MENU
klinika

Nga Al Jazeera

Edhe bashkëpunimi Turqi-Ukrainë ka limitet e tij!

19.04.2021 - 16:36

Turqia nuk mund t’i japë të njëjtën mbështetje Ukrainës që i ka dhënë Azerbajxhanit.
Më 10 Prill, Presidenti Volodymyr Zelensky udhëtoi për në Stamboll për të marrë pjesë në takimin e nëntë të Këshillit të Bashkëpunimit Strategjik të Nivelit të Lartë Turko-Ukrainas.

Qëllimi kryesor i vizitës së tij ishte të kërkonte mbështetje nga Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan kundër Rusisë, një përparësi më e ngutshme sesa tregtia dhe investimet.
Në javët e fundit, Ukraina ka ndeshur një situatë të sikletshme. Që nga fundi i marsit, Moska ka grumbulluar trupa në kufirin ukrainas-rus.

Sipas Kyiv, aktualisht ka rreth 40.000 trupa ruse në zonë, jo shumë larg vijave të frontit në Donbass, dhe i njëjti numër në Krime i cili u aneksua nga Rusia në 2014.
Ndërsa porti i parë i thirrjes së Zelenskit janë Shtetet e Bashkuara, ai ka arsye të mira të besojë edhe tek Turqia.

Ankaraja refuzon të njohë aneksimin e Krimesë dhe ofron mbështetje retorike për Ukrainën. Në një deklaratë të përbashkët, Erdogan dhe Zelensky u zotuan të vazhdojnë “bashkërendimin e hapave që synojnë de-okupimin e Republikës Autonome të Krimesë dhe qytetit të Sevastopolit, si dhe territoreve në rajonet Donetsk dhe Luhansk”. Formulimi përputhet me deklaratën e tyre të fundit të përbashkët nga tetori 2020, kur dy udhëheqësit u takuan në Turqi.

Erdogan gjithashtu u angazhua përsëri në të ashtuquajturën Platformë të Krimesë të nisur nga Kiev dhe mbështetur nga administrata e Biden, e cila synon të bëjë presion mbi Rusinë. Turqia synon të përdorë nismën e politikës së jashtme për të kanalizuar ndihmën ekonomike për tatarët e Krimesë në rajone që kufizohen me gadishullin.

Ekziston një substancë në marrëdhëniet Ukrainë-Turqi, jo vetëm retorikën madhështore. Në vitin 2019, Kyiv bleu 12 Bayraktar TB2 Automjete Ajrore pa pilot (UAV), vetë sistemi i armëve që u dha përparësi aleatëve turq në fushat e betejës në Siri, Libi dhe Nago-Karabak. Gjenerali Ruslan Khomchak, komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës, ka konfirmuar planet për të blerë pesë të tjerë.

Të dy vendet kanë diskutuar prej kohësh prodhimin e përbashkët të mbrojtjes, me Turqinë që përfiton nga industritë ukrainase që ishin shkëputur nga tregu rus dhe Ukraina duke marrë qasje në teknologjinë e dronëve.
Qeveria turke për më tepër po përdor lidhjet e saj me Ukrainën në mënyrë që të angazhojë SHBA. Ndërsa rivendosja që Erdogan po heton me Perëndimin po jep fryte në lidhje me BE, ekipi i Biden deri më tani ka injoruar përpjekjet e Ankarasë.

Uashingtoni nuk po merr në vlera argumentet se Turqia është fuqia e vetme e gatshme të frenojë ekspansionizmin e Moskës, qoftë në Libi, Siri apo Kaukazin Jugor. Akti i dyfishtë i Erdogan me Putin ka lënë një përshtypje të qëndrueshme negative përtej Atlantikut.
Tani tensionet në rritje midis Rusisë dhe Ukrainës i ofrojnë Turqisë një mundësi për të ringjallur lidhjet e saj me Amerikën dhe pjesën tjetër të NATO-s pas një qetësie. Në prag të samitit Erdogan-Zelensky, autoritetet turke njoftuan dy shkatërrues amerikanë, USS Donald Cook dhe USS Roosevelt ishin drejtuar për në Detin e Zi.

Pentagoni ishte shumë më pak i ngathët, duke vënë në dukje se vendosjet e tilla janë pjesë e marrëveshjes së rregullt të rotacionit të NATO-s. Përfundimisht, SH.B.A. anuloi dërgimin e anijeve. Ekipi i Biden zgjodhi vendosjen e një raundi të ri sanksionesh ndaj Rusisë, të lidhura me ndërhyrje në politikën amerikane dhe jo në Ukrainë, në vend që të rritnin praninë ushtarake amerikane në rajon.

Prandaj Turqia nuk ka gjasa të marrë një lojë rrezikimi duke rrezikuar një përplasje ballë për ballë me Rusinë mbi Ukrainën. Në konferencën e përbashkët për shtyp me Zelensky, Erdogan bëri thirrje për de-përshkallëzim në Detin e Zi. Nuk ka asnjë indikacion që Turqia është e përgatitur të shtojë ante, duke dërguar ndihmë të drejtpërdrejtë ushtarake në vijat e frontit, siç bëri në Nago-Karabak ose Libi vitin e kaluar.

Nuk është në gjendje të heqë ekuilibrin e fuqisë në favor të Kievit dhe, përveç kësaj, mund të duhet të përballet me pasoja të ashpra. Më 12 prill, qeveria ruse njoftoi se po ndalonte fluturimet e rregullta dhe çarter për në Turqi deri më 1 qershor për shkak të shqetësimeve të Covid-19. Ky vendim, që kujton fushatën e presionit të Moskës të kryer gjatë krizës të 2015-16, mund të ishte nxitur nga shqetësime të vërteta të lidhura me pandeminë, por gjithashtu dërgoi një mesazh të qartë.

Ndërsa Konstantin Kosachev, nënkryetari i Këshillit Federal (dhoma e sipërme e legjislativit), komentoi në Facebook, shmangia e vizitave në Turqi “do të ishte një përgjigje me të vërtetë e fuqishme e shoqërisë ruse ndaj deklaratave të një udhëheqësi kombëtar që fton rusët për kalimin e pushimeve jashtë atdheut të tyre.

Më e rëndësishmja nga të gjitha, vetë Ukraina nuk duket se është në gjendje shkallëzimi. Me gjithë gishtërinjtë që vinin nga pala ruse, Zelensky nuk po mund dot situatëne e luftës dhe duke grumbulluar trupa në lindje. Të bësh një gjë të tillë do të ishte qartësisht joproduktive, pasi do t’i jepte besim narrativës së Moskës për provokimet e Kievit ose, më keq, do të siguronte një pretekst për një sulm. Përkundrazi, presidenti ukrainas po përpiqet të ndërtojë mbështetje diplomatike.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken ishte në Bruksel javën e kaluar për një raund konsultimesh brenda NATO-s ku Ukraina ishte në rendin e ditës. Atje, ai gjithashtu takoi Ministrin e Jashtëm të Kievit Dmytro Kuleba. Aleanca do të projektojë unitetin, por ka të ngjarë të mos reagojë së tepërmi ndaj zhurmës së rusëve.

Raportet e Turqisë me Ukrainën na tregojnë diçka të rëndësishme për strategjinë e saj karshi Rusisë. Për të gjithë mashtruesit e saj, Ankaraja sigurohet që konkurrenca me Moskën të mos dalë nga kontrolli. Erdogan mund të jetë shumë më pak rrezikues sesa ish-rojtarët e politikës së jashtme turke, por ai është i vetëdijshëm se përballja me rusët mbi Donbass ose Crimea mbart shumë kosto dhe pak, fitime.

Me shanse të grumbulluara kundër saj, opsioni më i mirë i Turqisë është “ekuilibrimi i butë”: bashkëpunimi njëkohësisht me Rusinë në hapësirën post-Sovjetike, fshehja pas mburojës parandaluese të NATO-s dhe ndërtimi i lidhjeve të sigurisë me Azerbajxhanin, Gjeorgjinë ose Ukrainën. Ashtu si në 2014, Ankaraja do të kërkojë të shmangë konfliktin pa humbur imazhin e saj.

Përkthyer dhe përshtatur nga Al Jazeera/ F.H Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN