MENU
klinika

Po përballet me 5 hetues të pavarur

Hetimet ndaj Trump vazhdojnë…

02.03.2021 - 09:31

Pesë hetues të zgjedhur në mënyrë të pavarur kanë kthyer vëmendjen e tyre te ish Presidenti Donald Trump, një shenjë që problemet e tij ligjore po rriten pasi ai nuk gëzon më mbrojtjet e ofruara dikur nga Zyra Ovale.

Trump tani po përballet me hetime të drejtuara nga zyrtarë të zgjedhur nga Xhorxhia në New York në Uashington.

Shumica janë demokratë, por një hetim kryesor filloi nga një republikan i Xhorxhias i cili është përballur me kritika të mëdha nga Trump që nga zgjedhjet. Dhe veprimet e ish-Presidentit gjatë largimit nga zyra, duke përfshirë përpjekjet e tij për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020 dhe për të nxitur mbështetësit e tij me pretendime të pabazuara të mashtrimit derisa ata sulmuan Kapitolin e SHBA në një ditë të turpshme të Janarit, iu janë shtuar listës së cështjeve për të cilat ai duhet të gjykohet.

“Nuk ka ndodhur kurrë në historinë tonë, por secili prej këtyre prokurorëve dhe avokatëve të përgjithshëm ka më shumë se mjaftueshëm prova për të hetuar atë që po heton,” tha Daniel R. Alonso, i cili ishte një zëvendës i lartë i Prokurorit të Qarkut në Manhatan Cyrus Vance nga 2010 deri në 2014. Në Nju Jork, hetuesit kohët e fundit morën në hetim kthimet e taksave të Trump dhe kanë mbështetur ekipin e tyre me një prokuror i cili është i specializuar në çështje komplekse financiare. Në Xhorxhia, një tjetër prokuror po planifikon të fillojë të kërkojë përballje me një juri edhe më të madhe këtë javë.

“Bota ka ndryshuar për Donald Trump, ligjërisht, tani që ai nuk është më president,” tha Elie Honig, një ish-prokurore federale dhe e shtetit dhe një analist ligjor i CNN. “Donald Trump u përpoq të vononte paditë civile kundër tij, ai u përpoq të vononte thirrjet kundër tij ndërsa ishte president. E gjithë kjo është zhdukur tani, kështu që tani po shohim hetues të shumtë – federale dhe shtetërore – duke gërmuar dhe duke marrë përsipër çështje që ndjekin veprimtaritë e paligjshme të Donald Trump.”

“Është e mundur  që nëse ai akuzohet do të akuzohet përpara se Vance të largohet nga zyra,” tha Anne Milgram, një ish-prokurore e përgjithshme për New Jersey dhe ish-prokurore federale.

“Kjo sepse është 10 muaj larg – e cila është një kohë e gjatë në një hetim penal – dhe sepse zyra e DA kishte vërejtur më parë se kishte çështje të parashkrimit të kohës,” tha ajo.

Prokurorët tashmë kanë intervistuar dëshmitarë, mblodhën dokumente nga huadhënësit, një ndërmjetës sigurimesh dhe të tjerë, dhe muajin e kaluar rekrutuan një ish-prokuror federal me një përvojë në hetimet komplekse financiare për të forcuar ekipin e tyre.

Javën e kaluar hetuesit morën gjithashtu një mori shënimesh, duke përfshirë deklaratat e taksave, pasqyrat financiare dhe komunikimet midis Organizatës Trump dhe Mazars, llogaritarit për një kohë të gjatë të Trump, pasi Gjykata e Lartë mohoi ofertën e fundit të Trump për të ndaluar Vancen për të hyrë në ato regjistra.

“Unë mendoj se qëllimi do të jetë lëvizja e shpejtë dhe, nëse ata besojnë se është kryer një krim, ata do të lëvizin për ta paraqitur çështjen në jurinë e madhe brenda disa muajsh”, tha Milgram.

Vance, djali i një ish sekretari amerikan të shtetit dhe person i brendshëm në Uashington, kaloi pjesën më të mirë të karrierës së tij ligjore si një avokat i mbrojtjes penale të jakave të bardha. Ai kandidoi për avokat të rrethit dhe u betua në zyrë në 2010.

Ai ka qenë inovativ në ndjekjen e disa çështjeve dhe në 2019, zyra e Vance mori dënimin e parë për akuzat e terrorizmit në familje.

Por disa nga fitoret e tij janë njollosur nga polemikat.

Kur Vance ngriti akuza penale kundër manjatit të Hollivudit Harvey Ueinstein për sulm seksual pas ngritjes së lëvizjes #metoo, dënimi i Ueinstein u vlerësua si një “epokë e re e drejtësisë” nga Time’s Up, një grup i mbrojtjes së grave. Por erdhi vetëm pas një vendimi të mëparshëm në 2015 për të refuzuar ndjekjen penale të Ueinstein pasi një modele italiane e akuzoi atë për ngacmim seksual dhe regjistroi Ueinstein në kasetë duke thënë, “Unë nuk do ta bëj përsëri.”

Një tjetër hetim i Neë York-ut

Një nga shqetësimet më të mëdha të Trump ka qenë Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut Letitia James.

Kur James po kandidonte për zyra në 2018, ajo bëri fushatë me një premtim për të hetuar gjithçka, nga politikat e Trump tek financat e tij.

“Unë jam duke kandiduar për Prokuror të Përgjithshëm sepse kurrë nuk do të kem frikë ta sfidoj këtë president të paligjshëm kur të drejtat tona themelore janë në rrezik,” tha James në atë kohë.

Tani zyra e saj po gërmon në biznesin dhe financat personale të Trump, duke eksploruar nëse pasuritë ishin vlerësuar në mënyrë jo të duhur dhe nëse bankat ose autoritetet tatimore ishin mashtruar. James ka fituar në gjykatë me një gjyqtar që detyron Eric Trump, i cili bashkë-drejton operacionet e përditshme të Organizatës Trump, të ulet për një depozitim dhe duke urdhëruar avokatin e taksave të Trump të kthejë dokumentet e ndryshme.

James është bërë gruaja e parë afrikano-amerikane që mbajti zyra në të gjithë qytetin kur u zgjodh avokate publike e qytetit të New York-ut në 2013 dhe më pas gruaja e parë e zgjedhur për të shërbyer si prokurore e përgjithshme e Nju Jorkut dhe gruaja e parë afrikano-amerikane që mbante zyrë në shtet. Ambiciet e saj politike nuk janë të kufizuara në zyrën e AG. Ajo ka menduar për kandidimin për kryetare bashkie dhe disa kanë spekuluar se ajo mund të bëjë një kërkesë për guvernatore nëse Andreu Cuomo nuk kandidon përsëri për zyrë. Cuomo mbështeti James në ofertën e saj për Prokuroren e Përgjithshme, por lidhjet e tyre janë testuar kohët e fundit. James lëshoi një raport të ashpër në janar duke gjetur se Departamenti i Shëndetësisë i Nju Jorkut llogariti vdekjet e Covid-19 midis banorëve të shtëpive të pleqve me rreth 50%, duke shkaktuar një krizë politike për Cuomo.

Gjatë fundjavës, ajo publikisht shtyu planet e Cuomo për të hetuar pretendimet e ngacmimit seksual të ngritura kundër tij. Cuomo fillimisht tha se do të caktojë një gjyqtar federal në pension për të hetuar pretendimet nga dy gra. Kur kjo lëvizje u prit me kritika të ashpra, ai pastaj tha se do t’i kërkonte James dhe kryeprokurorit në New York që të caktonin një hetues të pavarur. Në fund të fundit, ai ia dha vendin James-it, i cili vetëm do të zgjidhte një firmë të pavarur ligjore për të hetuar pretendimet kundër guvernatorit.

Cuomo thotë se ai kurrë nuk preku ose propozoi në mënyrë të papërshtatshme askënd, por i kërkoi falje kujtdo që mund të ketë keqinterpretuar komentet e tij në vendin e punës si flirt i padëshiruar.

“Ajo ka qenë një zë i fortë i pavarur gjatë gjithë karrierës së saj,” tha Robert Abrams, Prokurori i Përgjithshëm i Nju Jorkut nga 1978-1994 dhe një anëtar i ekipit në tranzicion të James. “E gjithë kjo tregon se ajo ka treguar guxim dhe këmbëngulje për atë që beson se është e drejtë, cila është detyra dhe përgjegjësia e saj.”

Trump ka kapur komentet e kaluara të James, duke thënë se veprimet e saj kundër tij janë të motivuara politikisht.

Hetuesi i GOP i Xhorxhias

Zyra e Sekretarit të Shtetit të Xhorxhias Brad Raffensperger po heton gjithashtu Trump, për përpjekjet e tij për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të shtetit.

Kur Trump humbi zgjedhjet presidenciale, asnjë zyrtar shtetëror nuk ishte në qendër të vëmendjes së tij më shumë se Raffensperger, një Republikan i përjetshëm. Edhe ndërsa tensioni dhe presioni nga Trump ishin në shfaqje publike, zyrtari më i lartë i Xhorxhias tha se ai e kishte mbështetur Trump dhe deklaroi publikisht shumë herë se ai do të dëshironte që Trump të kishte fituar.

Por ndërsa tha se ai ishte personalisht i zhgënjyer në rezultatet si një republikan konservator, Raffensperger me vendosmëri refuzoi t’i jepte besimin një numri të madh teorish konspirative të mbështetura nga Presidenti i atëhershëm duke pretenduar mashtrim zgjedhor në Xhorxhia.

Që nga trazirat në Capitol të SHBA në 6 Janar, Raffensperger ka ofruar një vendim më kritik të veprimeve të Trump.

“Shumë nga veprimet që ai ka ndërmarrë që atëherë nuk janë ato që do të prisnit nga një president,” i tha Raffensperger CNN në janar. “Unë kam thënë që nga dita e parë që ne duhet të jemi me të vërtetë të vëmendshëm në fjalimin tonë sepse nuk mund t’i rrotullojmë njerëzit dhe të luajmë njerëz dhe t’i fusim ata në një furi emocionale.”

Raffensperger është hetimi i rrallë i udhëhequr nga Republikanët, i bërë më i vështirë nga fakti që Raffensperger ishte një dëshmitar i drejtpërdrejtë i përpjekjeve të Trump për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve.

Një burim i njohur me hetimin e sekretarit të shtetit të Xhorxhias konfirmoi se zyrtarët po shikojnë dy telefonata. Njëra është thirrja telefonike e janarit, nga e cila CNN mori audion. Në të, Trump e shtyu Raffensperger të “gjente” vota për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve pas humbjes së tij ndaj Biden. Tjetra përfshin një thirrje që Trump bëri në 23 dhjetor, në një hetues të zgjedhjeve në Xhorxhia në zyrën e sekretarit të shtetit i cili po drejtonte një hetim për akuzat e mashtrimit të votave në Qarkun Cobb. Trump është dëgjuar duke kërkuar nga hetuesi kryesor me zyrën e Raffensperger për të “gjetur mashtrimin”, duke thënë se zyrtari do të ishte një “hero kombëtar”, sipas një burimi me njohuri të thirrjes.

Këshilltari i lartë i Trump, Jason Miller, tha në një deklaratë muajin e kaluar se nuk kishte asgjë “të pahijshme” në lidhje me thirrjen midis Trump dhe Raffensperger.

“Dhe e vetmja arsye që thirrja u bë publike ishte sepse Raffensperger e zbuloi atë në një përpjekje për të marrë pikë politike,” tha deklarata e Miller.

Zyra e Raffensperger nuk pranoi të komentojë, duke thënë se ata nuk komentojnë mbi hetimet aktive.

Xhorxhia heton në tentativën për ndikimin në  zgjedhje

Përveç hetimit nga zyra e Raffensperger, Uillis po shikon thirrjen e Trump drejtuar sekretarit të shtetit të Xhorxhias, duke kërkuar të lëkundë rezultatet e zgjedhjeve në favor të tij.

Kur ajo telefonatë ndodhi më 2 janar, Uillis kishte qenë vetëm një ditë në detyrë. Në fillim të shkurtit, zyra e saj filloi të lëshonte letra drejtuar zyrtarëve të Xhorxhias duke iu kërkuar atyre të ruajnë dokumentet në lidhje me përpjekjet për të ndikuar në zgjedhjet e shtetit ndërsa ajo heton krimet e mundshme duke përfshirë kërkimin e mashtrimit të zgjedhjeve, konspiracionit dhe mashtrimeve. Sipas letrave, asnjë nga zyrtarët e Xhorxhias  nuk është shënjestër e hetimit.

Hetimi ngriti menjëherë profilin kombëtar të prokurorit të sapo zgjedhur. Por gjithashtu dëmtoi disa banorë të Xhorxhias që besojnë se përqendrimi te Trump do të zbrazë vëmendjen dhe burimet nga çështjet lokale në Qarkun Fulton, i cili përfshin pjesën më të madhe të qytetit të Atlantës.

Megjithatë, ata që e njohin Uillis, nuk ishin të befasuar kur e panë atë përpara.

“Ka disa prova që thonë se një ligj mund të jetë thyer. Mund të jetë bërë në juridiksionin e saj, ajo do ta hetojë atë,” tha Charlie Bailey, i cili më parë ka punuar ngushtë me Uillis në zyrën e prokurorit të rrethit dhe po kandidon për shtetin prokuror i përgjithshëm në 2022. “Unë e di që është ndryshe sepse është një ish-president. Unë e kuptoj atë, dhe e di se ajo e kupton gjithashtu, por ajo e merr atë shumë seriozisht.”

Një nga lëvizjet e saj të para ishte që të kërkonte nga Prokurori i Përgjithshëm i Shtetit të caktonte dy çështje të profilit të lartë kundër oficerëve të policisë në Atlanta për pretendimin e përdorimit të forcës së tepruar, duke përfshirë edhe vrasjen e Rayshard Brooks. Kritikët e saj besojnë se është një shenjë që përparësitë e saj janë diku tjetër.

“Nëse zyra e DA ka kohë dhe burime dhe gjithë kohën dhe fuqinë punëtore për ta bërë atë – shkoni pas Trump për këto gjëra zgjedhore ose çfarëdo tjetër – thjesht sigurohuni që çështjet e të drejtave civile që janë në qarkun e saj të trajtohen në mënyrë të barabartë dhe të marrin të njëjtin lloj përparësie,” tha Chris Steuart, një avokat për familjen Brooks.

Ndërkohë, Uillis ka thënë se hetimi i saj për Trump do të shtrihet përtej thirrjes së Trump me Raffensperger për të përfshirë çdo përpjekje për të ndikuar në zgjedhjet në Xhorxhia.

Një tjetër hetim ndaj Trump në DC

Për Karl Racine, ka ndoshta pak dobësi në ndjekjen e një çështje tjetër kundër Trump.

Racine, i cili u bë Prokurori i Përgjithshëm i parë i zgjedhur në Uashington, DC kur mori detyrën në 2015, i shërben një zonë elektorale që favorizon me shumicë demokratët. Në vitin 2020, 92% e Qarkut votuan për Biden.

Racine më parë mori përsipër Trump në një proces gjyqësor duke pretenduar konflikte midis interesave të biznesit të Presidentit të atëhershëm dhe betimit të tij të zyrës. Procedimi gjyqësor u bë i diskutueshëm kur Trump u largua nga zyra.

Për ndjekjen e fundit të Racine, duket se është një lojë në pritje ndërsa prokurorët hetojnë nëse roli i pretenduar i ish-Presidentit në kryengritje ka shkelur ligjin e qytetit për nxitje të dhunës dhe të përcaktojë nëse është më mirë të bësh partner me zyrën e avokatit amerikan.

“Ata nuk duan të ngrenë akuza pa bashkëpunimin e qeverisë federale,” tha ish-Prokurori i Përgjithshëm i DC Bob Spagnoletti.

Zyra e Racine zbaton vetëm kodet lokale për qytetin, ndërsa ndjekja penale e të dy krimeve të mëdha dhe federale bie nën juridiksionin e Departamentit të Drejtësisë.

Racine ka thënë se ai është përqendruar në nxitjen e akuzës për dhunë në dispozicion të tij sipas kodit DC, por akuza mbart vetëm një maksimum prej gjashtë muaj burg, dhe ekspertët ligjorë vërejnë se Racine nuk do të kishte autoritetin për ta detyruar Trump të kthehej në Uashington të paraqitet në gjykatë.

Spagnoletti thekson se do të ishte më e dobishme për Racine të punonte në lidhje me avokatin e SHBA në DC, veçanërisht pasi vetëm ajo zyrë ka fuqinë të mbledhë një juri të madhe.

“Meqenëse Karl Racine nuk ka një të tillë, ai duhet të jetë në gjendje të punojë me avokatin e SH.B.A.-së për të mbledhur prova në mënyrë të shpejtë, dhe jo t’i bluaj ato deri në ndalje e cila është ajo që do të ndodhë pa një strategji të koordinuar,” tha Spagnoletti.

Prokurori i Përkohshëm i SH.B.A.-së Michael Sheruin ka thënë se zyra e tij do të peshojë potencialisht duke akuzuar të gjithë aktorët e përfshirë në kryengritje, por ka refuzuar të sqarojë nëse kjo do të thotë gjithashtu Trump. Është e paqartë nëse Sheruin do të mbetet në postin e tij nëse Merrick Garland konfirmohet si prokuror i përgjithshëm i SHBA.

Racine zbuloi në janar se zyra e tij ishte “duke bashkëpunuar në një nivel të lartë me prokurorët federalë”.

 

Përkthyer dhe përshtatur nga cnn/ F.H, konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ka mbajtur fjalimin e parë pas largimit

Trump, sërish kërcënim për demokracinë amerikane