MENU
klinika

Edhe Merkel merr kritika

“Po e lufton koronvairusin si në Mesjetë!”

24.04.2020 - 15:03

Në Bundestag të Berlinit, opozita kritikoi mënyrën se si qeveria e kancelares Angela Merkel po merret me krizën e shkaktuar nga koronavirusi. Ajo u akuzua për luftimin e saj “me mjete të njohura që nga Mesjeta”.

Angela Merkel mbajti të enjten një deklaratë zyrtare për politikat e qeverisë në Bundestag të Berlinit. Ajo tha se Gjermania ishte “duke ecur mbi akull shumë të hollë” dhe shprehu shqetësime lidhur me mënyrën se si shtetet federale brenda Gjermanisë merren me lehtësimin e masave kundër virusit.

“Bashkimi i Shëndetit dhe Lirisë”

Veprimet e tyre kishin qenë “mjaft të fuqishme”, tha Merkel. Ajo nënkuptonte që disa shtete federale mund të kenë përparuar shumë. Për shembull, shteti i Berlinit rihapi pothuajse të gjitha dyqanet. Në Bundestag, Kancelarja bëri thirrje për disiplinë dhe tha se situata të tmerrshme në spitale, siç ishin parë jashtë vendit, duhej të shmangen.

Ndërsa shumica e gjermanëve mbështesin e qasjen e qeverisë antikorona, opozita e kritikoi atë. Christian Lindner, kryetari i partisë liberale FDP, tha që duhet të diskutohej për një mënyrë më të mire.

“Unanimiteti mbaron sot”

“Për shkak se dyshimi në lidhje me masat e qeverisë është rritur, unanimiteti në lidhje me menaxhimin e krizës përfundon sot”, tha Lindner në Bundestag. Ai akuzoi Angela Merkel që jep përshtypjen se vepronte në mënyrë të pamatur.

Në Gjermani, pandemia e koronavirusit u luftua me mjete që ishin njohur që nga Mesjeta, deklaroi Lindner. Ai përmendi ekuipazhet në anije, anëtarëve të të cilëve u ishte dashur të prisnin me javë të tëra, pasi të ishin lejuar të shkonin në bregdet pas udhëtimeve të gjata, qindra vjet më parë. Lindner e krahasoi këtë qasje me rregullat e qeverisë së Berlinit në lidhje me maskat dhe mbajtjen e distancës.

Temat e ndjeshme

Ka instrumente më të zgjuara sot, tha Christian Linder. Ai përmendi një kërkesë për telefonat inteligjentë që është diskutuar me muaj, por akoma nuk është në dispozicion. Linder e pyeti qeverinë se ku ishte ai aplikacion.

“Shkelja e të drejtave themelore”

Për partinë ekstremiste të krahut të djathtë ‘AfD’, udhëheqësi Aleksandër Gauland tha që ishte koha për të lehtësuar kufizimin e të drejtave themelore. Masat mbrojtëse duhej të ishin përgjegjësi e vetë qytetarëve.

Germany's Confirmed Coronavirus Cases Rise by 2,337 to 150,383 ...

“Forma Vulgare e Lirisë”

Anton Hofreiter, drejtuesi i partisë së Gjelbër, mbrojti Kancelaren Merkel duke thënë se lehtësimi i parakohshëm i masave mund të “rrezikojë gjithçka që kemi arritur deri më tani”. Njerëzit që kërkuan heqjen e shpejtë të ndalimeve kërkuan “një formë vulgare lirie”, tha Hofreiter.

Ndërkohë, Kancelarja Angela Merkel kundërshtoi sërish me këmbëngulje idenë e “komunitetit të borxhit” në Bashkimin Evropian gjatë një konference video me kolegët e saj nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian. Për javë të tëra, Unioni ka debatuar për të ashtuquajturat Lidhje Corona. Franca, Italia dhe Spanja po kërkojnë borxhe të përbashkët për rindërtimin, ndërsa Gjermania, Hollanda dhe vendet e tjera me vendosmëri kundërshtojnë idenë.

Macron faleminderit North Rhine-Westphalia

Në mënyra të tjera, bashkëpunimi evropian duket se po funksionon shumë më mirë. Më shumë se 200 pacientë COVID-19 nga Franca, Italia dhe Hollanda janë trajtuar në spitalet gjermane. Presidenti francez Emmanuel Macron falënderoi shtetin federal gjerman të North Rhine-Westphalia për pranimin e pacientëve nga vendi i tij./konica.al

Burimi: Berli Spectator

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Takoi një mjek të prekur me koronavirus

Del përgjigja e analizave të Angela Merkel

Asnjë ndihmë për vendet e Evropës...

A po tregohet egoiste Gjermania?