MENU
klinika

ZHGËNJIMI

Kohë të vështira për Brukselin: Ç’po ndodh me vaksinimin në BE?

08.03.2021 - 12:55

BE nuk ka mjaft vaksina të koronavirusit dhe Komisioni Evropian të martën u përball me ankesa nga anëtarët të cilët kanë filluar të kërkojnë vaksina diku tjetër.

Vetëm në ditët e fundit, Danimarka, Austria, Polonia, Sllovakia dhe Republika Çeke janë bashkuar me Hungarinë, e cila tashmë i ka kthyer shpinën strategjisë së vaksinimit të BE-së, shkruan BBC.

Në proces, vendet kanë kritikuar Brukselin, duke thënë se qytetarët e tyre thjesht nuk mund të presin që KE të dalë nga problemet e furnizimit.

Përballë sulmit, KE kërkoi edhe një herë mirëkuptim të martën, por nuk ofroi zgjidhje tjetër përveç insistimit se ishte i sigurt në qasjen e tij.

“Prodhimi dhe shpërndarja e vaksinave është një projekt me shumë pengesa. Unë mendoj se ne kemi zhvilluar një strategji të suksesshme,” tha zëdhënësi Stefan de Kirsmaker në një konferencë shtypi në mesditë.

Megjithatë, udhëheqësit e shteteve nuk pajtohen gjithnjë e më shumë me këtë fakt.

“Nuk do të pres”, tha kryeministri hungarez Viktor Orban, duke shpjeguar vendimin e Budapestit për të blerë vaksinat ruse dhe kineze, pasi udhëheqësi u vaksinua personalisht me vaksinën kineze Sinopharm.

Dhe presidenti polak Andrzej Duda pati një telefonatë me presidentin kinez Xi Jinping të hënën për të shprehur interes në blerjen e vaksinave kineze.

Një përpjekje me zë të lartë dhe publik nga shumë anëtarë për t’u furnizuar jashtë BE-së me vaksina jo të miratuara nga EMA, është një qortim i paprecedentë për Brukselin. Ndodh kjo pas disa javësh në të cilën udhëheqësit kombëtarë u përmbajtën nga kritikat dhe shprehën mbështetjen e tyre për veprim të centralizuar nën kujdesin e KE-së.

Erozioni i solidaritetit brenda BE-së në ditët e fundit tregon gjithashtu që udhëheqësit kombëtarë i dhanë Brukselit shansin e fundit për të siguruar disa lajme konkrete dhe pozitive në lidhje me programin e vaksinimit në samitin e Këshillit Evropian të së enjtes, që krerët e shteteve mund t’u kalojnë zgjedhësve të tyre.

Qytetarët e Gjermanisë, Francës dhe Suedisë fajësojnë Brukselin për vaksinimin e ngadaltë dhe administrimin e dobët të pandemisë, sipas një sondazhi të kryer në mes të shkurtit, i cili gjithashtu tregon një rënie të mbështetjes për qeveritë kombëtare dhe udhëheqësit e tyre respektivë.

Me pothuajse 30 përqind të njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar që kanë marre të paktën një dozë, dhe nga fakti se shpërndarja e vaksinave përparon shumë më ngadalë në shumicën e vendeve të BE, ka shenja që zhgënjimi midis qytetarëve të BE u drejtohen politikanëve më shumë sesa kompanive farmaceutike.

Sipas një sondazhi të kryer nga Kekst CNC, të cilin e ndau me Politico-n para botimit të tij, 51 përqind e të anketuarve gjermanë thanë se BE kishte zbatuar dobët vaksinimin. Këtë mendim e ndajnë 35 përqind e të anketuarve francezë dhe 24 përqind e suedezëve.

Në MB, 45 përqind thanë që BE kishte bërë një punë të keqe, ndërsa 77 përqind thanë se miratonin rezultatet e vaksinimit të qeverisë. Në të kundërt, vetëm 23 përqind e gjermanëve, 19 përqind e suedezëve dhe 18 përqind e të anketuarve francezë kishin një qëndrim pozitiv ndaj vaksinimit në vendet e tyre.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë lejohet dhe çfarë jo

Si veprohet pas vaksinimit?