MENU
klinika

CEO i kompanisë së monedhave dixhitale: Diçka e tillë mund të...

“Një goditje e Bitcoin mund të vijë së shpejti”

13.04.2021 - 12:05

Qeveritë në të gjithë botën mund të fillojnë të ‘shtypin’ përdorimin e bitcoin dhe kriptovalutave të tjera, ka paralajmëruar CEO i një kompanie kriptomonedhash.

Një numër zyrtarësh, nga Sekretari i Thesarit të SHBA Janet Yellen te Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane Christine Lagarde, kanë dhënë alarmin në lidhje me përdorimin e bitcoin për pastrimin e parave, financimin e terrorizmit dhe aktivitete të tjera të paligjshme.

“Unë mendoj se mund të ketë ndonjë goditje,” tha Jesse Powell, CEO i Kraken, për CNBC në një intervistë. Kriptomonedhat janë rritur në vlerë kohët e fundit, me bitcoin duke arritur një çmim rekord të lartë prej më shumë se 63,000 dollarë.

Kraken është këmbyesi i katërt më i madh në botë i monedhës dixhitale për sa i përket vëllimit të tregtisë. Firma po konsideron të shkojë në publik përmes një liste të drejtpërdrejtë, të ngjashme me Coinbase vitin e ardhshëm pasi kishte arritur vëllime rekord tregtare në tremujorin e parë, raportoi CNBC javën e kaluar.

Coinbase është vendosur të dalë në publik dhe mund të vlerësohet deri në 100 miliardë dollarë më shumë sesa operatorët kryesorë të vendeve të tregtimit si Intercontinental Exchange, pronari i Bursës së Nju Jorkut. Investitorët e kriptos po përshëndesin debutimin e tregut të aksioneve të kompanisë si një moment historik për industrinë pas viteve të skepticizmit nga Wall Street dhe rregullatorët.

Akoma, shefi i Kraken mendon se pasiguria rregullatore rreth kriptos nuk do të zhduket shpejt. Një rregull i kohëve të fundit kundër pastrimit të parave të propozuar nga qeveria amerikane do t’u kërkonte njerëzve që mbajnë kripton e tyre në një portofol dixhital privat t’i nënshtrohen kontrolleve të identitetit nëse bëjnë transaksione prej $ 3,000 ose më shumë.

“Diçka e tillë mund të dëmtojë vërtet kripton dhe të vrasë llojin origjinal të përdorimit, i cili thjesht do t’i bënte shërbimet financiare të arritshme për të gjithë”, tha Powell.

Monedhat dixhitale si Bitcoin janë shoqëruar shpesh me aktivitete të paligjshme për shkak të faktit se njerëzit që veprojnë me të janë me pseudonime, pra ju mund të shihni se ku po dërgohen fondet, por jo kush i ka dërguar ose marrë ato.

Ka shenja që përdorimi i kriptos për qëllime të këqija mund të bjerë. Aktiviteti i paligjshëm përbënte vetëm 0.34% të të gjithë vëllimit të transaksioneve kripto vitin e kaluar, sipas firmës së analizës së blockchain Chainalysis. Kjo ishte përafërsisht nga 2% një vit më parë.

“Shpresoj që rregullatorët amerikanë dhe ndërkombëtarë të mos marrin shumë një vështrim të ngushtë për këtë,” tha Powell. “Disa vende të tjera, veçanërisht Kina, po e marrin kripton shumë seriozisht dhe marrin një pamje shumë afatgjatë.”

Drejtori i Përgjithshëm i Kraken tha se ai mendon se SHBA është më “dritëshkurtër” sesa kombet e tjera dhe “e ndjeshme” ndaj presioneve të bizneseve të trashëgimisë në detyrë, me fjalë të tjera, bankave që “humbin nga kripto duke u bërë një punë e madhe”

“Unë gjithashtu mendoj se mund të jetë tepër vonë,” shtoi Powell. “Ndoshta xhindi është jashtë shishes dhe thjesht duke u përpjekur ta ndaloni atë në këtë pikë do ta bënte atë më tërheqës. Sigurisht që do të dërgonte një mesazh që qeveria e sheh këtë si një alternativë superiore ndaj monedhës së tyre. ”

SHBA nuk është i vetmi vend që merr parasysh rregullat e reja të rrepta për kripton. Në Indi, për shembull, qeveria po konsideron një ligj që do të ndalonte kriptovalutat dhe do të penalizonte këdo që i mban ose i tregton ato.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Prof. Dr. Adrian Civici/ Një model i ri biznesi

E ardhmja e bankave, një lidhje e re me klientët

Kur pritet të jetë në qarkullim?

Evropa drejt euros digjitale

"Nuk mund të jesh një ekonomi serioze botërore nëse..."

RT/ Prodhimi është çfarë ka nevojë SHBA tani

Analizë/ Përgjigjia është e komplikuar

A do të bëhet Bitcoin ‘ari i millenials-ve’?