MENU
klinika

Presidenti këtë javë deklaroi qëllimin për të vaksinuar 70 përqind të popullsisë deri në Korrik

Shtëpia e Bardhë nën drejtimin e Biden, po i kthehet normalitetit

09.05.2021 - 08:25

Presidenti Joe Biden po përgatitet të bëjë udhëtimin e tij të parë ndërkombëtar si president. Shtëpia e Bardhë dhe stafi administrativ kanë filluar të afrohen në sallën perëndimore përherë edhe më shumë.
Ndërsa presidenti këtë javë vendosi një qëllim ambicioz për të vaksinuar 70 përqind të amerikanëve deri në Korrik, 1600 Avenue Pennsylvania ka filluar të hapet. Megjithatë, sa mbetet e paqartë, pjesërisht sepse zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë hezitojnë të thonë.

Ata zyrtarë këmbëngulin se po lëvizin me kujdes dhe ende punojnë për të balancuar udhëzimet mjekësore në vendin e punës dhe realitetin e punonjësve që kthehen në punë brenda lagjeve të ngushta. Ata janë gjithashtu të vetëdijshëm se çdo aspekt i masave paraprake të Covid që ata marrin – nga mbajtja e maskës te vaksinimet – është shqyrtuar intensivisht.

Kjo përfshin se sa nga afër ata janë duke iu përmbajtur udhëzimeve të tyre mjekësore rreth asaj se si komunitetet dhe vendet e punës duhet të rihapen.

Shtëpia e Bardhë po ofron vaksina për të gjithë punonjësit përmes njësisë së saj mjekësore dhe lejon stafin të marrë pushim për të bërë vaksinimet. Shtëpia e Bardhë nuk do të tregojë se sa përqind e stafit të saj është vaksinuar. Kur u pyet nëse vaksinimi duhej të funksiononte personalisht, një zyrtar tha vetëm se ishte inkurajuar, ofruar për të gjithë stafin dhe siguruar nga Shtëpia e Bardhë.

“Unë mendoj se të gjithë mbështesin pozicionin e përgjithshëm që ju duhet të vaksinoheni për t’u kujdesur për veten, miqtë dhe familjen tuaj,” tha Cedric Richmond, një nga rrethi i vogël i këshilltarëve të vjetër të Biden.

Shtëpia e Bardhë nuk do të zbulojë numrin e stafit që punon fizikisht në bazat e Shtëpisë së Bardhë në baza ditore, me një zyrtar që përgjigjet, “pa koment”. Richmond, megjithatë, tha se ai dhe ekipi i tij vijnë në Shtëpinë e Bardhë çdo ditë. Ata që nuk janë ende në gjendje të bëjnë punën e tyre, tha ai.

“Ne kemi investuar shumë në teknologji aftësinë e njerëzve për të punuar në distancë – dhe ne jemi shumë të kujdesshëm dhe ndjekim shkencën”, tha Richmond. Për një plan për të shtuar më shumë staf në zyrë këtë verë, ai tha, “Unë nuk mendoja se shumë njerëz do të interesoheshin për këtë, por mund të gaboja.”

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë tha se do të jetë një ngritje graduale e personelit në detyrë.
“Ne jemi duke planifikuar të fillojmë një qasje në faza për t’i sjellë ata stafin e Shtëpisë së Bardhë që kanë punuar në distancë përsëri në kamp më vonë këtë verë. Ndërsa e bëjmë këtë, ne do të vazhdojmë të ndjekim protokollet COVID që janë zhvilluar në konsultim të ngushtë me ekspertët dhe këshilltarët tanë të shëndetit publik,” tha zyrtari në një deklaratë.

Ashtu si miliona punëdhënës të tjerë amerikanë, Shtëpia e Bardhë e Biden po ndeshet me pyetjet e mprehta ligjore, etike dhe operacionale të përfshira në sjelljen e një fuqie punëtore kryesisht të largët përsëri në një mjedis zyre. Këto pyetje kanë marrë një vëzhgim më të madh ndërsa një numër në rritje i punonjësve vaksinohen plotësisht kundër Covid-19.

Ndryshe nga shumë punëdhënës të tjerë, Shtëpia e Bardhë po e bën këtë nën një mikroskop, me vetëdije se çdo zgjedhje që bën mund të shkaktojë një përmbytje kritikash politike. Kjo është veçanërisht e vërtetë pasi Shtëpia e Bardhë nën Presidentin Donald Trump, organizoi ngjarje të shumta të përhapjes së virusit dhe refuzoi të mbante maska.

Biden dhe ekipi i tij kanë theksuar me zell se po shkëputen ashpër nga ato praktika të së kaluarës. Stafi i Shtëpisë së Bardhë ende kryen kryesisht thirrje video më shumë sesa takime personale dhe ende po kufizon vizitorët në ndërtesë, sipas tre personave të njohur me këtë praktikë. Avokatët që punojnë ngushtë me Shtëpinë e Bardhë për një mori çështjesh të politikave thonë se Shtëpia e Bardhë ka vazhduar të zhvillojë të gjitha takimet virtualisht.

“Të gjitha thirrjet dhe telefonatat e Zoom tani për tani ende,” tha një.
Në kufijtë e afërt të Uest Uing, disa persoma aktualisht largohen me radhë nga Shtëpia e Bardhë për të punuar në ndërtesën e Zyrës Ekzekutive të Eisenhoëer në vendin fqinj, si pjesë e një përpjekje për të mbajtur zyrat më pak të mbushura me njerëz.

Shumica e këshilltarëve të vjetër përreth Biden janë në zyrë çdo ditë. Disa, duke përfshirë drejtorin politik Emmy Ruiz, kanë punuar jashtë shtetit që nga Dita e Përurimit. Por javën e kaluar në një telefonatë konferencë me stafin, ndihmësit e Biden njoftuan se do të fillojnë të zhvendosin më shumë njerëz në ndërtesën e Shtëpisë së Bardhë.

Sidoqoftë, nuk kishte direktiva të qarta, të përgjithshme dhe zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë nuk do të zbulonin specifikat për kohën dhe numrin e personelit. Një person i njohur me diskutimet për rritjen e stafit tha që nuk ishte plan i afërt.

Departamenti i Shtetit, ka rreth 25 përqind të stafit të tij në zyrë dhe ishte ende në pritje të udhëzimit mjekësor para se të vendoste objektivin e tij të ardhshëm.

Salla e informimit për shtyp e Shtëpisë së Bardhë është ende e kufizuar në 14 reporterë, por Shoqata e Korrespodentëve të Shtëpisë së Bardhë po punon drejt shtimit të këtyre numrave, me një shpresë për t’u zgjeruar në 50 përqind në dhomën e shtypit gjatë disa javëve të ardhshme, që do të thotë afërsisht 25 reporterë në një konferencë.

Shenja më e madhe që presidenca po i kthehet normalitetit është udhëtimi i Biden, i cili përfshin një fjalim për fillimin personal dhe udhëtime më të shpeshta në familje. Presidenti, i cili kishte paralajmëruar vizita të huaja në muajt e tij të parë në detyrë, do të udhëtojë në Evropë për udhëtimin e tij të parë jashtë shtetit muajin tjetër për të marrë pjesë në një samit të G-7 në Mbretërinë e Bashkuar dhe një samit të NATO-s në Belgjikë.

Këtë javë, Biden është planifikuar të bëjë dy ndalesa në Louisiana – Neu Orleans dhe Lake Charles – të Enjten si pjesë e Getting America Back on Track Tour. Është udhëtimi i tij i katërt në më pak se një javë me ndalesa të mëparshme në Georgia, Pennsylvania dhe Virginia. Që nga 20 janari, Biden ka bërë 10 udhëtime gjithsej, përveç udhëtimeve të tij të rregullta në fundjavë në Delauare ose Camp David, tërheqja presidenciale në Maryland.

Të enjten e kaluar, për të shënuar ditën e tij të 100-të në detyrë, Biden udhëtoi për në Xhorxhia për të folur në një tubim jashtë Atlantës. Por në vend të një ngjarjeje fushate tradicionale, të pranishmit të veshur me maska ​​u ulën në makinat e tyre duke u rënë borive. Më vonë këtë muaj, sidoqoftë, Biden do të marrë pjesë në një nga ngjarjet e tij më të mëdha, një ceremoni personalisht të diplomimit me qindra njerëz. Ai do të mbajë fjalimin kryesor në diplomimin e Akademisë së Rojës Bregdetare të SHBA në Konektikat më 19 maj. Secilit prej 250 të diplomuarve do t’u lejohen dy mysafirë, nga gjashtë të ftuarit e zakonshëm. “Më pak vizitorë, maska, distancime shoqërore janë masat paraprake kryesore që po marrim këtë vit për shkak të Covid-19”, tha David Santos, një zëdhënës i akademisë.

Zonja e parë Jill Biden, Zëvendës Presidentja Kamala Harris dhe burri i saj, Douglas Emhoff, po udhëtojnë gjithashtu rregullisht. Jill Biden do të jetë në Utah, Nevada dhe Colorado këtë javë. Harris fluturoi për në Uisconsin të Martën dhe në Rhode Island të Mërkurën. Emhoff vizitoi Pensilvaninë të Mërkurën dhe do të jetë në Tenesi të Enjten. Akoma, ngjarjet për të katër janë të kufizuara në një grup të zgjedhur të të ftuarve dhe anëtarëve të medias.

Anëtarët e Kongresit, të cilët filluan të vizitojnë Shtëpinë e Bardhë javën e parë të shkurtit, kanë ardhur tani me më shumë frekuencë. Në total, Shtëpia e Bardhë ka pritur më shumë se 130 ligjvënës gjatë 100 ditëve të para të administratës, sipas një liste të Shtëpisë së Bardhë. Biden pritet të presë një grup republikanësh të Senatit në Shtëpinë e Bardhë javën e ardhshme, përfshirë Senatorin e Virxhinias Perëndimore Shelley Moore Capito, republikan i lartë në Komitetin e Senatit për Mjedisin dhe Punët Publike, për të diskutuar planin e tij të infrastrukturës.

Amy Dacey, ish-CEO i Komitetit Kombëtar Demokratik, i cili është në kontakt me zyrtarët e administratës, tha se takimet personale midis zyrtarëve të Shtëpisë së Bardhë dhe ligjvënësve kanë qenë të ndryshme për shkak të orareve të vaksinimit, por edhe për shkak të qëllimeve të administratës.

“Administrata e Biden e ka bërë një përparësi që ata duan të punojnë me Kongresin, kështu që po, disa nga ato takime po ndodhin,” tha ajo. “Është e rëndësishme për ta, për punën që ata bëjnë në ndërtimin e këtyre marrëdhënieve në ditët e para të administratës, të bëjnë ato biseda.”

Republikanët kanë politizuar trajtimin e Biden të protokolleve të sigurisë Covid, duke e akuzuar atë, për shembull, se nuk e ka modeluar si duhet duke kufizuar fjalimin e përbashkët të Kongresit në 200 persona dhe duke vazhduar të mbajnë maskë jashtë pavarësisht se janë vaksinuar.

“Ne marrim disa masa paraprake shtesë për të sepse ai është presidenti i Shteteve të Bashkuara,” tha këshilltari i lartë i Shtëpisë së Bardhë Anita Dunn në “Shteti i Bashkimit” të CNN të Dielën. “Por unë do të thosha që njerëzit duhet të ndjekin udhëzimet e CDC, dhe ata duhet të përfitojnë nga marrja e vaksinës, vaksinimi i plotë dhe heqja e kësaj maske, veçanërisht ndërsa moti ngrohet aq shumë dhe të gjithë duam të jemi jashtë.”

 

Përkthyer dhe përshtatur nga Politico/ F.H, Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Republikanët nuk e konsideruan rivalin e tyre

Mos e nënvlerësoni kurrë Joe Biden-in