MENU
klinika

Nga The Washington Post

Diktatori dinak sfidoi BE-në dhe ofendoi SHBA-në…

25.05.2021 - 15:16

Fluturimet kanë rregulla. Kur njeriu i fortë i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, urdhëroi një fluturim civil pasagjerësh që të devijohej të Mërkurën për në Minsk për të kapur një gazetar të opozitës në bord, ai i shkatërroi  ato rregulla.

Është koha t’i përgjigjemi me forcë këtij diktatori dinak dhe dashakeqës.

Qeveria e Lukashenko transmetoi një raport të rremë të një bombe ekuipazhit të Ryanair Flight 4978 ndërsa po fluturonte mbi Bjellorusinë gjatë Vilnius, Lituani. Më pas Bjellorusia vendosi një avion luftarak MiG-29 për të kapur aeroplanin, duke e detyruar atë të ulej, ku gazetari 26-vjeçar Roman Protasevich u arrestua.

Protasevich bashkë-themeloi Nexta, një kanal në platformën e mediave sociale Telegram që është bërë një burim kryesor i lajmeve në lidhje me kundërshtimin e Lukashenko, i cili vodhi zgjedhjet presidenciale gushtin e kaluar për të zgjatur qeverisjen e tij, duke shkaktuar protesta masive.

Belarus hijacks flight and arrests dissident. Minsk: “Threat came from Hamas”. EU and US attack, Moscow

Me kërcënimin për bombë të rremë, qeveria e Z. Lukashenko shkeli Konventën e Montrealit të vitit 1970 për Shtypjen e Akteve të Paligjshme Kundër Sigurisë së Aviacionit Civil, të cilën Bjellorusi e ratifikoi.

Aty thuhet: “Një person kryen një vepër nëse në mënyrë të paligjshme dhe me dashje. . . komunikon informacion të cilin ai e di se është i rremë, duke rrezikuar kështu sigurinë e një avioni gjatë fluturimit. ”

Lukashenko gjithashtu potencialisht shkeli kushtet e Konventës së Çikagos, rregullave themeluese të pas Luftës së Dytë Botërore të aviacionit ndërkombëtar, të cilat thonë se “në rast të përgjimit, jeta e personave në bord dhe siguria e avionëve nuk duhet të rrezikohen. ”

Lukashenko paraqet një sfidë të drejtpërdrejtë për Bashkimin Evropian dhe një fyerje për Shtetet e Bashkuara dhe të tjerët që besojnë në demokraci, shtetin e së drejtës dhe lirinë e shprehjes.

Lukashenko dhe mbrojtësi i tij, Presidenti Vladimir Putin i Rusisë, nuk kujdesen asnjë për demokracinë ose vlerat thelbësore të saj.

Metodat e tyre kundër kundërshtarëve janë rrëmbimet, vrasjet, helmimet dhe frikësimet, brenda dhe gjithnjë e më shpesh jashtë vendit.

Të hënën, duke vepruar me shpejtësi dhe korrektësi, të 27 E.U. udhëheqësit lëvizën për të izoluar Bjellorusinë, duke rënë dakord që të ndalojnë linjat ajrore të tyre të fluturojnë mbi vendin dhe të ndalojnë kompaninë ajrore kombëtare të Bjellorusisë nga hapësira e tyre ajrore dhe aeroportet.

Administrata e Biden duhet të konsiderojë vendosjen e një raundi të ri sanksionesh nga ata të autorizuar nga Kongresi që synon ata që kryejnë shtypje në Bjellorusi.

Why Lukashenko diverted a plane to catch Belarusian blogger | Europe| News and current affairs from around the continent | DW | 24.05.2021

Sanksionet e mëparshme amerikane nuk kanë bërë asgjë për të ndryshuar trajektoren e Lukashenko.

Mbështetja për kanale të pavarura dhe gazetarë për të transmetuar të vërtetën te njerëzit e Bjellorusisë  duhet të rritet, ndërsa rrjetet financiare dhe oligarkët që mbështesin Lukashenkon duhet të vihen në shënjestër.

Si sundimtar, Lukashenko i ngjan një shoferi që kujdeset çmendurisht poshtë një autostrade në korsinë e gabuar me një peng në sediljen e pasme.

Protasevich u shfaq në një video skematike 29 sekondëshe të postuar në kanalet pro-qeveritare të hënën në mbrëmje, duke thënë se ai ishte në Qendrën e Paraburgimit Nr. 1 në Minsk, ku mbahen shumë të burgosur politikë.

Komentet e tij tingëllonin të detyruara dhe ai kishte një mavijosje në ballë. Ai duhet të lirohet, dhe Perëndimi duhet të reagojë.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN