MENU
klinika

Nga Bloomberg/ Kush gëzon dhe kush qan?

Rritja ekonomike globale po nxit tubim të mallrave

02.05.2021 - 16:40

Çmimet e lëndëve të para të përdorura për të bërë pothuajse gjithçka po ngrihen lart, dhe trajektorja në rritje duket se do të vazhdojë ndërsa ekonomia botërore kthehet përsëri në jetë.

Nga çeliku dhe bakri te misri dhe lënda drusore, mallrat filluan 2021 me një goditje, duke u rritur në nivele që nuk po shiheshin për vite me rradhë. Tubimi kërcënon të rrisë koston e mallrave nga sanduiçi i drekës te rrokaqiejt me shkëlqim. Është ndezur gjithashtu siguresa në tregtinë masive të reflacionit që ka kapur tregjet këtë vit dhe ka rritur pritjet e inflacionit. Me ekonominë amerikane të mbështetur në stimul fiskal, dhe ekonomia e Evropës duke filluar të rihapet ndërsa vaksinimi i saj futet në pajisje, ka pak arsye për të pritur një ndryshim në drejtim.

JPMorgan Chase & Co. thanë këtë javë se sheh një tubim të vazhdueshëm të mallrave dhe se “reflacioni dhe rihapja e tregtisë do të vazhdojë”. Për më tepër, Rezerva Federale dhe bankat e tjera qendrore duken të qeta në lidhje me inflacionin, që do të thotë se ekonomitë mund të lihen të nxehta, gjë që do të rrisë kërkesën edhe më shumë.

“Nxitësit më të rëndësishëm që mbështesin çmimet e mallrave janë rimëkëmbja dhe përshpejtimi i ekonomisë globale në fazën e rihapjes”, tha Giovanni Staunovo, analist i mallrave në UBS Group AG. Banka pret që mallrat në tërësi të rriten me rreth 10% në vitin e ardhshëm.

Kina, një burim thelbësor i furnizimit dhe kërkesës për lëndë të parë, po luan një rol të madh, veçanërisht ndërsa qeveria përpiqet të zvogëlojë prodhimin e metaleve kryesore si çeliku dhe alumini. Është gjithashtu duke blerë sasi masive të drithërave. Çmimet e ushqimeve po ndikohen gjithashtu pasi moti i dobët në vendet kryesore në rritje si Brazili dhe Franca godet të korrat.

Ndërsa pothuajse çdo material bazë bëhet më i shtrenjtë, këtu janë disa mënyra se si tubimi po valëzon në të gjithë globin për të krijuar fitues dhe humbës.

Mbrojtja e mjedisit
Bakri ka shijuar një tubim të pandalshëm për më shumë se një vit falë zotimeve nga qeveritë për të rritur energjinë e rinovueshme dhe përdorimin e automjeteve elektrike. Kjo do t’i bëjë disi më të shtrenjta të gjitha format e ndryshme të teknologjisë së gjelbër.

Rrjetet më të mëdha të energjisë është një rast i tillë. Rreth 1.9 milion tonë bakër u përdorën për të ndërtuar rrjete elektrike në vitin 2020, sipas BloombergNEF, dhe çmimi i metalit të kuq është rritur më shumë se 90% në vitin e kaluar. Përdorimi do të dyfishohet pothuajse deri në vitin 2050, parashikon BNEF, ndërsa kërkesa nga teknologjitë e tjera me karbon të ulët si automjetet elektrike dhe panelet diellore do të rritet gjithashtu.

Blerësit dhe shitësit
Për vendet, ndikimi i tubimit të mallrave varet nga fakti nëse ata janë një eksportues apo importues. Për ata që mbështeten shumë në eksportimin e lëndëve të para, ngritjet e mëdha mund të jenë vetëm një lajm i mirë për financat publike, veçanërisht kur ato sapo janë goditur nga një pandemi një herë në një shekull. Të tilla si Australia (mineral hekuri), Kili (bakër) dhe Indonezia (vaj palme) të gjitha bëjnë shuma të mëdha nga mallrat.

Ndërkohë, vendet që kërkojnë të rindërtojnë infrastrukturën mund të gjejnë që buxhetet e tyre të blejnë më pak sesa dikur. Plani i Presidentit Joe Biden prej 2.3 trilionë dollarësh është një rast i tillë. Rrjetet elektrike, hekurudhat dhe ndërtesat e rinovimit janë ndër artikujt në listën e blerjeve që do të përdorin sasi të mëdha metali.

Konsulenca CRU Group vlerëson se programi do të shtojë 5 milion tonë çelik në 80 milion që SHBA përdor çdo vit, me rritje të ngjashme me kërkesën e aluminit dhe bakrit.

Mish
Ka qenë një vit i vështirë për të qenë në biznesin e mishit, nga shpërthimet shkatërruese të Covidit deri te sëmundja vdekjeprurëse e derrit që goditi Gjermaninë dhe po zhurmon përsëri në Kinë.

Dhe ndërsa çmimet e të mbjellave rriten, fermerët që rritin shpendë, derra dhe bagëti janë ndër të parët që shtrydhen nga grumbullimi i lotimeve në kokrra. Kostot për misrin e ushqyer për bagëtinë janë dyfishuar gjatë vitit të kaluar, dhe vaktet e sojës janë më shumë se 40% më të larta. Ndërsa ka një vonesë para se të godasë zinxhirin e hamburgerëve ose buke me buke, tashmë ka shenja të çmimeve që zvarriten më lart.

Mullinj të vjetër çeliku
Prodhuesit e çelikut në Evropë dhe Amerikë kanë vuajtur për vite me radhë nga çmimet e ulëta të shkaktuara nga teprica e kapacitetit global. Bimët luftuan për të fituar para dhe siguria e punës u bë një shqetësim në rritje. Mbi 85,000 punë çeliku u humbën në Bashkimin Evropian midis 2008 dhe 2019, sipas shoqatës së industrisë Eurofer.

Kjo ka ndryshuar gjithçka në mënyrë dramatike falë çmimeve të çelikut në lulëzim. E ardhmja në Kinë, prodhuesi më i madh, ka thyer rekorde, madje duke tejkaluar fitimet në mineralin e hekurit me përbërës kryesor, ndërsa qeveria mori masa për të frenuar prodhimin. Këto janë tubime të super ngarkuara të çmimeve referuese në Evropë dhe Amerikë, ku fabrikat tashmë funksiononin me kapacitet maksimal ndërsa përpiqen të plotësojnë kërkesën e lartë të papritur.

Tabelat e mëngjesit
Pavarësisht nëse preferoni latte apo ekspres, të ëmbëlsuar apo të thjeshtë, përbërësit kryesorë të një filxhani kafeje janë rritur. Të ardhurat e kafesë Arabica janë rritur rreth 33% gjatë vitit të kaluar, ndërsa sheqeri i papërpunuar gjithashtu ka avancuar. Dëshiron një dolli? Çmimet e grurit vlerësues kanë arritur nivelin më të lartë që nga viti 2013.

Sigurisht, mallrat në rritje nuk shfaqen menjëherë në raftet e ushqimeve dhe menutë e kafeneve. Ato përbëjnë vetëm një pjesë të kostove për shitësit me pakicë, të cilat shpesh thithin rritjen fillestare për të mbajtur klientët të kthehen. Por ka një kufi në atë marzh të goditur, dhe çmimet e larta në fund të fundit mund të ushqehen te konsumatorët.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga Bloomberg

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga AlJazeera/ 'Një lojë' me humbës dhe fitues

Çmimi i naftës u rrit, pse nuk po gëzojnë të gjithë?

Nga Bloomberg/ Sa do zgjasë rritja e çmimeve globale të ushqimit?

Misri, gruri, fasulja…më të shtrenjtat në treg


Nga Bloomberg/ "Nxitës të rëndësishëm për rritjen..."

Një valë shpenzimesh nga konsumatorët e vjetër

Nga The Economist/ Amerika është në rrugën e duhur!

Rritja e ngadaltë e vendeve të punës nuk është shenjë e keqe!

Nga Financial Times/ Mungesë çeliku, druri, betoni dhe bakri

Sektori i ndërtimit ‘do të rrëmbejë’ goxha para

Mes tyre ajo 10.000 lekëshe në ngjyrë të artë

Hidhen në treg kartmonedhat e reja