MENU
klinika

Nga The Washington Post

Erdogani po hedh poshtë Rusinë, për Kinën?!

17.04.2021 - 16:03

Unë shkova për një shëtitje në pyjet në veri të Stambollit javën e kaluar – përmes një pylli të vjetër të bukur që ndoshta do të jetë në mesin e mijëra hektarëve të shkatërruar nëse Presidenti Rexhep Tajip Erdogan vazhdon me planet për të ndërtuar projektin e tij më të çmendur deri më tani:  30 milje kanal paralel me Bosforin.

Mega projekti i Erdogan nuk do të ndryshonte vetëm gjeografinë e Stambollit.

Ai gjithashtu do të shkatërronte zonat e pyllëzuara në kufi me Detin e Zi, do të dëmtonte rezervuarët dhe ekosistemin e ujërave të ëmbla të qytetit dhe do të përkeqësonte ndjeshëm ndikimin lokal të ndryshimit të klimës.

Edhe më keq, plani përfshin krijimin e një qyteti të dytë, për 2 milion njerëz, përgjatë brigjeve të kanalit të ri.

Meqenëse do të ishte direkt ngjitur me Stambollin, kjo zonë e re urbane do ta bënte të pajetueshëm metropolin tonë të mbushur dendur prej gati 16 milion.

“Ne do ta ndërtojmë kanalin, duam apo nuk duam,” foli Erdogan ditën tjetër. Ai e ka shqyrtuar idenë që nga viti 2011 dhe e sheh qartë si pjesë e trashëgimisë së tij historike.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması - Reel Politika

“Ky projekt është tradhti”, thotë kryetari i ri i opozitës së Stambollit, Ekrem Imamoglu, i cili kundërshton  planet. Afërsisht 60 përqind e publikut gjithashtu e kundërshton atë. Pa dobi.

Erdogan thotë se projekti mega i infrastrukturës, i vlerësuar se kushton diku nga 13 miliardë dollarë në 25 miliardë dollarë, do të tërheqë investime të huaja dhe do të nxisë ekonominë e Turqisë. Investitorët kinezë thuhet se tashmë po rreshtohen. Arabët e pasur të Gjirit me lidhje me qeverinë, përfshirë anëtarët e familjes mbretërore të Katarit, kanë blerë tokë përgjatë rrugës së propozuar.

Ajo që i duhet Turqisë nuk është kapitalizmi më i ngathët i bazuar në ndërtime të ethe, por një kthim te menaxhimi i bazuar në rregulla. Projekti i kushtueshëm do të zbrazte arkat e Turqisë dhe do të inkurajonte më tej kontrollin e personalizuar të Erdoganit të ekonomisë.

Konventa e vitit 1936 Montreux garanton kalimin e lirë të anijeve përmes Bosforit dhe ngushticave të Dardaneleve, duke lidhur Detin e Zi me pjesën tjetër të Mesdheut.

Ndryshe nga kanalet Suez ose Panama, projekti i Erdogan nuk do të shkurtojë rrugën e përdorur nga anijet.

Meqenëse Turqia nuk mund të bllokojë ngushticat, shumica e anijeve do të vazhdojnë të përdorin Bosforin, ku ata paguajnë tarifa minimale tranziti.

Disa nga aleatët e Erdoganit kanë sugjeruar që presidenti i fuqishëm turk mund të revokojë Montreux nëse dëshiron.

Ky do të ishte një veprim i rrezikshëm.

Marrëveshja e vitit 1936 është një nga dokumentet themeluese të republikës turke.

Për gati një shekull, ajo ka mbajtur një ekuilibër delikat duke mbajtur kontrollin turk mbi ngushticat, por duke siguruar hyrje falas në anijet civile nga Deti i Zi, përfshirë anijet ruse.

Anullimi do të shkaktonte përplasjeje të rrezikshme me Moskën.

(Rusët, në fund të fundit, bënë një sërë betejash me Osmanët gjatë tre shekujve për daljen në dete.)

Presidenti rus Vladimir Putin i ka bërë të qartë Erdoganit se heqja e traktatit është një vijë e kuqe për Moskën.

Erdogan është një strateg mjeshtër i cili është i aftë të çojë fuqitë e mëdha larg njëri-tjetrit.

Turkey reveals route for Istanbul Canal | TradeWinds

Ai po përdor Kanalin e Stambollit si një mënyrë për të tërhequr para kineze.

Ai përdor Montreux për të kujtuar partnerët e tij të larguar të NATO-s për rëndësinë e Turqisë në frenimin e Rusisë.

Ndërkohë, ai rikonfirmon statusin e tij si politikani i vetëm global që është në gjendje të qëndrojë përballë Putinit tek për tel.

Kjo është ajo ku Erdogan dëshiron të jetë Turqia – një fuqi e pavarur që negocion me të gjitha palët.

Lajmi që Erdogan mund të tërhiqet nga traktati ngriti vetullat nëpër kryeqytetet perëndimore; lajmi se ai ishte tërhequr u prit me lehtësim. Kjo është një krizë më shumë që nuk na duhet.

Uashingtoni njoftoi se do të dërgonte dy anije luftarake përmes Bosforit në Detin e Zi në mbështetje të Ukrainës (megjithëse Turqia tani thotë se vendosja është anuluar).

Megjithatë, çfarëdo që të ketë ndonjë fuqi e jashtme për të thënë në lidhje me këtë çështje, është tashmë e qartë se projekti i Erdogan është vendosur të bëhet beteja tjetër e madhe në politikën turke.

Kanali i Stambollit është një zhvillim ambicioz i pasurive të patundshme që mund të sjellë dëm në mjedis dhe të shkatërrojë ekonominë e dobët të Turqisë.

Opozita është e vendosur për ta luftuar atë, dhe Erdogan duket i vendosur për ta ndërtuar atë.Verën e kaluar, qeveria e qytetit të Stambollit e udhëhequr nga opozita vendosi një seri tabelash që më vonë u konfiskuan nga qeveria. Ata paraqitën zgjedhjen: “Stambolli ose Kanali”.

Unë votoj për Stambollin.