MENU
klinika

Nga Bloomberg/ Sa premtues duket zëvendësuesi i Agbal?

Çfarë po ndodh me lirën turke në tregjet monetare?

22.03.2021 - 09:39

Lira turke u zhyt deri në 15% ndaj dollarit pas vendimit tronditës të Presidentit Rexhep Tajip Erdogan për të përjashtuar shefin e bankës qendrore të vendit, duke zhdukur një pjesë të madhe të fitimeve të monedhës nën mandatin e tij katër-mujor.

Rënia e vendosi lirinë brenda disa pikave përqindje të një rekordi të ulët të arritur në 6 nëntor, një ditë para se të emërohej ish-guvernatori Naci Agbal. Po tregtohej në 7.8645 me dollarin në 10:12 në Stamboll pasi u dobësua në 8.4707 në orët e para të Azisë, kur likuiditeti për monedhat e tregut në zhvillim tenton të jetë më i hollë.

Vendimi për të shkarkuar Agbal, i cili kishte kërkuar të rivendosë besueshmërinë e bankës qendrore, ngre shqetësime se vendi do të lehtësojë përsëri para kohe normat e interesit. Para Agbal, investitorët shpesh kritikuan autoritetin monetar të Turqisë si shumë të shpejtë për të zhbllokuar shtrëngimin dhe shumë të ngadaltë për t’iu përgjigjur rreziqeve, së fundmi në gusht, kur lira humbi rreth një të katërtën e vlerës së saj.

Politikat e Agbal për të rritur normat për të trajtuar inflacionin në rritje e kishin bërë lira monedhën më të mirë të tregtisë së transportit këtë vit, duke sjellë kapital në tregjet turke.

“Optimizmi i Bulls ishte bazuar në lejimin e CBRT për të mbajtur nivele të larta për disa kohë, dhe pas të enjten e kaluar kjo dukej shumë premtuese,” tha Henrik Gullberg i Coex Partners Ltd. “Kjo është shkatërruar tani; do të jetë e vështirë të gjesh aksione të lira”, tha ai, duke shtuar se monedha tani mund të kthehet në nivele kur u emërua Agbal.

Zëvendësuesi i Agbal, Sahap Kavcioglu, u zotua të Dielën të përdorë mjete të politikës monetare në mënyrë efektive për të ofruar stabilitet të përhershëm të çmimeve. Ai gjithashtu tha se takimet e vendosjes së normës së bankës do të zhvillohen sipas orarit.

Kavcioglu është një profesor i bankave në Universitetin Marmara në Stamboll dhe një kolumnist në gazetën pro-qeveritare Yeni Safak. Gazeta kritikoi rritjen e fundit të normës së interesit të autoritetit monetar në faqen e saj të Premten, duke thënë se vendimi “shurdhoi” 83 milion njerëz të Turqisë, do të dëmtonte rritjen ekonomike dhe do të përfitonte kryesisht nga “pronarët e parave të nxehta me qendër në Londër”.

Në një kolonë të botuar nga Yeni Safak më 9 shkurt, Kavcioglu tha se ishte “trishtuese” të shihje kolumnistë, bankierë dhe organizata biznesi në Turqi që kërkonin stabilitet ekonomik me norma të larta interesi në një kohë kur vendet e tjera kishin norma negative. Ai gjithashtu përcolli teorinë joortodokse të Erdogan mbi marrëdhëniet midis normave të interesit dhe inflacionit, duke thënë se rritja e normave të interesit “indirekt do të hapte rrugën për rritjen e inflacionit”.

Shumica e ekonomistëve mendojnë se e kundërta është e vërtetë.

Një nxitim për të shitur monedhën ndërsa tregjet e hapura në Azi mbingarkuan mbështetjen për lira nga bankat shtetërore, sipas një tregtari të valutave të huaj të njohur me transaksionet, i cili nuk është i autorizuar të flasë publikisht dhe kërkoi të mos identifikohej.

Ministri i Thesarit dhe Financave Lutfi Elvan tha se Turqia do të vazhdojë t’i qëndrojë tregjeve të lira dhe një regjimi liberal të këmbimit të huaj. Qeveria do të vazhdojë t’i japë përparësi stabilitetit të çmimeve dhe politikat fiskale do të mbështesin autoritetin monetar në përpjekjet e saj për të frenuar inflacionin, tha ai të hënën.

“Unë pres ndërhyrje masive të bankës shtetërore në një periudhë afatshkurtër për të mbajtur një linjë mbi lira”, tha Timothy Ash, një strateg në BlueBay Asset Management në Londër, duke shtuar se ai nuk është i sigurt se ku do të tërhiqet vija. “Guvernatori i ri do të varet nga përdorimi i mirësisë së rezervës që ish guvernatori i la atij për të zbutur hyrjen e tij në punë.”

Mbaj rradhen
Vitin e kaluar, bankat turke shpenzuan më shumë se 100 miliardë dollarë të rezervave të huaja të vendit për të mbështetur monedhën, sipas një raporti nga Goldman Sachs Group Inc. Kjo nxiti thirrjet nga ligjvënësit turq të opozitës për një hetim gjyqësor në rezervat zyrtare.

Në krahasim, investitorët e huaj blenë aksione dhe obligacione me vlerë neto 4.7 miliardë dollarë në muajt pas emërimit të Agbal. Flukset hyrëse për në Turqi përmes shkëmbimeve arritën në rreth 14 miliard dollarë gjatë asaj periudhe, tha ekonomisti me bazë në Stamboll Haluk Burumcekci.

Lira ishte forcuar nën vëzhgimin e Agbal ndërsa ai përfundoi një strukturë të komplikuar financimi dhe u zotua të sigurojë stabilitetin e çmimeve. Heqja e tij e menjëhershme vjen pas rritjes së normës së interesit prej 200 pikësh bazë të Enjten, dyfishi i asaj që pritej në një sondazh të Bloomberg, mes përshpejtimit të inflacionit.

Dobësia e lira mund të shtojë presionet inflacioniste në ekonomi dhe të gërryejë normën reale të Turqisë, aktualisht më e larta në tregjet në zhvillim pas asaj të Egjiptit.

Pozicionet japoneze
Ndërsa normat e larta nominale të Turqisë janë një joshje për gjuetarët e rendimentit, inflacioni i saj i merkurit dhe perceptimi se politika e bankës qendrore ka qenë shumë e lirë ka bërë që lira të jetë një nga monedhat më të paqëndrueshme në botë.

Midis atyre që e gjejnë veten në anën e gabuar të tregtisë janë investitorët japonezë me pakicë. Pozicionet e gjata përbënin pothuajse 86% të pozicioneve totale lira-jen të tregtuara në Shkëmbimin Financiar të Tokios të Premten, më e shumta midis 14 çifteve kryesore të monedhës, bazuar në të dhënat e fundit të përpiluara nga Bloomberg.

“Ne kurrë nuk do ta dimë se sa e suksesshme mund të ketë qenë qasja e Agbal, por shenjat fillestare ishin pozitive,” tha Emre Akcakmak, një këshilltar i portofolit në East Capital në Dubai, i cili parashikon një ndryshim të disa prej flukseve të parave të nxehta të fundit.

“Edhe kur tregu stabilizohet pas një kohe, investitorët do të kenë pak tolerancë, nëse ka, në rast se guvernatori i ri ul para kohe normat përsëri,” tha Akcakmak.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Bloomberg

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga Bloomberg/ "Nëna dhe babai i çdo të keqe"

Pse Erdogan është kundër tarifave të interesit?

Adrian Civici/ Leku në raport me euron dhe dollarin

Çfarë po ndodh në tregjet monetare?

Nga Bloomberg/ Nga Brazili në Truqi, një problem që zgjasë përtej pandemisë

Vendet ku çmimet po shqetësojnë njerëzit


Nga Rruga e Arbrit, hekurudha Tiranë-Rinas-Durrës, aeroportet e reja

Synimet e Qeverisë për infrastrukturën dhe legalizimet

The Economist/ Kostoja ekonomike e shpërthimeve të fundit të covid-19

Kina i ka në dorë, kovidin dhe zhvilluesit e pronës

Financial Times/ Mungesat e komponentëve kanë shtrydhur industritë

Nëse do më shumë prodhim BE duhet të ofrojë 20 miliardë euro

Si do mbështetet bujqësia në mandatin e tretë?

Qeveria jep 70 milionë euro për naftën e 0 TVSH

"Jo tërheqjes së nxituar të politikave stimuluese"

Sejko: Sektori bankar lehtësoi rimëkëmbjen