazhuar për “ruajtjen e shëndetit, mbështetjen e atyre që janë në vështirësi, favorizimin e rimëkëmbjes ekonomike dhe përshpejtimin e reformave”.

Infeksionet ditore janë në rritje në Itali, duke e cuar numrin e përgjithshëm të rasteve mbi 3 milion.

Ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza i tha televizionit shtetëror Rai të Dielën se qeveria po synon vaksinimet deri në verë për të gjithë italianët që i duan ato.

Një total prej 5.4 milion dozash vaksinash janë administruar në Itali, me vetëm 2.7% të popullsisë plotësisht të vaksinuar deri më tani.

Draghi, ish-kreu i Bankës Qendrore Evropiane, vuri në dukje se Italia ishte afër kalimit të “pragut të tmerrshëm” të humbjes së 100,000 jetëve në pandemi, diçka që “nuk do ta kishim imagjinuar kurrë” një vit më parë.

“Në planin e vaksinimit, i cili në ditët e ardhshme do të forcohet me vendosmëri, njerëzit dhe kategoritë më vulnerabël që janë në rrezik do të jenë të privilegjuar,” tha Draghi.

Qeveria e Draghi tashmë ka zgjatur kufizimet ekzistuese, duke përfshirë ndalimin e udhëtimit midis rajoneve dhe një shtetrrethim natën.

Administrata e tij, e këshilluar nga një panel ekspertësh shkencorë dhe mjekësorë, tani po konsideron një bllokim të vështirë për disa rajone ndërsa përshpejton vaksinimet, tha një zyrtar i cili kërkoi të mos emërohej duke diskutuar diskutime konfidenciale të hënën më parë.

Opsionet në tryezë në nivelin kombëtar tani përfshijnë bërjen e më shumë rajoneve zona “të kuqe” me rrezik të lartë, ndoshta për rreth tre javë.

Rajonet mund të zhvendosen automatikisht në kategorinë e kuqe nëse prishet pragu i 250 rasteve të virusit në javë për 100,000 banorë.

Përkthyer dhe përshtatur nga Bloomberg/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Bloomberg/ Kërkon rindërtimin e Italisë

Çfarë mund t’i japë kryeministri i ri Italisë?