MENU
klinika

Nga The Guardian

Si COVID-19 i dha fund imazhit të Macron-it si “Superman”

03.04.2021 - 08:28

Franca është në një “garë me kohën” kundër Covid-19, deklaroi Emmanuel Macron në një transmetim televiziv këtë javë.

Në një përpjekje për të frenuar rastet e Covid të Francës, Macron ka vendosur një bllokim kombëtar, duke u shtrirë në të gjithë vendin masat.

Megjithëse Macron këmbënguli se Franca nuk e kishte humbur kontrollin, ai pranoi se “as ne nuk mund të mohojmë”.

Situata në disa pjesë të Francës duket se është shumë jashtë kontrollit.

Rastet e përditshme të Covidit kanë arritur në 59,000 krahasuar me 4,000 në Mbretërinë e Bashkuar dhe spitalet po mbingarkohen; disa mjekë shqetësohen se së shpejti mund të kenë nevojë të fillojnë me përparësinë e atyre që do të kenë shansin më të madh për trajtim të suksesshëm.

Çështja e kapacitetit të shtratit të kujdesit intensiv ka qenë një gjë e lehtë për Macron gjatë vitit të kaluar.

Në Mars 2020, ministri i shëndetësisë premtoi të rrisë numrin e shtretërve në 14,000.

Një vit më vonë, mjekët dhe infermierët po akuzojnë qeverinë se ka thyer  premtimin e saj. Shumica e këtyre shtretërve nuk u materializuan kurrë dhe spitalet e Francës duket se nuk janë në gjendje të përballen me sfidat e pandemisë.

Pranimi i Macron i shkallës dhe ashpërsisë së krizës Covid të Francës sinjalizon një ndryshim të jashtëzakonshëm të qëndrimit.

Kur u intervistua në Greqi në 24 Mars, ai pranoi se Evropës “i kishte” munguar ambicia “në programin e saj të vaksinimit, por përsëriti se ai nuk shihte asnjë arsye për ta kthyer Francën për një bllokim të ri kombëtar.

Shumë kanë kritikuar vendimmarrjen e paqartë të Macron mbi Covid-19, duke e krahasuar stilin e tij të udhëheqjes “Jupiter” me qasjen e Angela Merkel, një kancelare që ka pranuar gabimet e saj politike dhe është konsultuar me udhëheqësit rajonalë.

Macron ka vendosur kundër një bllokimi të plotë, në vend të kësaj për masat “më të buta” që pritet të qëndrojnë në fuqi për të paktën katër javë,.

Njerëzit ende lejohen të dalin për të bërë pazar ose për të ushtruar, për sa kohë që ata qëndrojnë brenda një perimetri prej 10 km të shtëpive të tyre. Ata nuk kanë më nevojë të shkarkojnë një certifikatë të jashtëzakonshme udhëtimi, pasi kritikët argumentuan se ky sistem i vetë-certifikuar i dha policisë kompetenca arbitrare.

Muajin e kaluar presidenti tha se një bllokim i ri nuk ishte i përshtatshëm për situatën e Francës dhe injoroi shkencëtarët dhe mjekët të cilët kishin paralajmëruar se do të duheshin masa më të rrepta për të parandaluar një “valë të tretë”.

Epidemiologët tani mendojnë se rastet e kovideve në Francë janë rritur në mënyrë eksponenciale për të paktën një muaj.

Paraqitja e Macron si një udhëheqës i palodhur që ka përfituar nga shkenca në Covid-19 dhe është bërë një ekspert i kësaj teme – nuk ka ndihmuar. ]

Kjo në fakt ka bërë që njerëzit të kenë më pak gjasa të besojnë në strategjinë e Macron dhe ai është tallur në Twitter si një supermen i mundshëm: një burrë shteti i gjithëdijshëm dhe i plotfuqishëm që bën mrekulli.

French presidency: Fired-up liberal Macron in push for top job - BBC News

Siç tregojnë rastet në rritje të Francës të Covid, ky imazh nuk mund të ishte më larg nga realiteti.

Edhe kur pranoi rritjen e shpejtë të çështjeve Covid në njoftimin e tij televiziv të Mërkurën, Macron nuk kërkoi falje si Merkel.

Ai tha se vendimi për të vonuar një bllokim të ri do të thoshte që francezët kishin “fituar javë të çmuara lirie, javë mësimi për fëmijët e tyre” dhe kishin lejuar “qindra mijëra punëtorë të mbanin kokën mbi ujë, pa humbur kontrollin e epidemisë ”

Në vend që të luftojë virusin, presidenti francez deri më tani ka dhënë përshtypjen se është më mirë të bashkëjetosh në mënyrë paqësore me të.

Ai duket se beson se fjalët e tij, sigurimet dhe zotërimi i dukshëm i shkencës duhet të jenë të mjaftueshme për të ndikuar opinionin publik.

Kjo mund të ketë pasoja të rënda.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Guardian/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Edhe Franca hedh dyshime për shifrat e Kinës

“Është naive të mendosh se e ka luftuar më mirë COVID-19”